Blíži sa koniec roka, nie koniec sveta. Jedzte s rozumom a sviatky si užite

09.12.2019

 
Darčeky sú nakúpené a zabalené, cukrovinky napečené, stromček stojí na balkóne a kapor pláva vo vani. Teraz už nezostáva nič iné, než si Vianoce užiť. Napriek tomu, že máme na sviatky nakúpených veľa dobrôt, ktoré si cez rok nedoprajeme, k Novému roku sa nemusíme prejesť. Zabúdať by sme nemali ani na pravidelný pohyb.

Tak už sú zase tu. Tí, čo ich nemajú radi, ich budú musieť nejako prečkať, a tí, ktorí ich naopak milujú, si ich budú môcť užiť so všetkým. Vianočno-novoročné veselice tento rok vychádzajú na krásnych 10 dní. Aby ste 2. januára nevystúpili zo svojich príbytkov ako gule, nedajbože so žalúdočnými vredmi, pripravili sme pre vás niekoľko odľahčených tipov.

Povedali sme si, že v poslednom tohtoročnom článku trochu upustíme od formálnosti a v striktnosti výživových odporúčaní trošku zvoľníme…:)

Podkovičiek nemusíte zjesť za celú misu

V celom byte vonia ihličie, v chladničke "odpočíva" doobeda pripravený zemiakový šalát a na platni prská a smaží sa v strúhanke obalený kapor. Idylku Štedrého večera dokresľuje nad dverami zavesené imelo a úplne rozsvietený adventný veniec, ktorého prvá sviečka už má len málo k tomu, aby celá dohorela a Vianoce poriadne rozsvietila.

Kapor k Vianociam jednoducho patrí. Tak nad tanierom nebedákajte s vidinou jeho predchádzajúceho kúpeľa v prepálenom oleji a na kúsku vyprážaného šupináča si jednoducho pochuťte. Nedoprajete si ho predsa každý týždeň. A keď vám nezabehne kosť, môže to byť nakoniec celkom príjemný gurmánsky pôžitok. Aj keď sa nasmažilo podkovičiek ako pre regiment, nikde nie je napísané, že musia do rána všetky zmiznúť. Môžete si na nich pochutiť druhý deň na obed alebo večeru alebo sa podeliť s príbuznými, ktorí sa k vám možno chystajú.


Odolať vôni vanilkových rohlíčkov

Že ste si zákuskov užili dosť pri pečení a nemáte na ne ani pomyslenie? Samozrejme toto presvedčenie ľahko korešponduje s tým, že si po celý rok zakladáte na tom, aby ste mali perfektný figúru a predsa si ju v priebehu pár dní nepokazíte. Ale odolajte tým voňavým vanilkovým rohlíčkom, zvlášť keď sa nimi s chuťou napcháva celá rodina a každý z nich spieva ódy na to, ako sa tie rožky tento rok zasa podarili a ako sú vynikajúce!

Že vás rodina nepodrží vo vašom odmietavom postoji voči vianočným gastronomickým prehreškom? Tak sa o to ani nesnažte a na sladkostiach, s ktorými ste sa tak narobili, si pochuťte tiež. Vzhľadom k redukčnému spôsobu premýšľania ste pri ich výrobe určite použili trstinový cukor miesto bieleho a bielu múku ste iste obozretne nahradili špaldovou. Alebo nie? Tak na to budete myslieť a urobíte to budúci rok. Navyše z hlavy rovnako nevyženiete redukčné zmýšľania na sto percent, takže sa budete pri jedení cukrovinky pravdepodobne mierniť a zobať len sporadicky.

Behať na zľadovatelých chodníkoch je vážně nezmysel

Ráno nečakane nasnežilo, počas dňa sa sneh v dôsledku nečakaného prudkého oteplenia roztopil a navečer všetka tá brečka ešte nečekane zase zmrzla? Áno, to je úplne bežný scenár spôsobený globálnym otepľovaním, na ktorého prejavy sme v našich nivách a hájoch za posledných niekoľko rokov už zvyknutí. Takže je úplne pochopiteľné, že si nechcete na zľadovatenom chodníku zlámat končatiny a behať ísť jednoducho nemôžete!

Navyše dávajú práve v čase, kedy zvyčajne vybiehate zo svojho príbytku, vašu obľúbenú rozprávku! Nedá sa nič robiť. Rovnako, tak ako jazda na bicykli, sa beh nezabúda a čoskoro naň zase dôjde. Keď to s tými podkovičkami a sladkosťami naozaj nebudete preháňať, postačí, keď sa každý deň pôjdete napríklad na hodinku prejsť. Čerstvý vzduch vám urobí dobre, nejakú tú kalóriu tiež spálite a potrebu niečo pre seba urobiť tiež tak trochu uspokojíte.

Uchlácholiť sa alebo sa riadiť odporúčaniami vedeckých kapacít?

Našli ste pod stromčekom fľašu svojho obľúbeného vína a v chladničke na vás čaká krásne vychladená desiatka? Od svojho výživového špecialistu ale viete, že energetický príjem z 2 deci môže byť až 570 kilojoulov a jedna desiatka rovná sa dva tukové biele rožky!

Na ďalšej konzultácii ste ale so svojím špecialistom dohodnutí až po Novom roku. Pivo je okrem iného bohatým zdrojom vitamínu B a kyseliny listovej, ktoré majú na naše zdravie veľmi pozitívny vplyv. A víno? Práve dnes "postol" niekto na Facebook odporúčanie profesora Pirka, že by sme mali denne mali vypiť sedmičku. A taká vedecká kapacita určite vie, o čom hovorí!

Ono to všetko k tým Vianociam tak nejako patrí...

Pohoda, kľud a dobré jedlo a pitie k Vianociam skrátka patria. Preto berte bez výčitiek na zreteľ aj to, že život nie je len o odriekaní a že sa nie nadarmo hovorí, že by sme si ho mali užívať plnými dúškami.

A keď to s tými dúškami nebudete úplne preháňať a do špajze budete vstupovať s tým, že nehrozí koniec sveta, tak sa toho zasa tak veľa nestane…:)

Takže na zdravie a v zdraví v novom roku!

Další články

Zdravie
Chudnutie
Strava
Chudnúť chceme najviac na začiatku roka. Prečo nám to dlho nevydrží?

Najväčšia motivácia schudnúť sa nás drží okolo Nového roka. Končí totiž obdobie neúspechov a začína nové. Výzvy a…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Recept pre podporu zdravia aj krásy – rakytník

Malé oranžové plody rakytníka poskytujú vysoké množstvo vitamínu C i ďalších vitamínov, antioxidanty či bioflavonoidy s…

Vaše premeny

Tatiana Chekushkina

Nutriadapt zmenil môj život!

Peter Javor

Cesta bola tŕnistá, ale výsledok perfektný

Adriana Marušiaková

Cítim sa zdravotne aj pohybovo lepšie