Žihľava je mocná čarodejka. Toto by ste o nej určite mali vedieť.

29.04.2018

 
Teraz je čas žihľavy. Využite jej silu a podporte svoje zdravie. Toto sú benefity žihľavy na nezaplatenie!

 

 

Žihľava je divoko rastúca rastlina, ktorú netreba asi nikomu zvlášť predstavovať. A hoci sú jej listy pokryté akoby drobnými malými ihličkami, už odpradávna je žihľava vyhľadávaná a využívaná ako liečivo, potravina či farbivo.

 

Listy žihľavy v sebe obsahujú kombináciu kyseliny mravčej, histamínu, acetylcholínu, serotonínu a ďalších zlúčenín. Taktiež je bohatá na vitamíny A, C, D, K1, B komplex aj minerálne látky ako sú: železo, mangán, vápnik, horčík, fosfor, oxid kremičitý, jód, kremík, sodík, tiež je dobrým zdrojom tanínov a chlorofylu. Viete, že žihľava má oveľa vyšší obsah ľahko absorbovateľných aminokyselín ako akákoľvek iná zelenina?

 

Niektoré látky obsiahnuté v žihľave sa zničia varením, namáčaním, prípadne sušením, ale nie lyofilzáciou či odšťavovaním. A hoci popŕhlenie žihľavovými listami nie je príjemné, žihľava v poslednom období zažíva “boom” práve pre jej mnohé benefity pre ľudské zdravie.

 

Ako podporiť zdravie žihľavou?

Žihľava ako bylinný spojenec pomáha aj ľuďom s alergiami, štúdie na National College of Naturopathic Medicine v Portlande v Oregone ukázala, že  58 % ľudí trpiaci sennou alergiou, ktorí  užívali sušenú žihľavu, mali miernejšie prejavy alergie. Menej sa o žihľave vie, že žihľava je údajne prospešná aj pri  prechladnutí, chrípke, bronchitíde, zápale pľúc či chronickom kašli. Známejšie sú jej mierne diuretické (močopudné) a detoxikačné účinky.   

 

Žihľavu môžete:

  • spariť
  • variť
  • zmraziť
  • pridávať do polievok
  • sušiť
  • vyrobiť tinktúru

 

 

Silu žihľavy spolu s inými liečivými bylinkami môžete použiť na podporu liečby dny, ochorení žliaz, krvného obehu, zväčšenej sleziny, hnačky, hemoroidov… Ale žihľava sa taktiež využíva pri strarostlivosti o vlasy (po žihľavovej kúre vlasy údajne bývajú silnejšie, lesklejšie, menej vypadávajú), či pokožky (vhodné pri výskyte ekzému a pod.).

Použité čajové vrecúško môžete požiť na drobné ranky, štípance, bradavice či dokonca popáleniny.

 

Surová žihľava – áno či nie? 

Ak chcete použiť čerstvé žihľavové listy napr. do smoothie alebo džúsu, mali by ste vedieť, že bezpečné je to vtedy, ak neutralizujete kyselinu mravčiu a to prostredníctvom mixéra alebo odšťavovača.

 

Vyrobte si žihľavovú tinktúru na vlasy

Korene žihľavy vykopte v tomto období, dôkladne ich umyte, nadrobno nakrájajte a zalejte čistou vodkou. Odložte na teplé miesto a každý deň pretrepávajte. Po 14-tich dňoch je tinktúra pripravená na používanie. Aj riedke vlasy po takejto kúre zhustnú a získajú objem aj lesk. Alebo si vlasy po umytí opachujte odvarom z čerstvej žihľavy (listov so stonkami). Čerstvé stonky aj s listami prelejte vriacou vodou, prevarte a nechajte vychladnúť. Potom umyté vlasy opláchnite.

 

Pesto zo žihľavy 

Suroviny:

5 šálok žihľavových listov

1 väčší strúčik cesnaku

1 chilli paprička

½ cibule

½ avokáda

¼ šálky orechov (vlašské alebo lieskovcové či mandle)

1 PL jablčného octu

štipku mletého koriandra

štipku mletej papriky

 

Postup: Žihľavové listy dobre opláchnite pod tečúcou vodou a sceďte. Následne žihľavu dajte do hrnca a na miernom plameni a pod pokrievkou poduste za občasného miešania po dobu cca 10 minút. Cesnak a čili rozmixujte, pridajte k žihľave a dôkladne premiešajte.

Pesto môžete uchovávať v chladničke po dobu cca 5 až 7 dní v dobre uzatvorenej nádobe, zmrazené však vydrží dlhšie.

Vhodné natrieť na pečivo či chlebík obložený zeleninou.

Další články

Zdravie
Šport
Chudnutie
Ľahkosť, údernosť a túžba po nezávislosti. Aj to je piloxing

Obdobie výživných Vianoc, po ktorom veľa z nás s výčitkami zamieri do fitka, sa nezadržateľne blíži. Nemusíte sa ale trápiť…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Bukovský si vzal maslo a mlieko na paškál. Čo na to hovoria odborné štúdie?

V masle nenachádzame nič, čo by sme mohli z hľadiska jeho zloženia považovať za nenahraditeľné alebo zdraviu prospešné. To je…

Vaše premeny

Silvia Sokolová

Kilá išli dole rýchlejšie, ako som predpokladala

Peter Vall

Schudol som 15 kg a cítim sa oveľa lepšie

Martin Bartys

Tlak sa mi vrátil do normálu a omladol som o 10 rokov