--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Horčík je ako elixír života

20.11.2018 | 6038x Zhliadnutie | Veronika Hanáková | Zdravie, Strava

"Horčík má v tele človeka nezastupiteľnú úlohu. Potrebuje ho takmer každá bunka, aby mohla plniť to, na čo je určená. Problém je, že telo si tento základný minerál nevie vyrobiť " hovorí výživová špecialistka Sveta zdravia Veronika Hanáková.

Prečo je horčík dôležitý pre ľudský organizmus?

Ľudský organizmus obsahuje približne 20 g horčíka, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu svalov, pečene, obličiek, mozgu a krvi. Už len takéto malé množstvo má na človeka množstvo blahodarných účinkov. Horčík, ktorý je druhým najviac zastúpeným prvkom v bunkách, sa zúčastňuje na vyše 300 rozličných enzymatických reakcií a napomáha uvoľňovaniu energie z prijatej potravy. Je nevyhnutný i pre zdravé fungovanie nervovej sústavy, zlepšuje totiž psychický stav a pôsobí ako prírodné antidepresívum. Pomáha tiež zmierňovať bolesti pri menštruácii, keďže uvoľňuje napätie a zabraňuje svalovým kŕčom.

Môže nedostatok horčíka viest k vážnym zdravotným problémom?

Bezpochyby, najmä dlhodobý deficit môže byt spúšťacom závažných ochorení, napríklad hypertenzie, porúch srdcového rytmu ci infarktu myokardu.

Aká je odporúčaná denná dávka horčíka?

Podľa európskych noriem je odporúčaná denná dávka horčíka u žien 320 mg a u mužov 370 mg. Tehotné a dojčiace ženy by mali každý deň prijať okolo 450 mg horčíka a športovci dokonca až 500 mg. V zimných mesiacoch potreba horčíka vzrastá.

Prečo?

Súvisí to s úbytkom denného svetla a poklesom vonkajšej teploty. V dôsledku toho majú ľudia tendenciu byt viac nervózni, sú podráždenejší a ľahšie podliehajú stresovým situáciám. Jeho nedostatok má na svedomí aj rannú únavu. Takže jednoduchým, ale účinným nástrojom, ako s tým bojovať, je dostatočný príjem horčíka, ktorý zvyšuje stresovú odolnosť, tlmí pocity úzkosti, nervozity a nepokoja.

Dodržiavajú sa spomínané odporúčané dávky?

Údaje sa rôznia, ale viaceré štúdie preukázali, že nedostatočný príjem horčíka je u nás bežným javom. Až tretina ľudí na Slovensku trpí jeho deficitom. Rýchle životné tempo a stres tiež výrazne odčerpávajú horčík z nášho organizmu. Pod jeho nedostatok v jedálničku sa podpisujú aj civilizačné trendy. V pestovaných plodinách vyskytuje menej horčíka ako kedysi. Za jeho znížený obsah môžu kyslé dažde, vyplavovanie horčíka z pôdy ci zvyšovanie poľnohospodárskej produkcie.

V akej forme by mal človek prijímať horčík?

Je dobré zaradiť do jedálnička para a kešu orechy, mandle, kakao, mak, tekvicové ci slnečnicové semená. To však samo o sebe nestačí. Napríklad tepelnou úpravou prichádzame až o tretinu prítomného horčíka. Výborným zdrojom sú prírodné minerálne vody s vysokým obsahom horčíka – napríklad prírodná minerálna voda Magnesia.

Syntetické výživové doplnky neodporúčate?

Prírodný horčík má vstrebateľnosť až 45 %, zatiaľ čo farmaceutický len 4 % , preto je prírodná forma pre ľudský organizmus oveľa efektívnejšia. Odporúčam minerálne vody, z ktorých sa dokáže vstrebať horčík veľmi efektívne.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment