Olivový olej – ulahodí zvonka aj zvnútra

03.10.2018

 
Olivovému oleju naozaj patrí prvenstvo medzi olejmi a v poslednom čase sa teší pomerne veľkej popularite, taktiež je prezentovaný ako súčasť zdravej stravy.

 

Možno olivový olej používate na šaláty či pri príprave dresingov a teda je viac ako isté, že sa nachádza vo vašej kuchyni. Je však vhodný aj na tepelné spracovanie?

Rastlinné oleje sú počas zohrievania náchylnejšie k produkcii toxických chemikálií, známych tiež pod názvom aldehydy. Ich konzumácia je spájaná s mnohými ochoreniami vrátane cukrovky či srdcovo – cievnych ochorení. 

Pri porovnávaní slnečnicového, sezamového a olivového oleja, ktoré boli zohrievané na 

190 °C, odborníci zistili, že práve olivový olej mal nižší obsah škodlivých aldehydov ako testované zvyšné dva oleje. 

Aký záver z toho plynie? Aj keď smaženie nie je najvhodnejší spôsob prípravy jedál, olivový olej aj v tomto smere nie je zlou voľbou. Nezabúdajte však na to, že v konečnom dôsledku akýkoľvek olej, ktorý sa prepáli, je zdraviu škodlivý. 

 

 

 

 

Recepty z kuchyne na krásnu pokožku v upršaných jesenných dňoch:

Listový šalát premiešajte s olivovým olejom a kúskami balkánskeho syra. Pridajte zmes orieškov a ľanových semiačok do šalátu a podávajte s plátkami kuracieho mäsa alebo sladkovodnej ryby.

 

Medzi ďalšie využitie olivového oleja patrí:

  • Balzam pre ruky. Zohrejte gázu namočenú v olivovom oleji a priložte na suché ruky, pokiaľ nevychladne. Prebytočnú mastnotu odsajte.
  • Zábal na vlasy. Zmiešajte olivový olej so žĺtkom, pridajte pár kvapiek citróna, dôkladne premiešajte a naneste na pokožku hlavy a vlasy. Nechajte pôsobiť 30 minút a dôkladne opláchnite. Nakoniec vlasy umyte jemným šampónom.
  • Píling na telo. Olivový olej zmiešjate s kryštálovým cukrom, naneste na telo a dôkladne krúživými pohybmi sa premasírujte od hlavy až po päty. Na konci procesu sa stačí iba osprchovať.

Další články

Zdravie
Strava
Prečo si na dovolenke dávať pozor na to, čo jeme?

Od pondelka do piatku v práci a len dva dni na odpočinok. Takto to ide týždeň za týždňom až do doby, než odídete na vytúženú…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Hygienické riziká potravín

S veľkou pravdepodobnosťou ste sa málokedy zamýšľali nad jedlom ako nad potenciálnym rizikom nákazy. Snáď ešte v lete, keď…

Vaše premeny

Mgr. Katarína Halandová Uhrinová

Moja premena

Milan Paulo

Moja konfekčná veľkosť sa zmenila z XXL na L

Oľga Kocianová

Dozvedela som sa o Vás od brata, ktorý s Vašou pomocou schudol 30 kg.