--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Detoxikácia

10.03.2017 | 8312x Zhliadnutie | Petr Fořt | Zdravie

Výraz DETOXIKÁCIA označuje buď prirodzené procesy, vďaka ktorým sa organizmus zbavuje škodlivých, či dokonca v rôznom rozsahu toxických látok, ale aj prirodzených odpadových produktov premeny látok alebo je to uvedomelý postup, slúžiaci na odstránenie látok, ktoré organizmus hromadí rôznymi cestami zvonku. Výraz OČISTA lepšie zodpovedá obsahu tohto procesu, pretože ide o pokus "vyčistiť" predovšetkým tráviaci trakt (GIT). Komplexná detoxikácia by - teoreticky - znamenala zbaviť organizmus všetkých toxických látok (zo všetkých tkanív) nejakými zdravie nepoškodzujúcimi postupmi. Obávam sa, že to je nereálne, ak by ste nechceli absolvovať tzv. dialýzu (používa sa u pacientov, ktorým zlyhávajú obličky - čo je mimochodom jeden z hlavných detoxikačných orgánov spolu s pečeňou). Okrem toho by ste takýto proces museli praktizovať pravidelne.

Súčasná strava a nápoje (a pitná voda) sú nabité chemikáliami. Dýchame smog, nosíme farbené a chemicky impregnované oblečenie, ktoré je zdrojom toxínov, vstrebávajúcich sa kožou. Perieme v "chémii", používame kozmetiku, ktorá je zdrojom ďalších druhov chemikálií. Samostatnou kapitolou sú farmaká. Uvedomte si, že detoxikačné postupy majú vplyv aj na hladinu liekov (a teda zníženie ich účinnosti). To všetko preťažuje detoxikačný systém, preto nakoniec dôjde k problémom, s ktorými si moderná medicína nevie rady, prípadne ich rieši podávaním ďalších toxínov (liečiv).

Pripomeniem len niektoré z látok, ktoré označujem ako "chémiu" v ľudskom živote: pesticídy, ftaláty, ťažké kovy, dioxíny, hormóny, xenoestrogény, konzervanty, farbivá potravinárske i priemyselné, exhaláty, azbest, atď.. Dôsledky chronickej intoxikácie sa v prípade, keď dobre nefungujú fyziologické, samočistiace detoxikačné procesy, prejavia ochoreniami uvedenými nižšie. Primárnou príčinou je nepriaznivé ovplyvnenie detoxikačných mechanizmov, ktorými je vybavený každý organizmus. Schopnosť prirodzenej detoxikácie je u rôznych osôb odlišná, vysvetlenie je nutné hľadať v genetickej výbave jedinca. Je však tiež priamo závislá na zdravotnom stave.

 

Historická retrospektíva

Hippokrates, Galén a Paracelsus, to sú traja starovekí lekári, ktorí zdôrazňovali nutnosť pravidelnej aplikácie očistných diét, pôstov a klystírov. Podobné postupy zaviedli takmer všetky náboženstvá. Cirkvi ide skôr o očistu duchovnú - možno cez utrpenie, ktorým sú pôsty. Majstrami detoxikácie sú indickí jogíni. Pre nich je to postup, ktorý ich priblíži k Bohu a vedie k osvieteniu.

Pojmom detoxikácia (ev. očista) sa aktuálne myslí predovšetkým (alebo dokonca iba) očista tráviaceho traktu, vďaka ktorej by sa mal organizmus zbaviť usadenín (niektorí autori tomu hovoria troska) nahromadených v tráviacom trakte. Troska je údajne zložená predovšetkým z nerozpustných solí. Nuž, niečo na tom bude, keď medicína diagnostikuje dnu, močové a ľadvinové kamene či kalcifikáty mäkkých tkanív.

Význam detoxikácie pochopili niektorí lekári, ktorí sa takto pokúsili téme venovať a sformulovať postupy využiteľné v praxi. Sú nimi napríklad dr. Elson M. Haas (The Detox Diet, 1996) a dr. Ottfried D. Weiss (Entschlackung, Entsäuerung, Entgiftung, 2000). V podstate všetky alternatívne odbory medicíny sa detoxikáciou zaoberajú ako jednou zo základných metód samoliečby.

Vedeckú analýzu (odborne náročnú, no precíznu) nájdete na: www.naturalendocrinesolutions.com/articles v článku nazvanom How to optimize detoxification - ide o aktuálny materiál, zverejnený začiatkom tohto roka.

Exotoxíny (cudzorodé látky, ktoré prišli do organizmu zvonku) sa ukladajú v mnohých tkanivách, väčšinou v pečeni a predovšetkým v tukovom tkanive, aj keď tiež v obličkách, kĺboch, kostiach, podkoží a vlasoch. Z nich sa môžu vylúčiť až po tom, čo sa z nich uvoľnia a prejdú pečeňou a následne obličkami (a vylúčia do moču) alebo črevom (stolica), dokonca aj kožou (potom). Z toho vyplýva, že v priebehu detoxikácie sú toxíny najviac ohrozené pečeň a obličky. V prvom rade je problém ako "usadené" toxíny vypudiť z miesta ich uskladnenia. K tomu veľmi dobre poslúži pôst, prípadne hladovka.

Detoxikácia je módna záležitosť, ktorá sa v súčasnosti stáva skôr mýtom ako realitou. Všetci o tom hovoria, ale nikto to nerobí. Mnoho ľudí (predovšetkým médiá a predajcovia detoxikačných prostriedkov) o detoxikácii píše, bez toho, aby poskytlo presný, navyše vedecky obhájiteľný návod. To neznamená, že súhlasím s tvrdením lekárov, že detoxikácia alebo prinajmenšom očista tráviaceho traktu nemá racionálne dôvody a nie je nutná, pretože sa o ňu organizmus postará automaticky.

 

Detoxikácia - je naozaj účinná?

Podľa tvrdenia ortodoxnej vedy je detoxikácia použitím neštandardných postupov, akými sú hladovky a manipulácia so zložením stravy, klystíry a "čistiace" doplnky stravy, nezmyselná, a ak nejakým spôsobom účinná, potom len preto, že:

 • Menej jete, tým klesne konzumácia škodlivín a to zníži záťaž detoxikačných orgánov (napríklad odznie nadúvanie alebo zápcha).
 • Začnete piť viac čistej vody, tým sa napne pleť, zníži sa únava, urýchli sa vylučovanie toxínov močom a potom (a zmizne zápcha).
 • Prestanete piť kávu a alkohol, tým sa zbavíte bolestí hlavy, pečeň sa zregeneruje a to urýchli proces detoxikácie.

Avšak skalní odporcovia cielenej detoxikácie, medzi nimi profesor molekulárnej farmakológie a biochémie Roger Clemens, tvrdia, že telo je schopné zbaviť sa toxických látok samo. Odborníčka na výživu Calire Williamsová z British Nutrition Foundation ho podporuje demagogickým tvrdením, že: "vylúčiť dlhodobo z jedálnička niektoré skupiny potravín by mohlo mať nepriaznivý vplyv na zdravie". Verte mi, že ani jeden z nich nemá pravdu.

 

Choroby, ktorých možnou príčinou je dlhodobá intoxikácia

 • nervové poruchy (Parkinson, Alzheimer, depresie, poruchy pozornosti a schizofrénie)
 • rôzne typy nádorových ochorení
 • zmeny metabolizmu a následná špecifická forma podvýživy (tzv. skrytá malnutrícia)
 • poruchy reprodukcie (infertilita)
 • poruchy zraku
 • poruchy imunitného systému, alergie a astma
 • endokrinné (hormonálne) poruchy
 • chronická únava, bolesti hlavy a migrény
 • obezita

 

Detoxikačný postupy je možné rozdeliť do troch skupín:

1. Mechanické

Detoxikácia s využitím fyziologickej funkcie kože
Na tento účel sa používajú detoxikačné náplasti. Nenašiel som žiadnu serióznu štúdiu potvrdzujúcu efektivitu tejto metódy ani takú, ktorá by analyzovala obsah "sčernalej detoxikačnej náplasti". Podobný je proces za pomoci elektroforetického kúpeľa chodidiel podľa dr. M. Staggsa. Napriek tomu si myslím, že na oboch "niečo je", pretože ľudský pot obsahuje veľa látok, z ktorých väčšina je "odpad". Podobne tomu je so saunovaním. Potenie je jedným z prirodzených účinných postupov detoxikácie.

 

Lymfatické masáže ako detoxikačná procedúra?
V podstate akási "milostná predohra" pred aktom detoxikácie! Lymfa je totiž médiom, ktorého úlohou je práve detoxikácia. Úplne seriózna metóda, o ktorej efektoch nikto nepochybuje.

 

Hydrocolon alebo pekne slovensky klystír
Klystír je očistný postup starý ako civilizované ľudstvo samo. Keď sa povie klystír, okamžite sa mi vybaví "obrad" nutný pred vážnymi operáciami alebo pred vyšetrením nazývaným kolonoskopia (čiže "pohľad do a za hrubé črevo"). Nepekne mnoho ľudí má problémy s vyprázdňovaním a tretina žien trpí zápchou. Veľakrát tak úpornou, že sa čudujem, že to neriešia lekári ako akútny prípad.

Žijeme v modernej dobe, tak prečo nevyužiť techniku, že? Mám na mysli najmodernejšie formu klystíru, ktorým je hydrocolon. Tí, ktorí s ním pracujú, by vám mohli rozprávať, čo vďaka tomu vidia. Ten prístroj vám totiž "vypláchne" celý GIT! Problém je v tom, že lekári opäť protestujú a varujú - ako vždy, keď im ktosi "lezie do kapusty". Áno, hydrocolon má konkrétne kontraindikácie, o ktorých obsluha dobre vie - praktizovať túto metódu môže len zaškolená zdravotná sestra. Podmienkou by však malo byť najskôr komplexné gastroenterologické vyšetrenie. A potom cielené osadenie čreva prebiotikami (vláknina) a probiotikami (symbiotické baktérie).

Prečo to funguje? Pretože na tom, ako vyzerá vaše črevná flóra, závisí vaše zdravie! Pretože chronická zápcha znamená obrovský zdravotný problém. Pretože správna funkcia GIT je podmienkou dobrej imunity a výživového stavu. Pretože symbiotické baktérie sú tým, čo tú správnu funkciu umožňuje. Našťastie medicína konečne pochopila, že črevný bióm, čiže obrovská armáda baktérií rôznych druhov (kmeňov), je natoľko dôležitý, že sa začína praktizovať metóda tzv. fekálnych implantátov. Teda hydrocolon by mal byť ďalšou "milostnou predohrou" ako do seba osobne "vrchom" dodáte vhodnú zmes symbiotických baktérií alebo lekári niečo podobné podajú "spodkom". Problém je v tom, že sa zistilo, že zloženie črevného BIÓMU je rovnako tak široko individuálne ako génová výbava.

 

2. Stravovacie

Aké potraviny pomáhajú v prirodzenej detoxikácii?
Predstava, že sa zbavím toxínov, keď si budem do jogurtu pridávať psyllium, je naivná. Faktom je, že to prospeje stavu GIT, čiže pravidelnému vylučovaniu vďaka optimalizácii BIÓMU. Podobne to funguje v prípade juky, aloe vera, zeleného jačmeňa a chlorelly. Dr Mercola (www.mercola.com) považuje konzumáciu (kvalitnej) chlorelly za účinný prostriedok eliminácie ortuti (v dôsledku amalgámových zubných výplní). Napriek tomu aj v tomto prípade vedecké dôkazy chýbajú. Iná vec sú reálne efekty! Tie sú dokladovateľné. Som priateľom chlorelly, prípadne celého spektra "green foods" už napríklad len preto, že poslúžia k alkalizácii. Mimochodom, teoreticky by mohlo stačiť obyčajné "aktívne uhlie", prípadne zelený íl a v lekárni dostupný Enterosgel!

Špecifické miesto v oblasti detoxikácie majú pôsty a hladovky. Hladovka je vylúčenie všetkých potravín s výnimkou vody, pôst je proces, keď zo stravy vylúčite niektoré druhy potravín, ale pokojne môžete použiť nápoj obsahujúci okrem čistej vody tiež čili korenie, trochu javorového sirupu, citrónovú šťavu, prípadne je možné použiť tzv. Breussovou diétu - teda filtrované zeleninové šťavy.

 

3. Biochemické

V podstate ide opäť o manipuláciu s príjmom potravy. Tentoraz však za pomoci konzumácie tzv. alkalizujúcich potravín. Na internete možno dohľadať vyčerpávajúci zoznam potravín, ktoré prinášajú riziko okysľovania, a naopak tých, ktoré umožňujú alkalizáciu. Ich efekt je hodnotený indexom nazývaným PRAL. Iste vás neprekvapí, že medzi acidifikujúce (to znamená nevhodné) potraviny patria všetky technologicky spracované a s tzv. vysokou nutričnou denzitou. To sú také, ktoré v jednotke hmotnosti obsahujú doslova koncentrát živín - príkladom sú zrejúce tvrdé syry, údeniny a väčšina cereálií.

Samostatnou kategóriou by mohli byť - aj z hľadiska podpory prirodzených detoxikačných procesov - mnohé doplnky stravy. Je to rad druhov bylín (vrátane tzv. korenia) spomínaných vyššie, ale aj kurkuma a niektoré "čaje" (pečeňové či žlčníkový, čaj z dubovej kôry a červeného lapacha či zázvoru ako tie najbežnejšie). Uplatní sa podávanie rôznych zmesí a foriem antioxidantov a musím spomenúť aj tzv. enzymoterapiu. Príkladom, ktorý je už dávno známy širokej verejnosti, je Wobenzym. Pochopiteľne existujú aj iné varianty, mnohokrát dokonca účinnejšie viď Enzymix.

 

Ako postupovať v reálnom živote v priebežnej detoxikácii?

Na prvé miesto totiž zaraďujem trvalú prevenciu

 1. Starajte sa o pečeň

V rámci priebežnej detoxikácie používajte stravu, ktoré najmenej zaťaží pečeň - pite málo alkoholu, jedzte minimum technologicky a za vysokej teploty spracovaných potravín, nejedzte lacné údeniny, nepite (ani umelo) sladené nápoje, nejedzte potraviny umelo farbené a chemicky konzervované. Jednoducho povedané - konzumujte pokiaľ možno len tzv. živú stravu. Tým nemyslím, že podmienkou je prejsť na vitariánstvo!

V rámci pravidelnej regenerácie pečene používajte predovšetkým byliny, tzv. "pečeňové čaje", extrakty z bylín, predovšetkým z pestreca. Prinajmenšom v priebehu dočasne cielenej detoxikácie obmedzte na minimum konzumáciu mäsa a mliečnych produktov a cereálií obsahujúcich lepok a jedzte predovšetkým zeleninu, upravenú tepelne aj surovú, prípadne rýchlokvasenú.

 

2. Starajte sa o obličky

Ak ste začali používať niektorý z detoxikačných postupov, zvýšte dočasne príjem čistej vody až na 4 litre denne. Samozrejme len v prípade, že nemáte problém s obličkami alebo so srdcom, či lymfatickým systémom alebo nie ste pod vplyvom medikácie.

 

3. Starajte sa o pleť

Choďte do sauny. Potenie je účinným detoxikačným postupom. Mnohí odborníci, medzi nimi predovšetkým prof. Bolotov, odporúčajú kúpele v teplej vode s prídavkom alkalických solí a následné zábaly. Prejdite na prírodné bio-kozmetiku, pri praní používajte alternatívne prostriedky vrátane sódy. Používajte masáže i automasáže a panenské oleje aj kokosový tuk.

 

4. Vyčistite tráviaci trakt

Tráviaci trakt je zdrojom väčšiny problémov. Okrem pečene musí fungovať žlčník. Nevyhnutné je zabrániť zápche! K očiste tráviaceho traktu môžete použiť zmes tráviacich enzýmov spolu s vlákninou (ideálna je psyllium, ovsené otruby a pektín) a probiotickými doplnkami stravy (zmes symbiotických baktérií). Neodporúčam používať čerstvé ovocné šťavy s výnimkou šťavy z citróna. V ovocí prítomné sacharidy totiž v čreve kvasia. Ak máte zápchu, odporúčam začať klystírom. Preháňadlá liekového typu možno použiť výnimočne, a to len niekoľko dní. Chronické použitie je cestou k vážnym zdravotným problémom.

Na podporu očisty zažívacieho traktu a podporu funkcie detoxikačných orgánov môžete využiť špeciálny rad prémiových PRODUKTOV Sunkins - PURE, ktorá obsahuje 3 produkty - BELLY CARE, 5 CARE a LYMPH CARE. BELLY CARE obsahuje zmes rozpustných a nerozpustných vláknin spoločne so sušenou šťavou z rôznych druhov zeleniny. 5 CARE podporí činnosť detoxikačných orgánov a LYMPH CARE sa zameriava na činnosť lymfatického systému a vodného hospodárstva v tele.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment