Zdravé jedenie = zdravé telo

13.11.2018

 
Starostlivosť o svoje zdravie je aj o zdravom stravovaní. Keď tieto potraviny budete pravidelne konzumovať, vaše telo sa vám skutočne poďakuje v podobe žiarivej pokožky, pevnejších kostí, zdravšom nervovom systéme či pevnejšom svalstve…

 

  1. Potraviny, ktoré rožiaria pokožku

Keď vám záleží na zdravej pokožke, stavte na tieto 3 potraviny: červená paprika, petržlenová vňať a kvalitná čokoláda.

Každý má svoje vlastné aj odskúšané “recepty” na starostlivosť o pokožku, ktoré rád používa. Univerzálnym pravidlom pre žiarivú pokožku a spomalenie procesu starnutia sú potraviny s vysokým obsahom antioxidantov v podobe vitamínu C, A a E, ktoré sa významne podieľajú na prirodzenej ochrane aj “oprave” pokožky.

 

  1. Potraviny, ktoré prospievajú zdravým prsiam

Zelený čaj, huby a brokolica sú potravinami, ktoré prispievajú k zdravému prsnému tkanivu. Niektoré štúdie udávajú, že práve tieto potraviny môžu chrániť pred rakovinou a bránia rastu rakovinových buniek v prsníkoch. Najmä brokolica ako významný antioxidant má veľmi veľký pozitívny zdravotný prínos. 

 

  1. Zdravé zuby aj pevné kosti

Pre zdravé zuby a pevné kosti sa údajne oplatí siahnuť po kapuste, tvrdom syre či pomarančovej šťave, pretože vápnik je najdôležitejším prvkom v štruktúre zubov a kostí. Vitamín D je zase potebný pre lepšie vstrebávanie vápnika zo stravy, tiež pomáha zlepšiť kognitívne schopnosti aj náladu.

 

  1. Pre hormonálnu rovnováhu 

Losos, orechy a rastlinný olej sú potravinami, ktoré ženám prinášajú zdravotné benefity v podobe vyrovnanej hormonálnej hladiny aj plodnosti. Preto sa oplatí siahnuť po potravinách bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitamín E, jód, cholín a vitamín C.

 

  1. Potraviny, ktoré prospievajú svalovej hmote ale aj udržaniu hmotnosti ale aj chudnutiu

Ide najmä o bielkoviny v podobe strukovín ako je fazuľa či hrach, no tiež mäso a vajíčka. Bielkoviny sú dôležité nielen pre mladý, vyvíjajúci sa organizmus ale dostatočný príjem bielkovín sa optimálnym spôsobom podieľa aj na budovaní pevnej svalovej hmoty (pri cvičení) ale tiež pri znížení hmotnosti.

 

  1. Zdravý nervový systém

Avokádo, mrkva a cvikla sú potravinami, ktoré pomáhajú udržiavať príjem kyseliny listovej (vitamínu B9), ktorá pomáha organizmu vytvárať nové bunky, udržiavať ich v zdravej kondícii, ale tiež dosiahnuť vyvážený emocionálny stav a celkovo posilňovať imunitný systém.

Další články

Zdravie
Takto vplývajú vlašské orechy na naše zdravie

O tom, že vlašské orechy sú zdraviu prospešné niet pochýb, obsahujú veľa antioxidantov, vitamínov, minerálov, vlákninu aj…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
Čo sú to superpotraviny a sú naozaj také super?

V súčasnosti sa pojmu "superpotravín" venuje veľká pozornosť, pretože zdravý životný štýl sa stáva čoraz pevnejšou súčasťou…

Vaše premeny

Natalia Raupach

Máme to vo svojich rukách

Marian Kamenicky

Hlavné je zlepšenie zdravotného stavu, postava je benefit

Katarína Tomaníková

Za 6 mesiacov sa zo mňa stala štíhla, energická a sebavedomá žena