--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Viscerálny tuk, záludný nepriateľ v našom tele

30.10.2014 | 58358x Zhliadnutie | Petr Fořt | Zdravie, Chudnutie

Čo je viscerálny tuk a ako nás ohrozuje ? Asi všetci ste už aspoň čiastočne počuli niečo o záludnosti viscerálneho tuku a v čom spočíva jeho nebezpečenstvo. Našťastie vieme, ako je možné zamedziť jeho ukladaniu a ako znížiť jeho množstvo v našom tele.

Podkožný a viscerálny tuk

Väčšina nášho tuku v tele sa nachádza pod kožou a má dôležité funkcie:

  • chráni naše telo
  • obaľuje kĺby
  • je dôležitou zásobárňou energie a niektorých vitamínov.

Určitý podiel telesného tuku je pre nás životne dôležitý. Problém nastáva, ak je tento podiel väčší, než zodpovedá nášmu veku, pohlaviu a podobne. V tú chvíľu sa z nášho pomocníka stáva nebezpečný nepriateľ. Rovnaké je to s viscerálnym tukom.

brušná dutina a viscerálny tukČo je viscerálny tuk

Viscerálny tuk sa nachádza v brušnej dutine okolo a vo vnútri našich orgánov a slúži k ich ochrane. Preto sa mu tiež niekedy hovorí tuk útrobný alebo tiež orgánový. V prípade, že máme tohto tuku nadbytok, môže nás oveľa viac ohroziť než tuk podkožný. Viscerálny tuk je veľmi úzko spojený s hyperlipidémiou, čo je vyššia hladina tukov v krvi. To môže viesť k závažným chronickým chorobám, zvlášť k cukrovke i k akútnym ochoreniam ako srdcový infarkt a mozgová mŕtvica.

Záludnosť viscerálneho tuku

Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom. Kým podkožný tuk nám svoj ​​nadbytok ukazuje až príliš okato, viscerálny tuk je skrytý. Určitým viditeľným signálom môže byť iba väčší obvod pása. Zaujímavé je, že množstvo viscerálneho tuku nie je závislé na množstve podkožného tuku v tele, inými slovami aj v prípade, že netrpíte nadbytkom podkožného tuku, môže vaše zdravie skryto ohrozovať viscerálny tuk.

Tuk sa v bruchu ukladá hlavne mužom

K ukladaniu tuku v bruchu sa skôr dopracujú muži, ženy sa zaobľujú väčšinou viac na stehnách a zadku. „Hovoríme o ženskom, hruškovom type obezity, keď sa tuk ukladá v podkoží, je menej rizikový a môže slúžiť ako energetická rezerva – v prípade tehotenstva, hladu a pod. Mužský typ obezity je oveľa zákernejší, pretože tuk v bruchu a hrudnej dutine obrastá životne dôležité orgány – ako pečeň, srdce, črevo a tie nemôžu dobre pracovať. Ale aj veľa žien trpí týmto typom obezity, a môžu to byť na prvý pohľad štíhle ženy – hovoríme im typ jablko. Vnútrobrušný, viscerálny tuk sa navyše správa ako samostatný orgán. Produkuje škodlivé látky a spomaľuje metabolizmus. Výsledkom bývajú krvné zrazeniny, upchaté cievy, vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, mozgová príhoda a neskôr aj onkologické ochorenia. Môže dokonca aj za chrápanie a poruchy spánku. A to všetko z jedného tučného brucha.

viscerálny tuk muž a žena, typ hruška a typ jablkoMuži vs. ženy

Pri meraniach viscerálneho tuku  sa zistilo, že mladé ženy s nadváhou a veľkým množstvom podkožného tuku, nie sú „dočasne“ ohrozené vnútorným tukom tak ako muži. Predpokladá sa, že je za to zodpovedný ženský pohlavný hormón estrogén „podporujúci“ ukladanie tuku do vonkajších tukových „vankúšikov“ na tele mladých žien a nedovolí jeho uloženiu v brušnej dutine. Pokiaľ však ženy neriešia estetický nedostatok – nadváhu či obezitu, a neprejdú na zdravší životný štýl, vekom klesá hormonálna činnosť estrogénu a spomaľuje sa metabolizmus, po štyridsiatom roku života sa žene telesný tuk začne „preklápať“ dovnútra. Práve vtedy metabolické ochorenia začínajú vo veľkom rozsahu postihovať aj ženy.

Viscerálny tuk vo vyššom veku

Nové výskumy ukazujú, že aj keď sa nemení vaša hmotnosť a percento tuku, môže sa zvyšovať miera viscerálneho tuku. Tuk sa totiž začne ukladať do iných miest a napr. s pribúdajúcim vekom alebo v dôsledku nepriaznivých hormonálnych zmien je to práve do oblasti brucha a brušných orgánov.

 

Stačí aj krajčírsky meter

Ak chcete vedieť, ako na tom približne ste, odmerajte si obvod brucha. Stačí obyčajný krajčírsky meter a čísla vám to povedia. Merať treba na správnom mieste – a to priamo na páse (v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti). Kritickou hranicou pre obvod pásu u žien je 80 cm až 88 cm, u mužov 94 cm až 102 cm. Pri vyšších hraniciach by už mala nastať radikálna zmena životného štýlu a redukcia nadváhy.

Zvýšené hodnoty viscerálneho tuku bude mať pravdepodobne:

  • žena s obvodom pása väčším ako 88 cm
  • muž s obvodom väčším ako 102 cm

Zistenie hodnôt viscerálneho tuku v tele

Množstvo viscerálneho tuku vo vašom tele môžete zistiť iba u lekára alebo u nutričného poradcu, ktorí majú špeciálne certifikované prístroje pre meranie hodnôt viscerálneho tuku v tele. Je to metóda bioelektrickej impedancie, ktorá umožňuje rýchlu a spoľahlivú analýzu zloženia tela, ako vám spaľuje váš organizmus, v akej ste fyzickej kondícii a množstvo ďalších parametrov. Zistené údaje sú potom základom pri vhodnom nastavení stravovacieho aj cvičebného režimu.

 

Hodnoty viscerálneho tuku

V nasledujúcej tabuľke vidíte, že prístrojom namerané hodnoty viscerálneho tuku väčšie než 13 jednotiek znamenajú, že je vo vašom tele viac než 100 cm2 viscerálneho tuku, a v tomto momente sa už tuk ukladá do orgánov a začína ich poškodzovať.

Hodnoty viscerálneho tuku   Množstvo viscerálneho tuku Miera rizika
1 – 12    do 100 cm2 normálne hodnoty
13 – 59   nad 100 cm2 vysoko rizikové hodnoty

Pozn.: Ideálna hodnota viscerálneho tuku je rovná  max. Váš vek/10,  t.j. napríklad 36 ročný človek by mal hodnotu viscerálneho tuku 3 (a ešte lepšie 2 alebo 1).

Množstvo orgánového tuku ovplyvňujú mnohé faktory ako napríklad nesprávne zloženie jedálneho lístka, nedostatok pohybu, vek, pohlavie, etnický pôvod, rodinná anamnéza či menopauza. To však neznamená, že jeho hladinu nie je možné upraviť.

 

Ako znížiť viscerálny tuk

Ak zistíte, že vaše hodnoty viscerálneho tuku sú vyššie než tolerované, nemusíte sa báť. Aj keď viscerálny tuk môže byť veľmi nebezpečný, ak už viete, že máte sklony k nadmernému ukladaniu tuku vo vnútorných orgánoch, dá sa s tým niečo robiť.

Viscerálny tuk sa nedá odstrániť ani liposukciou (ňou odstránite iba podkožný tuk na úzko vymedzenom mieste), iba vhodnou kombináciou správnej diéty a zvýšeného pohybu alebo cvičenia.

Zníženie viscerálneho tuku docielite tým, že budete jesť stravu podľa potrieb vášho tela a následne správne a zdravo chudnúť. Základom je mať jedálniček s presným pomerom jednotlivých živín tak, ako to vyžaduje váš organizmus. Ak sa vám podarí zdravo schudnúť a váhu si zachováte, povedie sa vám schudnúť aj viscerálny tuk.

Vysoká hladina viscerálneho tuku je ale naozaj značne rizikový faktor pre vaše zdravie a nie je tu priestor pre žiadne chudnúce experimenty. Odporúčame obrátiť sa radšej na odbornú pomoc pri chudnutí. Nutriční ​​poradcovia dnes už disponujú prepracovanými diagnostickými metódami (napr. Komplexná nutričná ​​typológia), vďaka ktorým vám môžu pomôcť. Vytvoria výživový plán presne na mieru vášmu organizmu. V prípade jeho dodržiavania sa zamedzí ukladaniu nebezpečného tuku a dokonca sa tak dajú znížiť hodnoty existujúceho viscerálneho tuku v tele.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment