Sužuje vás chrípka? Takto s ňou zabojujete!

24.01.2018

 
Chrípka nás dokáže poriadne skoliť. Vyradiť zo života na niekoľko dní. Ide o prenosné vírusové ochorenie, na ktoré sú antibiotiká neúčinné. Pomoc treba v tomto prípade hľadať v prírodných a rokmi overených prostriedkoch.

Dôležitá zásada pri chrípke: vyležať!

Prvou zásadou, ktorá vás nebude nič stáť, je chrípku vyležať. Naozaj tu neplatí žiadne hrdinstvo. Pravdepodobne vás bude trápiť vysoká teplota, bolesť svalov a kĺbov, silná nádcha. Zostaňte ležať v teple, v pokojnom prostredí a doprajte si dostatočné množstvo spánku. Netreba zabúdať ani na to, že ide o prenosné ochorenie. Stráňte sa preto kontaktu s ľuďmi.

Niekoľko násobne zvýšte pitný režim

Nepreháňame. Okrem toho, že pitný režim pozostáva z čistej vody, proti chrípke môžete účinne zabojovať bylinkovými čajmi. Pomôže vám šípkový čaj, pretože obsahuje veľa vitamínu C, ktorý chráni telo pred vírusmi a baktériami. Proti vysokej teplote je účinný lipový čaj a na uvoľnenie hlienov pomáha fenikel a skorocel. Pri zápaloch ústnej dutiny použite odvar zo šalvie. Odporúča sa najmä na kloktanie, pite ho len v malých množstvách.

Protizápalovo pôsobia aj repík lekársky a materina dúška. Na podporu imunity je ideálna echinacea, ktorú možno užívať aj vo forme sirupu.

Imunitu výrazne posilní vitamín C a zinok

Zinok nájdete v ovsených vločkách, semienkach a orechoch. Vysoký obsah vitamínu C má kapusta, kel a citrusové plody. Konzumácia týchto potravín však v prípade ochorenia nestačí. Pomôžte si príjmom vitamínov v tabletovej forme. Dostanete tak do tela oveľa väčší obsah vitamínov.

Cesnak s citrónom

Cesnak je prírodné antibiotikum. Preto ho v prípade ochorenia konzumujte v zvýšenej dávke. Nastrúhajte cesnak na jemnom strúhadle, zalejte ho šťavou z citróna a uzatvorený pohár s týmto „preparátom“ uchovávajte v chladničke. Konzumujte 3 x denne po lyžičkách. Ak je chuť pre vás príliš ostrá, môžete zmes rozmiešať v pohári vody.

Na upchatý nos zaberá preplachovanie

Roztok na preplachovanie nosovej dutiny si jednoducho pripravíte aj doma. Vlejte do malej misky alebo pohárika vlažnú vodu a pridajte ¼ ČL morskej soli. Dôkladne premiešajte, vysmrkajte sa  a začnite s preplachovaním. Jednu nosovú dierku zapchajte palcom a druhou potiahnite čo najviac roztoku. Odporúčame procedúru vykonávať nad umývadlo, lebo časť roztoku vám spolu s nosovým sekrétom bude vytekať. Opakujte dvakrát s každou dierkou niekoľkokrát za deň.

Ocot na znižovanie horúčky

Horúčku sa môžete pokúsiť znížiť aj pomocou octového obkladu. Pripravíte ho z vody a octu v pomere 1:1. Do roztoku namočte kúsky látky alebo obväzu či gázy a priložte si ich na vnútornú stranu zápästia. Keď látka zostane suchá, proces opakujte.

Pre imunitu je potrebná správna črevná flóra

Je vám známe, že až 80% imunity sa nachádza v črevnom systéme. Je teda namieste, podporiť obnovu črevnej flóry a to práve dodaním „dobrých baktérií“ prostredníctvo probiotík. Viaceré štúdie potvrdili, že práve probiotiká pomáhajú udržiavať správne zloženie črevnej mikroflóry a tým pomáhajú udržiavať rovnováhu nášho imunitného systému.

Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v kyslomliečnych produktoch, ale dostanete ich samozrejme kúpiť aj v tabletovej forme v každej lekárni.

Další články

Zdravie
Aké potraviny prospievajú očiam?

O očiach sa hovorí, že sú oknom do duše. Nato, aby sme si upevnili očné zdravie je dôležité nebrať oči za samozrejmosť.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Aby imunitný systém “šliapal ako hodinky”

V tomto období sa viac ako inokedy zamýšľame nad tým, aby náš imunitný systém fungoval dobre a odolával chladným jesenným…

Vaše premeny

Katarína Fedorcová

NUTRIADAPT mi pomohol zmeniť seba, moje myslenie aj vylepšiť môj zdravotný stav.

Richard Pardek

Ak chcete schudnúť a nie donekonečna chudnúť

Marcela Mikušová

V spolupráci s klinikou budem naďalej pokračovať k dosiahnutiu svojej vysnívanej hmotnosti