--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Quinoa je vhodná aj pri chudnutí

27.05.2015 | 17701x Zhliadnutie | Andrea Mániková | Strava

Quinoa (čítaj kinoa) sa označuje aj za novodobú alternatívu pšenice, bulguru, kuskusu či ryže. Hoci sa podobá obilninám, v skutočnosti patrí do rovnakej rodiny ako repa, mangold či špenát.

quinoa chudneRovnako ako zemiaky, quinoa bola jedným z hlavných potravín andských národov. Zrnká s jemne orechovou chuťou a pevnou štruktúrou sú známe už viac ako 5 000 rokov. Quinoa teda pochádza z Južnej Ameriky a v preklade z jazyka Inkov znamená „zrno matky“, práve pre unikátne zloženie zŕn. Taktiež sa niekedy nazýva aj andská pseudocereália. Pestuje sa vysoko, 2 500 – 4 000 metrov nad morom, rastlina dorastá do výšky 2 metrov, využívajú sa jej zrná, ktoré majú 1-3 mm. Inkovia okrem zrna využívali aj silu listov na liečenie mnohých neduhov.

Quinoa prekročila kontinentálne hranice a pestuje sa (okrem hlavných producentských krajinách – Bolívii, Peru, Čile) aj vo Francúzsku, Anglicku, Švédsku, Dánsku, Holandsku a Taliansku.

V Spojených štátoch je pestovaná v Colorade a Nevade, a v Kanade v oblasti Ontario. Pestovanie v Keni dosiahlo vysoké výnosy a OSN odporučila rozvíjať pestovanie aj v Himalájach a Indii aby sa tak prispelo ku globálnej potravinovej sebestačnosti.

 

Quinoa = Dokonalá alternatíva

Dnes quinoa hrá kľúčovú úlohu nielen v gastronomickej kuchyni, ale jej použitie bolo rozšírené už aj do farmaceutickej a priemyselnej oblasti, pretože je bohatým zdrojom bielkovín. Patrí medzi najmenej alergénne zrná a oproti pšenici je quinoa kompletný proteín, tzn. že obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín (ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť, ale je prinútený získavať si ich z potravy), okrem toho je zdrojom železa, mangánu, medi, fosforu, horčíka či zinku.

Z vitamínov je bohatá  na vitamín C, B a kyselinu listovú. Okrem toho je plná vlákniny a antioxidantov. Obsahuje 60 % škrobu, 23 % esenciálnych bielkovín, 5 % sacharidov,

4 až 9 % tukov. Vyrovnáva hladinu cukru v krvi, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, neobsahuje lepok, je chutná a jej príprava zaberie len pár minút.

Pre svoje vynikajúce nutričné vlastnosti môže byť veľmi užitočná vo fáze rozvoja a rastu organizmu. Okrem toho, že je ľahko stráviteľná, neobsahuje cholesterol a je vhodná na prípravu kompletne vyváženej stravy.

Quinoa môže byť v bežnom stravovaní používaná ako príloha, vhodná je aj pre vegetariánov, ľudí na špeciálnych diétach, vysoko výkonných športovcov, diabetikov, celiatikov aj pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy.

 

Ako ju použiť?

Do raňajkových zmesí, šalátov, pre rôzne kaše, rizotá, môže sa kombinovať s ovocím aj zeleninou. Zrniečka quinoa môžete použiť aj ako náplň do paprík či kapustových závitkov. Quinoa poslúži ako výborná závarka a zároveň zahusťovadlo do polievok alebo klasicky ako príloha namiesto ryže, kuskusu.

 

quinoa na chudnutie s ovocimTIP na zdravé raňajky: quinoa zmiešajte s ovocím, medom, orechmi a rastlinným mliekom pripravíte si energeticky bohaté, chutné  a pritom zdravá raňajky.

 

Dostať kúpiť:

  • zrná quinoa
  • múku zo zŕn

 

Na čo si dať pri nákupe pozor?

Quinoa najčastejšie dostanete kúpiť v obchodoch so zdravými potravinami, BIO obchodoch a pod. Pri kúpe sa uistite, či balenie nie je zarosené, pretože vlhkosť znižuje sviežosť a kvalitu zrna. Doma ju presypte do vzduchotesnej, ideálne sklenenej nádoby a udržujte na suchom a chladnom mieste, tak vám vydrží aj niekoľko mesiacov.

 

Jednoduchá príprava

quinoa uvarena chudnutieExistuje niekoľko typov: červená, krémovo biela, hnedá, fialová, čierna, žltá, oranžová.

Pripravuje sa podobne ako ryža. Pred varením ju treba prepláchnuť pod prúdom tečúcej vody, alebo nechať postáť v miske s vodou a tesne pred prípravou vodu zliať, pretože tak najlepšie odstránite jej mierne horkastú chuť. Ak ju dobre neprepláchnete, počas varenia sa môže objaviť pena, ktorú majú na svedomí saponíny, tie jej dodávajú spomínanú ľahko horkastú chuť (penu môžete odstrániť sitkom).

Všeobecne sa dá povedať, že na 1 šálku quinoa budete potrebovať 2 šálky vody, vhodné je variť ju pod pokrievkou. Nezabudnite, zrná quinoa po uvarení sa niekoľkonásobne zväčšia.

Po uvarení sa quinoa vyznačuje príjemne ľahkou, nadýchanou štruktúrou a jemnou, ľahko orieškovou chuťou. Na ochutenie môžete použiť akékoľvek korenie či zeleninu.

 

Ako pomáha pri chudnutí?

Quinoa má porovnateľnú energetickú hodnotu ako bežné sacharidové prílohy, má však nízky glykemický index a  teda zabraňuje „výkyvom“ krvného cukru, zasýti na dlhší čas a je preto vhodná aj pre ľudí s nadváhou a cukrovkou. Zrnká quiona sa počas varenia niekoľkonásobne zväčšia a preto pozor pri odhade jej množstva za surového stavu - pravdepodobne jej zjete oveľa menej ako si na prvý pohľad myslíte :) Má veľa bielkovín a menej sacharidov.  Do svojej stravy ju  už zaradili aj slávne hviezdy ako Jennifer Aniston, Kate Perry či Kate Moss, práve preto, že si aj vďaka nej udržujú stíhlu líniu.

 

Výskum

Quinoa má vysoký obsah protizápalových phytonutrientov, ktoré ju robia potenciálne prospešné pre ľudské zdravie pri prevencii a liečbe ochorení. Obsahuje malé množstvo pre srdce zdravých omega-3 mastných kyselín, a v porovnaní s bežnými obilninami má vyšší obsah mononenasýtených mastných kyselín.

Ako kompletný proteín, s prirodzene vysokým obsahom vlákniny a pomaly stráviteľnými sacharidmi, je dobrou voľbou udržania si nízkeho glykeického indexu.

Okrem toho pomáha pri:

detoxikácii, má protirakovinové účinky, zaberá proti migrénam, prospieva obličkám, podporuje rast svalovej hmoty, je prevenciou proti osteoporóze, znižuje vysoký krvný tlak, pôsobí preventívne pred rakovinou hrubého čreva, upokojuje nervový systém, podporuje trávenie a vyprázdňovanie, a pomáha pri cukrovke.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment