Pri chudnutí si dajte pozor na tieto "chytáky"

10.05.2015

 
Existuje veľa jedál, ktoré považujeme za viac či menej diétne, ale v skutočnosti nášmu telu dodajú príliš veľa kilojoulov či sacharidov. Niekedy sa pozrite, aká je energetická hodnota šalátu z fast foodu, ktorý si v dobrej viere dávate miesto hamburgeru alebo párku v rožku.

Pozrite sa na jedlá, ktoré sa diétne len tvária a vyberte nejakú ich menej kalorickú variantu.

1. Zradné šaláty

ceasar salat na chudnutie nie jeZatiaľ čo miska alebo tanier plne naložené šalátovými listami neobsahujú takmer žiadnu energiu, prísady pokojne urobia zo zeleninového šalátu energetickú bombu. Všetka ďalšia zelenina je samozrejme v poriadku, rovnako ako lyžička panenského olivového oleja na chuť - a aj kvôli rozpúšťaniu vitamínov. V poriadku je aj tuniak, kvalitná šunka, kuracie prsia alebo vajíčko. Potom však začne ísť do tuhého. Napríklad so syrmi treba narábať veľmi opatrne,  na 1 porciu postačí do 30 g syra, pretože až na výnimky obsahujú veľa tuku.  Nehovoriac o rôznych chlebových či pečivových krutónov, opečenej slanine alebo obaľovanom a vyprážanom mäse. Ak to ešte korunujú dressingom alebo majonézou, na diétu môžete úplne zabudnúť. Klasickým príkladom je tradičný Ceasar šalát.

Tip: Chcete si Ceasar  pripraviť zdravšie? Máme pre vás super recept.

 

2. Hladné cestoviny

Pravidlo číslo jedna: cestoviny nie sú o nič viac diétnejšie než knedle. Zvlášť nie vtedy, ak si dávate veľkú a smotanou zaliatu alebo syrom posypanú porciu. Diétne  nie sú ani cestovinové šaláty. Taliani samozrejme cestoviny jedia, väčšinou však ako predjedlo, každopádne v malých porciách a väčšinou aj v prostých ľahkých úpravách - najčastejšie s čerstvými rajčianami a bazalkou. U cestovín navyše hrá úlohu to, ako ich uvaríme - čím rozvarenejšie budú, tým vyšší glykemický index budú mať a my tým skôr budeme mať zase hlad.

Tip: Ak máte chuť na cestoviny, uprednostnite cestoviny zo sezamovej, ľanovej či gaštanovej múky (dostanete v bio- alebo paleobchodoch)

 

3. Nízkotučné a light potraviny moc nefungujú

Vyzerá to logicky, kto chce znížiť svoj denný energetický príjem, môže začať jesť nízkoenergetické varianty obľúbených pokrmov a má vyhrané. Lenže tak to nie je, pretože tieto potraviny predstavujú vlastne niekoľko chytákov v jednom. Príklad? Ľudia mávajú pocit, že si z týchto potravín môžu dať vyššie množstvo než tých klasických, lenže zase taký rozdiel v energetickej hodnote medzi nimi nie je. Navyše, výrobcovia väčšinou jednu zložku uberú, ale inú či iné pridajú. Niektoré light jogurty tak napríklad obsahujú minimum tuku, ale sú prisladzované, či už cukrom alebo umelými sladidlami. Sušienky zase môžu obsahovať menej cukru, ale o to viac tuku, ktorý je nositeľom chuti. Tieto light potraviny navyše obsahujú viac umelých prídavných látok ako klasické. Viac sa môžete dočítať tu.

4. Tmavé pečivo má menej energie ako svetlé

pecivo

Tip: Najlepšie urobíte, ak uprednostníte pečivo bez múky. Výborný chlebík bez múky si môžete upiecť aj doma - tu je recept.

 

5. Kto chce chudnúť, nesmie mäso? Omyl.

Tento názor nie je masovo rozšírený, ale časť dietárov, najmä žien, sa ho drží. Domnievajú sa, že kto chce niečo zhodiť, nesmie jesť mäso. A to je nezmysel. Alebo, presnejšie povedané, vadí tučné mäso a väčšina údenín, úplne rovnako, ako vadia maslové torty. Chudé mäso by naopak malo byť súčasťou diétneho jedálnička ako zdroj kvalitných a nevyhnutných bielkovín, ktoré často predovšetkým ženám chýba. Telu pritom slúži ako zdroj energie a rozhodne ich potrebuje, aby malo z čoho budovať a udržiavať svaly. Nehovoriac o tom, že bielkoviny sú skvelé na zahnanie hladu. S nedostatočnou konzumáciou mäsa súvisí aj chudokrvnosť, ktorá tiež častejšie trápi ženy ako mužov.

Tip: Najvhodnejšie mäso pri diéte je ryba, hydina a chudé hovädzie či teľacie mäso.

 

Další články

Zdravie
Chudnutie
Ako schudnúť stehná alebo čo robiť, keď ste "hruška"

Problém s väčšími stehnami trápi mnoho žien. Z našej vlastnej skúsenosti na poradniach Sveta zdravia vieme, že je to zhruba…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
Obezita - kde hľadať páchateľa?

Obezita je CHOROBA. Teda, choroba, v tejto chvíli to tak oficiálne je. Avšak trochu to odporuje realite, pretože na obezitu…

Vaše premeny

Monika Miňová

Postupne som musela vymeniť celý šatník :)

Vladimír Kohút

Cítim sa lepšie, vyzerám lepšie a som spokojný!

Marta Tonarová

Človek si stále hovorí, že to nie je tak hrozné. Ale keď dôjde na fotky z dovolenky...