Prečo sú proteíny také dôležité?

31.08.2016

 

Ivana Novotná

Proteín je dôležitou súčasťou stravy u každého. Buduje a opravuje bunky, udržuje svaly, orgány, žľazy a kožu v zdraví. Okrem týchto základných výhod dodáva strava bohatá na proteíny telu viac energie, pomáha udržať vašu chuť k jedlu pod kontrolou, zníži chuť na sladkosti a dokonca vám pomôže schudnúť. Či už je vašim cieľom zdravie, ideálna váha alebo postava, proteín vám k tomu len uľahčí cestu. Je veľmi ľahké urobiť drobné zmeny vo svojom jedálničku a získať viac bielkovín zo stravy a nebude to znamenať jesť len červené mäso.

Výhody proteínov

Viac energie

Proteín je najlepší zdroj energie. Tuk je potrebný previesť do inej formy, aby ho telo mohlo využiť, sacharid naopak dodá energiu rýchlo, ale tá aj tak rýchlo poklesne. Proteín vám dodá energetický impulz okamžite a trvá niekoľko hodín. To je druh energie, pri ktorej zostaneme celý deň v strehu a sústredený celý deň, nebudeme náchylný k poklesu energie v popoludňajších hodinách.

Chuť na sladké

Proteíny v strave vám skutočne môžu udržať chuť na cukor pod kontrolou. Keď je vo vašej strave málo bielkovín, bude kričať po energii. To sa často prejavuje ako túžba po niečom sladkom, pretože to nám umožní rýchlo, hoci dočasne doplniť energiu. Tým, že budeme mať v strave dostatok bielkovín, môžeme sa tejto situácii úplne vyhnúť.

Strata hmotnosti

Proteíny v strave spôsobujú pocit plnosti, čo znamená, že nebudeme mať ani chuť siahať po druhej porcii. Bolo preukázané, že ak ich je v jedálničku dostatok, myšlienky na jedlo a aj nočné prejedanie sa sú obmedzené a to pomáha udržať jedálniček pod kontrolou. A koľko je ich vlastne treba? To je otázka! Je to veľmi individuálne, ale približne 0,8 g/kg hmotnosti, no športovec aj oveľa viac.

Budovanie a oprava svalstva

Ak chcete budovať svalstvo, jesť viac proteínov je nutné. Pri svalovej námahe sa narušia svalové vlákna a tieto trhliny sú vypĺňané proteínmi. Takto sa svaly stávajú silnejšie a mohutnejšie. A ďalšia dôležitá informácia je, že svalovina spaľuje viac energie ako tuk, preto ju musíme chrániť a budovať ju.

 

Takže choďte do toho a nájdite si cestu ako si tieto živiny pridať do Vášho jedálnička. Nielen že budete menej často hladní, budete mať viac energie, chudnutie alebo udržanie váhy bude jednoduchšie, ale podstatné je, že budete tým pádom aj spokojnejší aj šťastnejší. Kto by to bol povedal, že to, čo jeme, môže mať taký vplyv aj na náš život a naše ciele? Ja áno...

Další články

Strava
„Zabudnutá“ zelenina

Kvaka, paštrnák, čakanka, mangold a hadomor obsahujú látky prospešné pre naše zdravie. Využívate ich v kuchyni pri varení?

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Prečo si na dovolenke dávať pozor na to, čo jeme?

Od pondelka do piatku v práci a len dva dni na odpočinok. Takto to ide týždeň za týždňom až do doby, než odídete na vytúženú…

Vaše premeny

Mária Čurmová

Už som mala dosť svojich pribúdajúcich kíl

Vladimír Kohút

Cítim sa lepšie, vyzerám lepšie a som spokojný!

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov