Chudnúť chceme najviac na začiatku roka. Prečo nám to dlho nevydrží?

09.01.2018

 
Najväčšia motivácia schudnúť sa nás drží okolo Nového roka. Končí totiž obdobie neúspechov a začína nové. Výzvy a predsavzatia sa zdajú byť zase o niečo dosiahnuteľnejšie a presvedčenie o ich uskutočnení je oveľa pevnejšie. A vďaka problémom s dopnutím nohavíc, ktoré sa cez sviatky záhadným spôsobom zrazili, i potrebnejšie. Prečo ale držíme diéty len pár týždňov a prečo už po prvých troch alebo štyroch cvičeniach končia permanentky do fitka v koši?

Na to, prečo nadšenie súvisiace s novoročným predsavzatím postupom času opadá a vízia efektívneho chudnutia sa stráca v nedohľadne, sme sa opýtali našej odborníčky na výživu Mgr. Terezy Pešoutovej.

Tereza pôsobila 2 roky ako výživová špecialistka v poradni Sveta zdravia v Kolíne. Počas tejto doby pomohla svojim klientom zhodiť cez 1 400 kilogramov. Väčšine z nich sa schudnúť, a váhu si následne udržať, podarilo. Boli medzi nimi ale aj tí, ktorí svoj boj s nadváhou či obezitou vzdali.

 

S chudnutím na Nový rok to má veľa ľudí tak, že predsa nevadí, keď sa cez sviatky nebudú nijako obmedzovať. Pretože 1. januára aj tak začínajú držať diétu a cvičiť. Nie je to ale tak trochu "konflikt záujmov" a nebolo by lepšie začať jesť striedmo už počas sviatkov, aby bol potom prechod na zdravšiu stravu prirodzenejší a zmena nebola tak dramatická​?

Samozrejme by bolo lepšie začať už pred Vianocami, napriek tomu si myslím, že najväčší problém je v tom, že ľudia majú svoje tradície a zvyky, ktoré roky dodržiavajú. A tie tradície, ktoré máme zakorenené, sú cez sviatky a na Silvestra hlavne o tom holdovaní jedlu a pitiu. Pre tých, ktorí by chceli začať s chudnutím pred začiatkom roka, by to teda počas sviatkov znamenalo vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Bohužiaľ by z nej nevystupovali len oni, ale musela by sa tým pádom zapojiť aj rodina. A to si myslím, že je ten najzávažnejší dôvod, prečo ľudia všeobecne odďaľujú chudnutie a zmenu v stravovaní až na obdobie po Novom roku.

Bolo aj počas Tvojej praxe bežné, že začiatkom roka bol u klientov záujem o chudnutie a zdravý životný štýl vyšší ako počas roka?

Ono to vlastne prebiehalo v takých vlnách. Prvá vlna bola v januári, to boli práve tí, ktorí si dali toto predsavzatie. Ďalší ľudia prišli vo februári a marci, tým som hovorila "letní ľudia", ktorým išlo najviac o to, aby schudli do plaviek alebo na svadbu. No a tretia vlna prišla po letných prázdninách, keď sa ľudia vrátili z dovoleniek a chceli zhodiť to, čo počas voľna nabrali. Ale je pravda, že najviac tých, ktorí chceli schudnúť, prišlo naozaj práve v tom januári.

Aká bola potom u týchto ľudí reálna úspešnosť? Koľko z nich ciele schudnúť a zmeniť doterajší životný štýl skutočne dosiahlo?

Ja si myslím, že to bolo tak päťdesiat na päťdesiat. Skôr záležalo na tom, prečo tí klienti prišli. Ak to bolo len preto, že ich "vyhecovalo" to, že je nový rok, tak to väčšinou nestačilo. Ale ak tam bola nejaká hlbšia motivácia, tak to samozrejme už išlo. Dôležitejšie bolo teda to, prečo ten daný človek reálne prišiel.

Ľudia často nechávajú chudnutie až na začiatok nového roka, pretože by cez sviatky museli opustiť tradície, na ktoré sú roky zvyknutí, a vystúpiť tak zo svojej komfortnej zóny.

Bola spolupráca s klientmi, ktorí za Tebou prišli po Novom roku s tým, že chcú schudnúť, ťažšia ako s tými ostatnými? Alebo bola naopak jednoduchšia?

Na začiatku to bolo vždy jednoduchšie, pretože tí ľudia boli odhodlaní niečo so sebou urobiť. Ale zároveň bolo zjavné, že nie sú zas až toľko motivovaní, ale boli skôr len vyhecovaní. A to vyhecovanie dokáže strašne rýchlo vymiznúť. A keď tam naozaj chýbala tá vnútorná motivácia, tak to pre nich bolo počas trvania programu oveľa ťažšie. Potrebovali viac podpory, chceli, aby som im ešte pomáhala tú motiváciu hľadať alebo sa stávalo aj to, že vlastne ani neboli schopní zistiť, prečo vlastne prišli. A v tomto prípade potom snaha niečo zmeniť nebola úplne udržateľná.

Dá sa tomu nejako zabrániť tomu, aby sme svoje predsavzatia týkajúce sa zlepšenie kondície neporušovali? Dá sa vôľa zmeniť svoj život k lepšiemu nejako posilniť?

Myslím si, že určite áno. V prvom rade je to o tom, že keď človek príde do poradne, musí hlavne veriť sám v seba. Nie v to, že je nový rok, a tiež sa nesmie báť prípadného zlyhania. Pretože sa jedná väčšinou o ľudí, ktorí k nám neprišli bez skúseností s chudnutím. Sú to takzvaní "dietári", ktorí už nejaké diéty skúšali. Ale pretože neboli úspešní, tak prídu k nám a hľadajú u nás dôvod, prečo schudnúť. Podľa mňa je to len o tom, že si treba trochu veriť a zároveň s tým vyhľadať nejakého kouča, ktorý je vám v tom úsilí niečo zmeniť schopný pomôcť.

Človek sa z vlastného rozhodnutia nemení, človek k zmenám dospieva, píše v jednom zo svojich článkov Jan Majer, šéfredaktor webu Psychologie.cz. Myslíš si, že by sa toto dalo aplikovať aj na fakt, že chudnutie a zmenu životného štýlu začne veľa ľudí brať naozaj vážne, až keď im hrozia zdravotné problémy a dospejú k tomu, že preto, aby si zdravie zachovali, musia vo svojom živote skutočne niečo zmeniť​?

Podľa môjho to bohužiaľ pravda je. Ja sa riadim mottom "Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu". A v tomto prípade to platí dvojnásobne. Je to stále o tom, že keď klient príde, tak tou hlavnou motiváciou schudnúť bohužiaľ býva väčšinou vzhľad, nie zdravie. A radikálne sa o zmenu životného štýlu začnú zaujímať, až keď dôjde k nejakým závažným zdravotným problémom, napr. zvýšený cholesterol, diabetes alebo bolesti kĺbov.

Čo si všeobecne myslíš o novoročných predsavzatiach spojených s chudnutím a zlepšením stravovacích návykov? Nie je jednoduchšie, než čakať so zmenou až do konca roka, jednoducho začať, bez ohľadu na to, aký deň je v kalendári?

Rozhodne je. Ja sama som pred rokmi začala so zmenou svojho životného štýlu 23. decembra. A urobila som to tak schválne, pretože som nechcela začať alibisticky až 1. januára. Preto si myslím, že kto chce vo svojom živote urobiť nejakú zmenu, tak musí byť jednoducho odhodlaný a musí s ňou začať okamžite. Nie čakať na deň, ktorý bude vhodný.

“Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu ", toto motto platí v prípade zmeny životného štýlu a chudnutia dvojnásobne. Veľa ľudí k tomu pristúpi zodpovedne bohužiaľ až v momente, keď nastanú závažné zdravotné problémy.

Čo by si poradila tým, ktorí to myslia s predsavzatím schudnúť a začať žiť zdravo naozaj vážne, aby neskĺzli k svojim starým návykom?

Dôležité je naozaj začať. A potom je tiež veľmi dôležité ignorovať všetkých "pochybovačov" okolo a veriť sami v seba. Pretože máme vždy možnosť vybrať si cestu, vždy máme dve možnosti. A tí ľudia, ktorí do Sveta zdravia prídu a chcú nejakým spôsobom poradiť a k zmene nasmerovať, u nás väčšinou nie sú prvýkrát. Takže sa dá čakať, že keď prídu s novoročným predsavzatím (ktoré už predtým niekoľkokrát nedodržali), bude im to veľa ľudí okolo chcieť zase vyhovoriť. Je preto dôležité týchto ľudí ignorovať, k zmene sa postaviť čelom a naozaj s ňou začať.

Další články

Zdravie
Ako predísť osteoporóze stravou?

Vekom postupne prichádzajúca osteoporóza (alebo rednutie kostí) nebolí, avšak jej dôsledky áno. K najnebezpečnejším a…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
Koľko telesného tuku máme mať

O telesnom tuku bolo napísaného veľa. Stále je považovaný za nepriateľa a proti nemu sa vedie vojna. Všade nachádzame rady,…

Vaše premeny

Helena Vyvlečková

S tým, čo som pribrala v tehotenstve, som márne bojovala. Teraz mám o 20 kg menej a chudnem ďalej

Jaroslav Vondrák

Aj napriek zdravotným problémom mám 41 kg dole

Kristína Lacinová

Kristínka na naučila ako si pripravovať jedlo, ako sa stravovať a ako čeliť nástrahám v stravovaní