--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Chudnúť chceme najviac na začiatku roka. Prečo nám to dlho nevydrží?

09.01.2018 | 2961x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie, Strava

Najväčšia motivácia schudnúť sa nás drží okolo Nového roka. Končí totiž obdobie neúspechov a začína nové. Výzvy a predsavzatia sa zdajú byť zase o niečo dosiahnuteľnejšie a presvedčenie o ich uskutočnení je oveľa pevnejšie. A vďaka problémom s dopnutím nohavíc, ktoré sa cez sviatky záhadným spôsobom zrazili, i potrebnejšie. Prečo ale držíme diéty len pár týždňov a prečo už po prvých troch alebo štyroch cvičeniach končia permanentky do fitka v koši?

Na to, prečo nadšenie súvisiace s novoročným predsavzatím postupom času opadá a vízia efektívneho chudnutia sa stráca v nedohľadne, sme sa opýtali našej odborníčky na výživu Mgr. Terezy Pešoutovej.

Tereza pôsobila 2 roky ako výživová špecialistka v poradni Sveta zdravia v Kolíne. Počas tejto doby pomohla svojim klientom zhodiť cez 1 400 kilogramov. Väčšine z nich sa schudnúť, a váhu si následne udržať, podarilo. Boli medzi nimi ale aj tí, ktorí svoj boj s nadváhou či obezitou vzdali.

 

S chudnutím na Nový rok to má veľa ľudí tak, že predsa nevadí, keď sa cez sviatky nebudú nijako obmedzovať. Pretože 1. januára aj tak začínajú držať diétu a cvičiť. Nie je to ale tak trochu "konflikt záujmov" a nebolo by lepšie začať jesť striedmo už počas sviatkov, aby bol potom prechod na zdravšiu stravu prirodzenejší a zmena nebola tak dramatická​?

Samozrejme by bolo lepšie začať už pred Vianocami, napriek tomu si myslím, že najväčší problém je v tom, že ľudia majú svoje tradície a zvyky, ktoré roky dodržiavajú. A tie tradície, ktoré máme zakorenené, sú cez sviatky a na Silvestra hlavne o tom holdovaní jedlu a pitiu. Pre tých, ktorí by chceli začať s chudnutím pred začiatkom roka, by to teda počas sviatkov znamenalo vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Bohužiaľ by z nej nevystupovali len oni, ale musela by sa tým pádom zapojiť aj rodina. A to si myslím, že je ten najzávažnejší dôvod, prečo ľudia všeobecne odďaľujú chudnutie a zmenu v stravovaní až na obdobie po Novom roku.

Bolo aj počas Tvojej praxe bežné, že začiatkom roka bol u klientov záujem o chudnutie a zdravý životný štýl vyšší ako počas roka?

Ono to vlastne prebiehalo v takých vlnách. Prvá vlna bola v januári, to boli práve tí, ktorí si dali toto predsavzatie. Ďalší ľudia prišli vo februári a marci, tým som hovorila "letní ľudia", ktorým išlo najviac o to, aby schudli do plaviek alebo na svadbu. No a tretia vlna prišla po letných prázdninách, keď sa ľudia vrátili z dovoleniek a chceli zhodiť to, čo počas voľna nabrali. Ale je pravda, že najviac tých, ktorí chceli schudnúť, prišlo naozaj práve v tom januári.

Aká bola potom u týchto ľudí reálna úspešnosť? Koľko z nich ciele schudnúť a zmeniť doterajší životný štýl skutočne dosiahlo?

Ja si myslím, že to bolo tak päťdesiat na päťdesiat. Skôr záležalo na tom, prečo tí klienti prišli. Ak to bolo len preto, že ich "vyhecovalo" to, že je nový rok, tak to väčšinou nestačilo. Ale ak tam bola nejaká hlbšia motivácia, tak to samozrejme už išlo. Dôležitejšie bolo teda to, prečo ten daný človek reálne prišiel.

Ľudia často nechávajú chudnutie až na začiatok nového roka, pretože by cez sviatky museli opustiť tradície, na ktoré sú roky zvyknutí, a vystúpiť tak zo svojej komfortnej zóny.

Bola spolupráca s klientmi, ktorí za Tebou prišli po Novom roku s tým, že chcú schudnúť, ťažšia ako s tými ostatnými? Alebo bola naopak jednoduchšia?

Na začiatku to bolo vždy jednoduchšie, pretože tí ľudia boli odhodlaní niečo so sebou urobiť. Ale zároveň bolo zjavné, že nie sú zas až toľko motivovaní, ale boli skôr len vyhecovaní. A to vyhecovanie dokáže strašne rýchlo vymiznúť. A keď tam naozaj chýbala tá vnútorná motivácia, tak to pre nich bolo počas trvania programu oveľa ťažšie. Potrebovali viac podpory, chceli, aby som im ešte pomáhala tú motiváciu hľadať alebo sa stávalo aj to, že vlastne ani neboli schopní zistiť, prečo vlastne prišli. A v tomto prípade potom snaha niečo zmeniť nebola úplne udržateľná.

Dá sa tomu nejako zabrániť tomu, aby sme svoje predsavzatia týkajúce sa zlepšenie kondície neporušovali? Dá sa vôľa zmeniť svoj život k lepšiemu nejako posilniť?

Myslím si, že určite áno. V prvom rade je to o tom, že keď človek príde do poradne, musí hlavne veriť sám v seba. Nie v to, že je nový rok, a tiež sa nesmie báť prípadného zlyhania. Pretože sa jedná väčšinou o ľudí, ktorí k nám neprišli bez skúseností s chudnutím. Sú to takzvaní "dietári", ktorí už nejaké diéty skúšali. Ale pretože neboli úspešní, tak prídu k nám a hľadajú u nás dôvod, prečo schudnúť. Podľa mňa je to len o tom, že si treba trochu veriť a zároveň s tým vyhľadať nejakého kouča, ktorý je vám v tom úsilí niečo zmeniť schopný pomôcť.

Človek sa z vlastného rozhodnutia nemení, človek k zmenám dospieva, píše v jednom zo svojich článkov Jan Majer, šéfredaktor webu Psychologie.cz. Myslíš si, že by sa toto dalo aplikovať aj na fakt, že chudnutie a zmenu životného štýlu začne veľa ľudí brať naozaj vážne, až keď im hrozia zdravotné problémy a dospejú k tomu, že preto, aby si zdravie zachovali, musia vo svojom živote skutočne niečo zmeniť​?

Podľa môjho to bohužiaľ pravda je. Ja sa riadim mottom "Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu". A v tomto prípade to platí dvojnásobne. Je to stále o tom, že keď klient príde, tak tou hlavnou motiváciou schudnúť bohužiaľ býva väčšinou vzhľad, nie zdravie. A radikálne sa o zmenu životného štýlu začnú zaujímať, až keď dôjde k nejakým závažným zdravotným problémom, napr. zvýšený cholesterol, diabetes alebo bolesti kĺbov.

Čo si všeobecne myslíš o novoročných predsavzatiach spojených s chudnutím a zlepšením stravovacích návykov? Nie je jednoduchšie, než čakať so zmenou až do konca roka, jednoducho začať, bez ohľadu na to, aký deň je v kalendári?

Rozhodne je. Ja sama som pred rokmi začala so zmenou svojho životného štýlu 23. decembra. A urobila som to tak schválne, pretože som nechcela začať alibisticky až 1. januára. Preto si myslím, že kto chce vo svojom živote urobiť nejakú zmenu, tak musí byť jednoducho odhodlaný a musí s ňou začať okamžite. Nie čakať na deň, ktorý bude vhodný.

“Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu ", toto motto platí v prípade zmeny životného štýlu a chudnutia dvojnásobne. Veľa ľudí k tomu pristúpi zodpovedne bohužiaľ až v momente, keď nastanú závažné zdravotné problémy.

Čo by si poradila tým, ktorí to myslia s predsavzatím schudnúť a začať žiť zdravo naozaj vážne, aby neskĺzli k svojim starým návykom?

Dôležité je naozaj začať. A potom je tiež veľmi dôležité ignorovať všetkých "pochybovačov" okolo a veriť sami v seba. Pretože máme vždy možnosť vybrať si cestu, vždy máme dve možnosti. A tí ľudia, ktorí do Sveta zdravia prídu a chcú nejakým spôsobom poradiť a k zmene nasmerovať, u nás väčšinou nie sú prvýkrát. Takže sa dá čakať, že keď prídu s novoročným predsavzatím (ktoré už predtým niekoľkokrát nedodržali), bude im to veľa ľudí okolo chcieť zase vyhovoriť. Je preto dôležité týchto ľudí ignorovať, k zmene sa postaviť čelom a naozaj s ňou začať.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment