Prebicyklujte sa ku zdraviu

09.05.2020

 
Akýkoľvek druh pohybu je zdravý a toto ročné obdobie praje cyklistike. Vytiahnite dvojkolesového tátoša a začnite sa venovať jednému z najrozšírenejších a najobľúbenejších športov vo svete – bicyklovaniu.

Cyklistika alebo ak chcete bicyklovanie je relax, šport, zábava aj dopravný prostriedok a je ideálnym športom pre každú vekovú kategóriu, aj pre tých, ktorí nemajú žiadnu kondičku. Výhodou je, že záťaž si určujete sami, tiež rýchlosť, dĺžku trasy a samozrejme aj celkové tempo. Pravidelné bicyklovanie totiž prospieva srdcu, cievam, spevňuje svalstvo nôh, rúk a ak si dáte pozor na správny posed na bicykli, tak aj chrbta.

Začínajte pomaly 

Prvé tréningy začnite v pozvoľnom tempe, naplánujte si trasu (ideálne po rovine) a bicyklujte v pozvoľnom tempe tak, aby vaša tepová frekvencia nevyskočila smerom nahor. Ak sa pri bicyklovaní dokážete rozprávať bez zadýchania, potom je to pravé tempo a snažte sa ho udržiavať po celú dobu bicyklovania.

 

Dbajte na správnu pozíciu

Na bicykli seďte vzpriamene, pričom krížová časť chrbta by mala ostať rovná, bez prehýbania, ktoré zbytočne zaťažuje chrbticu. Rovnou líniou tela (chrbát – krk – hlava) sa vyhnete bolestiam chrbta.

Aby vám cyklistika priniesla zdravé benefity, predtým ako vysadnete na svojho dvojnohého tátoša, prispôsobte nastavenie bicykla. Ideálna výška sedadla je taká, keď nohy pri šliapaní do pedálov ostávajú v miernom uhle a nemusia sa nasilu dopínať.

Ak nepreferujete pretekársky typ bicykla, kedy je telo vo väčšom náklone, prispôsobte si kormidlo tak, aby trup dosahoval len mierny náklon dopredu a to približne 20 stupňov. Toto správne držanie tela spevňuje nielen chrbát ale aj svalstvo panvového dna a vlastne celého tela. Samozrejme za predpokladu, že hlava je vzpriamená, ramená zatiahnuté nadol, brušné svalstvo a svalstvo trupu je spevnené a telo nie je v kŕči.

 

Postupne pridávajte 

Aj bicyklovanie na krátke vzdialenosti a v častých intervaloch skutočne prináša pozitíva pre celkové zdravie. Okrem už spomenutým benefitom ako sú pozitívne účinky na srdcovo – cievny aparát, spevneniu svalstva, bicyklovanie pomáha spaľovať nadbytočný telesný tuk. Už polhodinkou bicyklovania dokážete spáliť približne 300 kalórií.

 

Vďaka pravidelnému bicyklovaniu si tiež môžte:

  • Upraviť krvný tlak
  • predchádzať kŕčovým žilám
  • Znížiť  hladinu „zlého“ cholesterolu
  • Získať rýchlejší metabolizmus

 

Tréning pre začiatočníkov

 

1.deň – Začnite pozvoľna, bicyklujte tak, aby vám nestekal pot, prípadne sa dokázali počas bicyklovania rozprávať. Trasu si vyberte rovinatú, alebo len mierne zvýšenú a bicyklujte približne hodinu. Užívajte si to.

2.deň – Prvých 40 minút opäť jazdite v miernom tempe, posledných 20 minút pridajte a zvýšte intenzitu.

3.deň – Zamerajte sa na vytrvalosť. Na tretí deň bicyklujte v miernom tempe, ale už 120 minút.

4.deň – Doprajte si pauzu a dovoľte telu zregenerovať. Relax v podobe sauny, prechádzky či masáže je ideálnou voľbou.

 

Viete, že 10 hodín cyklistiky týždenne je hobby a ďalší čas na bicykli navyše vás už zaraďuje do skupiny športového cyklistu? Alebo ak túžite znížiť svoju hmotnosť bicyklovaním, môžete začať trénovať 2x do týždňa po dobu 1 hodiny v miernom až vyššom tempe.

Ak vás bicyklovanie začalo baviť, inšpirujte sa cyklistickým oblečením, vyberte si vhodný bicykel, nezanedbajte kontrolu bicykla pred sezónou kvôli vlastnej bezpečnosti, dbajte na pitný režim aj počas bicyklovania a merač tepovej frekvencie by nemal chýbať nikomu, kto to s cyklistikou myslí naozaj vážne. Držíme palce :)

Další články

Šport
Ranná 10 minútovka

Cvičte. Pohyb je základom života, podporuje imunitu a udržuje organizmus v dobrej kondícii. My máme niekoľko dôvodov, ktorými…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Šport
Chudnutie
Najčastejšie chyby nováčikov v posilňovniach

Nielen s novým rokom sa do posilňovní dostávajú nováčikovia, ktorí sa chcú plní elánu vrhnúť na cvičenie a zmeniť svoj…

Vaše premeny

Barbora Šebeková

Dopriať svojmu telu to, čo potrebuje - o tom je chudnutie

Milan Jaška

Môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil a cítim sa oveľa lepšie

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov