--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Pizza a čokoláda z nás robí otrokov, tvrdia vedci z Michiganskej univerzity

15.03.2015 | 5445x Zhliadnutie | Strava

Niektoré pokrmy vysielajú do mozgu taký impulz, že navodzujú pocity potešenia a my si ich žiadame znovu a znovu. Niektoré jedlá, ktoré majú v obľube "maškrtníci", napr. pizzu, vyprážané zemiakové lupienky alebo čokoládu, vyvolávajú v mozgu rovnaké reakcie, ktoré sa podobajú reakciám na cigaretu, alkohol a drogu. Taký je aspoň záver štúdie Michiganskej štátnej univerzity, v ktorej jej autori obviňujú niektoré pochutiny, že "z nás robia otrokov".


cokolady zavislost priberanie
Už predchádzajúce výskumy na zvieratách ukázali, ako sú niektoré chuťovo výrazné potraviny či pokrmy obsahujúce sacharidy a umelé rafinované tuky, bielu múku a cukor schopné vyvolať správanie podobajúci sa závislosti. Teraz americkí experti preukázali, ako niektoré pokrmy vyvolávajú v ľudskom mozgu pocity potešenia a stimulujú ho, aby sa ich znova dožadoval.

Chutné maškrty teda v mozgu vyvolávajú také reakcie, ktoré sa podobajú reakciám na cigaretu, alkohol a drogu. Keď ich totiž začnete jesť, len ťažko viete, kedy prestať. Nič také sa však nedeje, keď sa na stôl prinesú výživovo plnohodnotné, zdravé pokrmy. Efekt závislosti nevzniká u potravín, ako je napr. ryža alebo losos.

Štúdie, o ktorej prvých výsledkoch autori informovali už pred rokom, ukazujú nové priestory pre odtučňovacie diéty ušité na mieru. "Môžeme pozmeniť spôsob, akým pristupujeme k liečbe obezity," hovorí farmakologička a spoluautorka štúdie Nicole Avenová z Icahn School of Medicine of Mount Sinai v New Yorku. "Môžeme predpisovať diéty s vynechaním niektorých potravín, podobne ako keď sa lieči závislosť na drogách či alkohole," citoval ju taliansky denník Corriere della Sera.

tucna zena pizza droga chudnutie
Skoršie výskumy Scripps Research Institute na Floride už preukázali vzťah medzi výživou a závislosťou. Na pokuse s laboratórnymi myšami vedci dokázali, že organizmus prijíma potraviny označované ako "junk food" (jedlo považované za nezdravé pre svoju veľmi nízku nutričnú hodnotu a zároveň bohaté na tuky a cukry) ako nefalšovanú drogu. Rozdiel medzi jedlom a drogou je daný tým, že u jedla dospejeme k pocitu sýtosti, ktorý pri užívaní drog chýba.

Laboratórne bolo preukázané, že tieto potraviny pôsobia na receptory neurotransmiteru dopamínu, rovnako ako keď sa berú drogy. Tak možno dospieť k fyzickej závislosti. Pokiaľ tieto receptory nie sú stimulované, telo sa cíti ochudobnené o látku, ktorej sa v dôsledku toho dožaduje ako telu vlastnej. Tým vzniká závislosť.

Zdroj: ihned.cz

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment