Pizza a čokoláda z nás robí otrokov, tvrdia vedci z Michiganskej univerzity

15.03.2015

 
Niektoré pokrmy vysielajú do mozgu taký impulz, že navodzujú pocity potešenia a my si ich žiadame znovu a znovu. Niektoré jedlá, ktoré majú v obľube "maškrtníci", napr. pizzu, vyprážané zemiakové lupienky alebo čokoládu, vyvolávajú v mozgu rovnaké reakcie, ktoré sa podobajú reakciám na cigaretu, alkohol a drogu. Taký je aspoň záver štúdie Michiganskej štátnej univerzity, v ktorej jej autori obviňujú niektoré pochutiny, že "z nás robia otrokov".


cokolady zavislost priberanie
Už predchádzajúce výskumy na zvieratách ukázali, ako sú niektoré chuťovo výrazné potraviny či pokrmy obsahujúce sacharidy a umelé rafinované tuky, bielu múku a cukor schopné vyvolať správanie podobajúci sa závislosti. Teraz americkí experti preukázali, ako niektoré pokrmy vyvolávajú v ľudskom mozgu pocity potešenia a stimulujú ho, aby sa ich znova dožadoval.

Chutné maškrty teda v mozgu vyvolávajú také reakcie, ktoré sa podobajú reakciám na cigaretu, alkohol a drogu. Keď ich totiž začnete jesť, len ťažko viete, kedy prestať. Nič také sa však nedeje, keď sa na stôl prinesú výživovo plnohodnotné, zdravé pokrmy. Efekt závislosti nevzniká u potravín, ako je napr. ryža alebo losos.

Štúdie, o ktorej prvých výsledkoch autori informovali už pred rokom, ukazujú nové priestory pre odtučňovacie diéty ušité na mieru. "Môžeme pozmeniť spôsob, akým pristupujeme k liečbe obezity," hovorí farmakologička a spoluautorka štúdie Nicole Avenová z Icahn School of Medicine of Mount Sinai v New Yorku. "Môžeme predpisovať diéty s vynechaním niektorých potravín, podobne ako keď sa lieči závislosť na drogách či alkohole," citoval ju taliansky denník Corriere della Sera.

tucna zena pizza droga chudnutie
Skoršie výskumy Scripps Research Institute na Floride už preukázali vzťah medzi výživou a závislosťou. Na pokuse s laboratórnymi myšami vedci dokázali, že organizmus prijíma potraviny označované ako "junk food" (jedlo považované za nezdravé pre svoju veľmi nízku nutričnú hodnotu a zároveň bohaté na tuky a cukry) ako nefalšovanú drogu. Rozdiel medzi jedlom a drogou je daný tým, že u jedla dospejeme k pocitu sýtosti, ktorý pri užívaní drog chýba.

Laboratórne bolo preukázané, že tieto potraviny pôsobia na receptory neurotransmiteru dopamínu, rovnako ako keď sa berú drogy. Tak možno dospieť k fyzickej závislosti. Pokiaľ tieto receptory nie sú stimulované, telo sa cíti ochudobnené o látku, ktorej sa v dôsledku toho dožaduje ako telu vlastnej. Tým vzniká závislosť.

Zdroj: ihned.cz

Další články

Strava
Sila voňavých byliniek

Tí, ktorí majú vlastnú záhradku sa už nevedia dočkať jari. Vôňa čerstvých byliniek, ktoré si kedykoľvek môžete odtrhnúť a…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
S ketodiétou zaručene schudnete. Môže vám ale aj dosť uškodiť

Výrazné úbytky váhy už za pár týždňov. To sľubujú propagátori ketogénnej diéty, ktorých je po jej celosvetovom úspechu už aj…

Vaše premeny

Lucia Absolonová

S tým, čo som pribrala v tehotenstve, som márne bojovala. Teraz mám o 20 kg menej a chudnem ďalej

Milan Kormoš

Sám som bol prekvapený z toho, ako to všetko zrazu ide

Alena Baránková

Dá sa to aj po menopauze