Lymfatický systém - funguje mi tak ako má?

30.04.2024

 
Počuli ste niekedy pojem lymfa, ale nemáte potuchy, čo by mohol znamenať? Alebo zhruba viete, o čo ide, ale je pre vás záhadou na čo vlastne slúži? V tom prípade stojí za prečítanie nasledujúci článok!

Čo je to lymfa?

Lymfa je bezfarebná tekutina v našom tele. Tvorí sa primárne v tkanivách či orgánoch a cirkuluje cez lymfatický systém. Ten sa skladá z lymfatických ciev a uzlín, ktoré filtrujú škodlivé látky a tie následne spracováva imunitný systém. Hlavnou úlohou lymfy je odstraňovanie toxínov, odpadových látok a prebytočných tekutín z tkanív a orgánov. Dôležitú úlohu zohráva aj v imunitnom systéme, pretože prenáša biele krvinky, ktoré sú zodpovedné za boj s infekciami a chorobami.

Celkovo vzaté, lymfa a lymfatický systém zohrávajú kľúčovú úlohu v udržiavaní telesnej rovnováhy a obrane proti chorobám. Tým sa čiastočne môžu tiež podieľať na procese redukcie hmotnosti.

 

Možné prejavy nesprávnej funkcie lymfatického systému

Nesprávna funkcia lymfatického systému môže viesť k nedostatočnému odstráneniu tkanivovej tekutiny, čo sa prejavuje ako opuchy. Tie vznikajú najčastejšie v oblasti končatín či tváre, ale môžu sa objaviť aj v oblasti brucha.

Ďalším problémom, úzko spätým s opuchmi, je priberanie na hmotnosti. Spomínané hromadenie tekutiny, ktorá zostáva v tele, môže viesť k rapídnemu priberaniu, pretože lymfatický systém zohráva úlohu v absorpcii tukov a ďalších živín. Nesprávna funkcia tak môže ovplyvniť tráviace procesy, ktoré môžu vyústiť do poruchy tráviaceho systému.

Nedostatočná funkcia lymfy môže ovplyvniť stav kože. Typická je suchosť, svrbenie alebo vyrážka. Lymfatický systém je dôležitý na udržanie optimálneho stavu pokožky a jej hydratačného prostredia. Primárne u žien sa aj pri nedostatku lymfy v tele značne zvyšuje riziko výskytu celulitídy.

Lymfatický systém je kľúčovou súčasťou imunitného systému a pomáha bojovať proti infekciám. Pokiaľ je jeho funkcia narušená, môže to viesť k zvýšenej náchylnosti k infekciám a zápalom.

 

Ako rozprúdiť lymfatický systém a udržať jeho správnu funckiu?

Pravidelná fyzická aktivita je jedným z najúčinnejších spôsobov, akým stimulovať tok lymfy. Pohyb a cvičenie napomáhajú svalovým kontrakciám, ktoré pôsobia ako pumpa pre lymfu. Vhodná je napríklad chôdza, beh, plávanie či jóga alebo cvičenie s váhami.

Nesmierne dôležitá je úprava jedálnička. Po konzumácii určitých potravín môže v tele zostať značné množstvo odpadových látok, čo môže vyvolávať spomínané opuchy lymfatického systému. Preto je vhodné vyvarovať sa potravinám s vysokým obsahom sodíka, priemyselne spracovaným potravinám, mastným pokrmom a hlavne cukrom. Spôsobujú totiž retenciu tekutín a tým pádom nadmerne zaťažujú lymfatický systém.

Medzi potraviny, ktoré by sme jednoznačne mali zaradiť do svojho jedálnička, patrí čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné potraviny či kvalitné doplnky stravy, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály.

Dostatočný prísun tekutín je kľúčový na udržanie správneho zloženia lymfy. Pitný režim podporuje hydratáciu a odplavuje odpadové látky z tela.

Srdce v našom tele funguje ako pumpa na správne prúdenie krvi. Lymfa však takú pumpu, ktorá by poháňala jej tok, nemá. Jedným z faktorov umožňujúcich pohyb lymfy je dýchanie. Vďaka hlbokému dýchaniu, ktoré dostatočne rozpína pľúca aj bránicu, vzniká opakované stlačenie a uvoľnenie lymfatických ciev, čo vedie k rozprúdeniu toku lymfy. Tento spôsob dýchania navyše pomáha znížiť stres či napätie, čo sú aj faktory, ktoré majú na tok lymfy negatívny vplyv.

Pravidelné využívanie sauny môže byť považované za preventívne opatrenie na udržanie celkového zdravia. Je to jedna z možností, ktorými je možné predchádzať rôznym zdravotným komplikáciám, vrátane problémov s lymfatickým systémom.

Lymfatická masáž je špecifický druh masáže zameraný práve na podporu lymfatického systému. Môžu podporovať tok lymfy tým, že pomáhajú odbúravať nahromadenú tekutinu, uvoľňujú svalové napätie a stimulujú lymfatické uzliny.

Jednou z najúčinnejších procedúr na rozprúdenie lymfy je LYMFODRENÁŽ. Metóda NUTRIADAPT BODY RESHAPE je prospešná predovšetkým pre odvod odpadových látok metabolizmu z tkanív. Správny tok lymfy prispieva k prevencii opuchov končatín a zohráva kľúčovú úlohu pri redukcii telesnej hmotnosti, najmä u osôb, ktoré potrebujú zredukovať tuk a sformovať partie v oblasti spodnej časti brucha, zadku a stehien.

Další články

Chudnutie
Chlorella pomáha aj pri chudnutí

Jej účinok na zdravie je nepopierateľný, chlorella pomáha detoxikovať organizmus, odbúravať voľné radikály, je zdrojom…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Prebicyklujte sa ku zdraviu

Akýkoľvek druh pohybu je zdravý a toto ročné obdobie praje cyklistike. Vytiahnite dvojkolesového tátoša a začnite sa venovať…

Vaše premeny

Dagmar Pflegerová

Ako hovorím známym a príbuzným: jem všetko, ale v inom zložení a iné veľkosti porcií

Ján Flídr

Lekár mi diagnostikoval vysoký krvný tlak, cukor, cholesterol a extrémne zvýšenú hladinu kyseliny močovej

Lýdia Kožiková

Konečne som sa dozvedela čo a kedy jesť