--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Pre tieto dôvody sa citrónom nevyhýbajte!

09.08.2021 | 5379x Zhliadnutie | Zdravie

Sezóna citrónov ale aj ostatného citrusového ovocia je v plnom prúde. Citróny majú mnohé zdravotné prínosy pre ľudský organizmus a preto by sme sa ich konzumácii najmä v chrípkovom a chladnom období nemali vyhýbať.

 

Jeden celý citrón obsahuje až 139 percent denného odporúčaného príjmu vitamínu C a pritom obsahuje len 22 kalórií. No konzumácia čerstvých citrónov poskytuje viac zdravotných benefitov. Okrem spomínaného vitamínu C, citróny obsahujú vitamín B6, vitamín A, E, kyselinu listovú, niacín, kyselinu pantoténovú a minerály: meď, vápnik, železo, horčík, draslík, zinok, fosfor. 

 

Vďaka citrónom telu dodáme potrebné flavonoidy, ktoré majú antioxidačné a protirakovinové vlastnosti. Viete, že citróny tiež pomáhajú predchádzať zápche, cukrovke, vysokému krvnému tlaku, horúčke ale aj poruchám trávenia? Takisto pomáhajú zlepšeniu stavu pokožky a vlasov. 

 

Ak pijete citrónovú šťavu večer krátko pred spaním, vhodné je ústa si najprv vypláchnuť čistou vodou a až následne umyť zuby pastou. Je to z dôvodu eliminácie vplyvu kyselín na zubnú sklovinu.

 

Podľa štúdie uskutočnenej Americkou urologickou asociáciou, je poukázané na fakt, že pitie citrónovej šťavy môže pomáhať eliminovať výskyt obličkových kameňov vďaka tvorbe močového citrátu, ktorý zabraňuje tvorbe kryštálov. 

 

Citróny majú aj antibakteriálne vlastnosti, experimenty poukázali na skutočnosť, že šťava z citrónov môže zničiť baktérie záškrtu, týfusu, cholery, malárie..., teda vyvolávateľov mnohých smrteľných ochorení.

 

Citrónová kôra (samozrejme tá chemicky neošetrená), obsahuje silný fytonutrient tangeretín, ktorý v štúdiách naznačuje, že môže byť účinným pomocníkom pri poruchách mozgu ako je napr. Parkinsonova choroba.  

 

V Indii a Ayurvédskej medicíne sú citróny tiež vyzdvihované práve pre ich výnimočné vlastnosti, pretože hoci chutia kyslo, telo zohrievajú zvnútra, pomáhajú správnemu tráveniu aj dobrému videniu.

Podľa teórie biologickej ionizácie údajne citróny majú ióny s negatívnym nábojom, čo je vraj mimoriadne užitočné pre zdravie, pretože vyvolávajú interakciu medzi kladnými a zápornými iónmi s výsledkom poskytnutia energie všetkým bunkám.

 

Citrónová šťava aj kôra sa používajú v širokej palete potravín a nápojov, pričom pár kvapiek šťavy z čerstvého citróna príjemne ochutí vodu alebo úplne bežne sa pridáva do čaju.

Citrónová kôra je častým „spoločníkom“ mnohých koláčov či zákuskov a múčnikov,  ktorým dodáva výnimočnú chuť. Celý citrón sa používa na výrobu marmelád, pridáva sa do šalátov ( a to nielen ovocných) ale aj citrónového likéru. 

 

Ďalšie zaujímavosti o citrónoch

  • V Maroku majú zvyk citróny uchovávať v pohároch či sudoch so soľou. Soľ prenikne kôrou, zmäkčuje ju a zároveň konzervuje na neuveriteľne dlhý čas. Takéto konzervované citróny majú v marockej kuchyni široké využitie. 
  • Citrónovú šťavu si môžete zmraziť a použiť neskôr. Skvele pomôžu formičky na výrobu ľadu, šup s odšťavenými citrónmi do formičiek a nechajte zmraziť. 
  • Zmraziť sa dá aj kôra z citrónov, len nesmie obsahovať bielu, horkú časť, ktorá je tesne pod kôrou. Nastrúhanú ju naporcujete do malých vrecúšok a v prípade potreby využijete do dresingov, polievok či koláčov.
  • Kedysi boli citróny doslova výnimočným ovocím a preto sa darovávali kráľom.
  • Najväčší citrón na svete vážil niečo vyše piatich kilogramov a dopestovali ho v roku 2003 v Izraeli.
  • Miska plná citrónov vám farbou zlepší náladu a prevonia miestnosť. 

 

Na čo si dať pozor pri kúpe a ako ich skladovať?

  • Ak si vyberáte veľké a ťažké plody, vedzte, že menšie citróny zväčša bývajú šťavnatejšie.
  • Kôra citrónov by nemala mať škvrny a byť obitá, lebo také ovocie podlieha rýchlejšie hnilobe a plesniam. 
  • Citróny vydržia dlhšie ak ich budete skladovať voľne v plastovej nádobe a chladničke.
  • Viac šťavy získate vtedy, ak ich pred použitím vyberiete a necháte zohriať pri izbovej teplote. Následne rukou citrón pritlačte o podložku a krátko rolujte.

Citróny však pomôžu aj pri upratovaní, pretože sú aj prírodným a netoxickým čistiacim prostriedkom, zmäkčovačom aj dezodorantom. :)

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment