Pre tieto dôvody sa citrónom nevyhýbajte!

09.08.2021

 
Sezóna citrónov ale aj ostatného citrusového ovocia je v plnom prúde. Citróny majú mnohé zdravotné prínosy pre ľudský organizmus a preto by sme sa ich konzumácii najmä v chrípkovom a chladnom období nemali vyhýbať.

 

Jeden celý citrón obsahuje až 139 percent denného odporúčaného príjmu vitamínu C a pritom obsahuje len 22 kalórií. No konzumácia čerstvých citrónov poskytuje viac zdravotných benefitov. Okrem spomínaného vitamínu C, citróny obsahujú vitamín B6, vitamín A, E, kyselinu listovú, niacín, kyselinu pantoténovú a minerály: meď, vápnik, železo, horčík, draslík, zinok, fosfor. 

 

Vďaka citrónom telu dodáme potrebné flavonoidy, ktoré majú antioxidačné a protirakovinové vlastnosti. Viete, že citróny tiež pomáhajú predchádzať zápche, cukrovke, vysokému krvnému tlaku, horúčke ale aj poruchám trávenia? Takisto pomáhajú zlepšeniu stavu pokožky a vlasov. 

 

Ak pijete citrónovú šťavu večer krátko pred spaním, vhodné je ústa si najprv vypláchnuť čistou vodou a až následne umyť zuby pastou. Je to z dôvodu eliminácie vplyvu kyselín na zubnú sklovinu.

 

Podľa štúdie uskutočnenej Americkou urologickou asociáciou, je poukázané na fakt, že pitie citrónovej šťavy môže pomáhať eliminovať výskyt obličkových kameňov vďaka tvorbe močového citrátu, ktorý zabraňuje tvorbe kryštálov. 

 

Citróny majú aj antibakteriálne vlastnosti, experimenty poukázali na skutočnosť, že šťava z citrónov môže zničiť baktérie záškrtu, týfusu, cholery, malárie..., teda vyvolávateľov mnohých smrteľných ochorení.

 

Citrónová kôra (samozrejme tá chemicky neošetrená), obsahuje silný fytonutrient tangeretín, ktorý v štúdiách naznačuje, že môže byť účinným pomocníkom pri poruchách mozgu ako je napr. Parkinsonova choroba.  

 

V Indii a Ayurvédskej medicíne sú citróny tiež vyzdvihované práve pre ich výnimočné vlastnosti, pretože hoci chutia kyslo, telo zohrievajú zvnútra, pomáhajú správnemu tráveniu aj dobrému videniu.

Podľa teórie biologickej ionizácie údajne citróny majú ióny s negatívnym nábojom, čo je vraj mimoriadne užitočné pre zdravie, pretože vyvolávajú interakciu medzi kladnými a zápornými iónmi s výsledkom poskytnutia energie všetkým bunkám.

 

Citrónová šťava aj kôra sa používajú v širokej palete potravín a nápojov, pričom pár kvapiek šťavy z čerstvého citróna príjemne ochutí vodu alebo úplne bežne sa pridáva do čaju.

Citrónová kôra je častým „spoločníkom“ mnohých koláčov či zákuskov a múčnikov,  ktorým dodáva výnimočnú chuť. Celý citrón sa používa na výrobu marmelád, pridáva sa do šalátov ( a to nielen ovocných) ale aj citrónového likéru. 

 

Ďalšie zaujímavosti o citrónoch

  • V Maroku majú zvyk citróny uchovávať v pohároch či sudoch so soľou. Soľ prenikne kôrou, zmäkčuje ju a zároveň konzervuje na neuveriteľne dlhý čas. Takéto konzervované citróny majú v marockej kuchyni široké využitie. 
  • Citrónovú šťavu si môžete zmraziť a použiť neskôr. Skvele pomôžu formičky na výrobu ľadu, šup s odšťavenými citrónmi do formičiek a nechajte zmraziť. 
  • Zmraziť sa dá aj kôra z citrónov, len nesmie obsahovať bielu, horkú časť, ktorá je tesne pod kôrou. Nastrúhanú ju naporcujete do malých vrecúšok a v prípade potreby využijete do dresingov, polievok či koláčov.
  • Kedysi boli citróny doslova výnimočným ovocím a preto sa darovávali kráľom.
  • Najväčší citrón na svete vážil niečo vyše piatich kilogramov a dopestovali ho v roku 2003 v Izraeli.
  • Miska plná citrónov vám farbou zlepší náladu a prevonia miestnosť. 

 

Na čo si dať pozor pri kúpe a ako ich skladovať?

  • Ak si vyberáte veľké a ťažké plody, vedzte, že menšie citróny zväčša bývajú šťavnatejšie.
  • Kôra citrónov by nemala mať škvrny a byť obitá, lebo také ovocie podlieha rýchlejšie hnilobe a plesniam. 
  • Citróny vydržia dlhšie ak ich budete skladovať voľne v plastovej nádobe a chladničke.
  • Viac šťavy získate vtedy, ak ich pred použitím vyberiete a necháte zohriať pri izbovej teplote. Následne rukou citrón pritlačte o podložku a krátko rolujte.

Citróny však pomôžu aj pri upratovaní, pretože sú aj prírodným a netoxickým čistiacim prostriedkom, zmäkčovačom aj dezodorantom. :)

Další články

Zdravie
10 tipov na pokojný spánok

Každý 10. človek sa sťažuje na nedostatok spánku. Nespavosť ide ruka v ruke s vyčerpanosťou, pocitom únavy či dokonca…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Tryptofán má vlyv na dobrú náladu aj chudnutie. Nechýba vám v strave?

Tryptofán je jednou z aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele a organizmus ho potrebuje na to aby dokázal spracovať…

Vaše premeny

Lenka Ersepková

Som veselšia, vyrovnaná sama so sebou a spokojná

Roman Maljacek

Som spokojný sám so sebou, cítim sa oveľa lepšie

Alena Nováková

Dnes už viem, že NIKTO za Vás NIKDY nebude chudnúť