Kráľovná zdravia - ČUČORIEDKA

09.07.2018

 
Snáď sa nenájde človek, ktorý by ich nemal rád, pretože čučoriedky nielenže majú vynikajúcu chuť, ale tiež sú nabité antioxidantmi a obsahujú veľa vlákniny s minimálnym obsahom kalórií.

 

 

Sila čučoriedok

Pravidelná konzumácia čučoriedok znamená pre zdravie nižšie riziko ochorenia srdca, posilnenie činnosti mozgu aj žiarivú a pevnú pokožku. Čerstvé čučoriedky sú ideálne aj pre tých, ktorí vyhľadávajú potraviny výživné i zdravé a pritom s minimálnym množstvom kalórií. Jedna šálka čučoriedok totiž znamená ekvivalentný obsah piatich porcií mrkvy, brokolice a jabĺk.

 

Najsilnejšou zbraňou čučoriedok je fytonutrient – anthokyán, ide o konkrétny typ flavonoidu, ktorý čučoriedkam dáva charakteristické modré sfarbenie. Antioxidačné účinky anthokyánu sa radia k ochranným účinkom pred škodlivými účinkami voľných radikálov i chronických ochorení súvisiacich s procesom starnutia. Podľa údajov z Výskumného centra pre výživu ľudí, čučoriedky sa radia k poravinám s najvyššou antioxidačnou aktivitou oproti mnohým ďalším čerstvým porciám ovocia a zeleniny.

 

Čo obsahujú čučoriedky?

Čučoriedky sú vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniky a majú veľmi nízky obsah tuku a sodíka. Len z polovice šálky získate až 2 gramy vlákniny, to je približne toľko, ako keby ste skonzumovali krajec celozrnného chleba. Taktiež obsahujú slušné množstvo vyššie spomínaného anthokyánu, ktorý získate aj z jabĺk, hrozna, ostružín, reďkovky či červenej kapusty.

Niekoľko štúdií tiež naznačuje, že anthokyány pomáhajú predchádzať infarktu tým, že zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ale taktiež zlepšujú nočné videnie a spomaľujú makulárnu degeneráciu oka tým, že posilňujú malé krvné cievy v zadnej časti oka.

 

Čučoriedky liečia 

Ak si často doprajete konzumáciu čerstvých čučoriedok,  získate mnoho prospešných výhod:

  • Posilníte všetky krvné cievy
  • Zlepšíte si zrak
  • Získate oveľa viac antioxidantov, potrebných na ochranu pred rôznymi ochoreniami
  • Pomôžu vám pri infekcii močových ciest
  • Spomalíte si telesné aj duševné starnutie
  • Podporíte kontrolu svojej hmotnosti

 

 V článku z Newswek z roku 2002, neurobiológ James Joseph z Tuftsovej uviverzity vysvetlil, že ak ide o ochranu mozgu, neexistuje nič lepšie ako čučoriedky, ktoré nielenže majú úžasné antioxidačné vlastnosti, ale pôsobia aj protizápalovo a vraj ich potenciál je aj zlepšiť krátkodobú pamäť a predchádzať mnohým ďalším účinkom starnutia.

 

(Nie)je čučoriedka ako čučoriedka

V dnešných časoch nie je problem získať čučoriedky zo supermarketu takmer počas celého roka. Ale sú tieto čučoriedky tiež také účinné?

Či už ide o odrody pestované alebo lesné, ich sila je údajne porovnateľná. Niektorí ľudia však radšej uprednostňujú čučoriedky z lesných porastov, hoci sú menšie, ale poskytujú komplexnú sladko-kyslú chuť a preto si mnohí myslia, že z tohto dôvodu sú aj chutnejšie oproti vyšľachteným a zväčša aj väčším odrodám.

 

Tipy a triky s čučoriedkami v kuchyni

Čučoriedky majú v kuchyni pomerne širokú škálu použitia. V pečive, koláčoch, šalátoch, palacinkách, džeme alebo jednoducho čerstvo pridané do jogurtu… Čerstvé ale aj mrazené, však takmer vždy zafarbia cesto. Ak tomu chcete zabrániť, obaľte ich v múke ešte predtým ako ich pridáte do cesta. Obalenie taktiež zabráni tomu, aby čučoriedky “spadli” až na úplné dno koláča. Čučoriedky by tiež mali byť poslednou prísadou, ktorú pridáte až úplne na záver. Vyhnite sa ich miešaniu priamo v ceste, pretože práve vtedy sa zvyknú bobule narušiť a zafarbiť cesto. Pri pečení koláča z mrazených bobúľ môžete čas pečenia navýšiť cca o 10 minút.

Ideálne je, keď si môžete čučoriedky zamraziť a tak ich mať poruke po celý rok. Či už máte bohaté kulinárske skúsenosti alebo ste iba začiatočník, nebojte sa experimentovať a čučoriedky pridávajte do svojich obľúbených receptov. Prípadne sa s receptami inšpirujte na našej stránke a pokojne iné ovocie nahraďte nimi.

Lahodná chuť kráľovnej – čučoriedky – poteší maškrtný jazýček a zároveň prinesie zdravý benefit pre vase telo.

Další články

Zdravie
Ako zvládnuť stres?

Moderná doba prináša rôzne stresové situácie, ktoré nášmu organizmu vôbec neprospievajú. Hoci sa stresu úplne vyhnúť nedá,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
Prekvapivé benefity omega-3 mastných kyselín pre Vaše zdravie

Ste náchylní na zápalové ochorenia dýchacích či močových ciest, trpíte bolesťami kĺbov, alergiami, kardiovaskulárnymi…

Vaše premeny

Zdenka Šutáková

Som živým príkladom toho, že chudnúť sa dá aj po päťdesiatke

Anton Škrtel

Nutriadapt vrelo odporúčam každému, lebo toto nie je diéta, ale zdravý životný štýl

Mgr. Miroslava Konrádová

To, čo skutočne zaberá je Vaša vôľa a rady a pomoc odborníkov.