--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Čo vám spoľahlivo nakopne a čo naopak spomalí metabolizmus

01.02.2017 | 8317x Zhliadnutie | Chudnutie

Ani človek, ktorý sa snaží jesť zdravo a športuje, sa nedokáže ubrániť postupnému spomaľovaniu metabolizmu. Rýchlosť spaľovania prijatej energie sa bohužiaľ znižuje s vekom. Nemusí stačiť ani to, že jete striedmo, pretože telo si časom na odľahčený diétny jedálniček zvykne a prispôsobí mu rýchlosť spaľovania. Ako z toho von?

Potrebujete zrýchliť metabolizmus? Potom je tu dobrá správa: ide to v každom veku a bez ohľadu na vašu aktuálnu fyzickú kondíciu. A už vôbec to neznamená, že budete musieť začať hladovať alebo sa trápiť extrémnymi športovými výkonmi. To by naopak bola zlá cesta, pretože prehnane prísny jedálniček vedie k tomu, že telo nabehne na úsporný režim, vyjde s málom a všetko navyše, teda potrebnú bežnú porciu jedla, ukladá do tukových zásob.

 

 

Pomoc! Mám pomalé spaľovanie po rodičoch

Tá horšia správa znie, že zatiaľ čo v dvadsiatich k chudnutiu stačí málo, v štyridsiatich už sa budete musieť, ak pôjde napríklad o množstvo a výber jedla, ovládať oveľa viac. Našťastie existujú triky, na ktoré môžete staviť.

Relatívne najhoršie sú na tom ľudia, ktorí pomalé spaľovanie zdedili. Ono totiž, na rozdiel od obezity, bohužiaľ dedičné je. Tým skôr než úprava stravy pomôže pohyb. Ideálne je cvičenie zamerané na spaľovanie tukov trikrát až štyrikrát týždenne, ktoré doplníte posilňovacím cvičením. Na spaľovanie tukov dobre zaberá chôdza ostrým tempom, vytrvalostný beh, ale napríklad aj plávanie, musíte však vydržať najmenej pol hodiny a plávať rýchlo. Správnu rýchlosť spoznáte podľa toho, že by ste pri plávaní boli schopní občas predniesť vetu, ale nie už napríklad spievať.

Tieto pohybové aktivity pomôžu nielen ľuďom, ktorí pomalé spaľovanie majú v rodine. Existuje jeden špeciálny trik, ktorý vám môže pomôcť nakopnúť spotrebu energie zvlášť efektívne: keď idete, bežíte alebo plávate, zvýšte svoje obvyklé tempo raz za 10 minút po dobu 30 sekúnd na maximum. Vhodne zvolený pohyb mimo iného napomôže budovaniu svalovej hmoty, ktorá aj v pokoji spáli viac energie ako tukové zásoby. Vyšší podiel svalovej hmoty totiž zvyšuje výkonnosť bazálneho metabolizmu - to je energia, ktorú telo potrebuje k svojmu fungovaniu.

 

Pomôžu vám omega-3 mastné kyseliny

Nezáleží len na tom, ako veľmi alebo málo jete, ale aj na zložení jedálnička. Preto do toho svojho zaraďte morské ryby, napr. sleďa, tuniaka alebo lososa, ktoré sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie jednak napomáhajú telu hospodáriť s tukmi, pretože majú vplyv na ukladanie cholesterolu, ale navyše podľa niektorých výskumov znižujú rezistenciu voči hormónu leptínu, čo priamo zrýchľuje spaľovanie prijatej energie. Ak vám ryby z nejakého dôvodu nerobia dobre, môžete jesť omega-3 mastné kyseliny ako potravinové doplnky, odporúča sa 1 000 až 2 000 miligramov za deň. Iným zdrojom sú ľanový olej, vlašské orechy alebo vajcia obohatené omega-3 kyselinami.

Naopak sa úplne vyhnite jedlám s tukmi, v ktorých názve nájdete predponu trans- alebo stužené tuky. Takéto nielenže škodia cievam, ale navyše spaľovanie spomaľujú.

 

Zelený čaj čoby spaľovač tukov

Mnoho z tých, ktorí dokázali schudnúť, nedajú dopustiť na zelený čaj. Ich skúsenosti potvrdzujú aj niektoré výskumy. Zdá sa, že látka katechín, ktorú zelený čaj obsahuje, skutočne pomáha telu spaľovať tuky. Musíte však vypiť najmenej pollitra denne. Stávkou na istotu je tiež rozdelenie jedla na niekoľko denných dávok. Nemusí ich byť päť až šesť, ale mali by byť minimálne tri, pričom by ste mali vždy začať výdatnými raňajkami.

Pokiaľ ide o celkové množstvo energie, ktoré za deň prijmete, neverte tomu, že čím menej, tým lepšie. To vedie skôr k ďalšiemu spomaľovaniu metabolizmu. Berte to tak, že vám nejde v prvom rade o chudnutie, ale o to, aby vaše telo dokázalo efektívnejšie spáliť energiu z jedla.

V takom prípade sa držte toho, že denne prijmete najmenej toľko energie, koľko zodpovedá vášmu bazálnemu metabolizmu. Ten si môžete nechať presne zmerať u odborníkov, prípadne vyčítať z rôznych tabuliek a prepočtov, ale musíte ich brať iba orientačne. Pre predstavu, sedemdesiatpäť kíl vážiaca štyridsaťročná žena s mizivou pohybovou aktivitou a výškou okolo 1,65 metra má bazálny čiže kľudový metabolizmus približne 5 500 kilojoulov. Žena o desať rokov mladšia, ktorá má primeranú fyzickú aktivitu minimálne 3x týždenne a váži o pár kíl menej, si môže dovoliť asi 7 000 kilojoulov denne. To je dané nielen vekom, ale aj väčším množstvom svalov a častejšou aktivitou.

Pri takomto príjme budete udržiavať svoj metabolizmus v chode. Pre chudnutie je vždy dôležité, aby ste viac energie vydali, ako prijali. Nie však znížením energetického príjmu pod hodnoty bazálneho metabolizmu, ale zvýšením fyzickej aktivity.

Ak chcete vedieť, ako s chudnutím začať či ako vyhodnotiť svoj bazálny metabolizmus, môžete sa obrátiť na odborníkov. Počítanie vydaných alebo prijatých kilojoulov však nemusí stačiť. Vhodné je podstúpiť aj laboratórny rozbor krvi a odborné posúdenie fyzických i psychických dispozícií, aké ponúkajú napríklad nutriční ​​špecialisti. Viac informácií nájdete na: www.svet-zdravia.sk.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment