Kettlebell – ideálny pomocník pri chudnutí!

22.10.2018

 
Kettlebell je skvelým všestranným a multifunkčným pomocníkom k tréningom rôznych druhov. V podstate ide o železnú guľu so zaoblenou rúčkou, takže ste s ním možno už aj cvičili a toto sú benefity tejto cvičebnej pomôcky.

 

V čom kettlebell pomáha?

Kettlebell ako cvičebná pomôcka je pri chudnutí veľmi nápomocná a najmä cenovo dostupná. Kettlebell pomáha: spevňovať svalstvo ale tiež redukovať tukové zásoby. Taktiež slúži na rozvoj vytrvalostných a silových schopností, cvičenie s ním pomáha budovať funkčné telo. Cvičenie s kettlebellom cvičeniu teda dáva komplexnosť a veľkú efektivitu.

 

Prečo je dobré cvičiť s kettlebellom?

  • Ozvláštňuje tréngingovú hodinu a zabraňuje nudnému stereotypu
  • Ponúka širokú škálu cvičení, pri ktorom sa zapája celé telo
  • Zlepšuje mobilitu a flexibilitu tela
  • Vytvaruje postavu
  • Pomáha schudnúť a zároveň posilniť svalové partie, pretože cviky sú energeticky náročné a urýchľujú metabolizmus
  • Nahradí stroje, činky a iné závažia, takže sa s ním dá cvičiť aj doma
  • Posilňuje nielen svaly ale aj šľachy a väzy, čím predchádza zraneniam
  • Dajú sa s ním robiť dynamické cviky (skok, výpad, kop...) úplne plynule a prirodzene

 

Čo je potrebné pri cvičení s kettlebellom dodržať? 

V každom športe, ktorému sa venujeme je dôležité vykonávať cvičenie technicky správne, aby sme sa vyhli nežiaducim následkom a reakciám organizmu. Pri cvičení s pridanou hmotnosťou to platí obzvlášť. Napr. pri vykonaní drepu s kettlebellom je potrebné dodržať správnu šírku postoja a vzpriamený chrbát, čo zabezpečí potrebnú silu na vykonanie drepu aj chrbát bez poškodenia. Jedným z najdôležitejších princípov pri tomto cvičení je pevný stred tela, neutrálny postoj hlavy, správne postavenie ramien a aktívne priťahovanie lopatiek k sebe. 

 

Dôležité je tiež vedieť, že kettlebell má všestranné použitie a potrebné je vybrať cvičenia vhodné pre jednotlivé časti tela. Formovanie postavy, chudnutie alebo spevnenie svalových partií závisí od toho, aký cvik sa vykonáva, od počtu opakovaní a intenzity zaťaženia. Pri vyšších hmotnostiach kettlebellu teda podporujeme nárast svalovej hmoty, pri nižšej hmostnosti ale aj vyššom počte opakovaní je vynikajúcim pomocníkom pri redukcii hmotnosti a formovaní postavy.

 

Kedy s kettlebellom radšej necvičiť?

Existujú prípady, kedy cvičenie s touto pomôckou nie je veľmi vhodné a to najmä v prípadoch ak máte problémy s chrbticou, ramenami alebo oslabený stred tela. Ak vás tieto problémy sužujú a napriek tomu by ste si cvičenie vyskúšať, alebo ste úplný začiatočník/ začiatočníčka, vhodné je osloviť trénera, ktorý vám dokáže konkrétne odporučiť izolované cvičenia pri pri nižšej intenzite a vysokej kontrole prevedenia pohybu. Najľahší, štvorkilový kettlebell sa osvedčil nielen pre začiatočníkov ale aj pre rehabilitačné účely. Ťažšie kettlebelly už slúžia fyzicky zdatnejším osobám a tie najťažšie slúžia pre trénovaných mužov či vrcholových športovcov.

Další články

Chudnutie
Pri chudnutí si dajte pozor na tieto "chytáky"

Existuje veľa jedál, ktoré považujeme za viac či menej diétne, ale v skutočnosti nášmu telu dodajú príliš veľa kilojoulov či…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
SOS: Ako na ploché bruško do silvestrovských šiat ?

Ak hľadáte funkčné rady ako na nafúknuté bruško, ktoré ostalo po vianočnom prejedaní tento článok je práve pre vás. Navyše…

Vaše premeny

Jana Chomová

Naučila som sa správne kombinovať vhodné potraviny, schudla som a zlepšil sa mi môj zdravotný stav

Ivan Hudec

Upravil sa mi tlak a cukor

Iveta Kováčiková

Mám o tri konfekčné veľkosti menej!