--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Čo jesť či nejesť, keď chcete schudnúť

26.10.2014 | 26850x Zhliadnutie | Petr Fořt | Chudnutie

Prečítajte si názor odborníka na výživu RNDr. Petra Fořta, CSc., na stravovanie dnešnej doby, ktoré často vedie (nielen) k obezite. Potraviny, ktoré do jedálnička rozhodne nepatria.

Čo teda nejesť?

Jednoduchá odpoveď - nejedzte to, čo ste jedli, keď ste priberali. Dobre, žarty bokom. Napriek tomu je tu ďalšia rada - pevná vôľa a presvedčenie. Je to pochopenie jasného faktu - čím viac pokusov, tým väčší problém. Možno sa obrátite na špecialistov, ktorí vás z problému môžu tiež dostať. Ale len v prípade, keď vy sami budete aktívny. Neexistuje jedálniček, ktorý by vám zaistil schudnutie a trvalú „štíhlosť“, ak sa vy sami nenaučíte, čo znamená zdravá strava.

Pochopte prosím, že dobré "rady" vašich susediek, rovnako ako odporúčania, podpísané "akože" renomovanými svetovými odborníkmi, prezentované v lacných bulvárnych magazínoch, podporené ponukou zázračných prostriedkov na chudnutie, ktoré si objednáte na nejakom eshope, sú klamstvá. Slušne povedané. Kým s vami nebude hovoriť odborník, tak sú všetky tie (diametrálne sa líšiace odporúčania redukčných diét v tých bulvárnych časopisoch) zaručene účinné odporúčania - k ničomu. Ak vám neublížia. Ide totiž o to, že každý sme iný.

 

Špeciálne rady pre ženy?

Rady pre ženy ako schudnúť

 • Prestaňte piť "café latté".
 • Nejedzte na raňajky tie príšerné pufované cereálne guličky, zaliate mliekom.
 • Rovnako zlá varianta sú corn-flakes s mliekom či jogurtom.
 • Keď ono je to hneď hotové - a hneď zjedené, že? Instantné cereálne kaše ako iná varianta? Alebo sušienky Ce-ce dobrý večer? Zase zle.
 • Neodbývajte sa pojedaním netučných jogurtov. Chápem, nenúti to premýšľať ČO jesť, ČO variť, ČO nakúpiť. Naozaj vás chápem. Tie supermarkety. Toľko lákadiel, toľko zliav.
 • Ale prosím, tiež sa netrápte tým, že práve dnes nemôžete jesť 5x denne. Keď budete mať správne jedlo 2x denne, je to lepšie, ako 5x denne jesť sušienky, pečivo "s niečím", piť Caro s mliekom, pretože vraj je zlé piť viac kávy denne.
 • Pochopte, že celozrnné pečivo (ono rozhodne celozrnné nie je, to mi teda verte) rovnako ako "zdravé tmavé" pečivo, ktoré je ešte nezdravšie než to "svetlé", je to isté, čiže zlé, ak jedno nie je horší ako druhé. A tiež, že áno.
 • Nie, konzumácia pečiva a margarínov rozhodne nie je správne riešenie. Chápem, nemusíte variť ani premýšľať o tom, čo kúpite na večeru alebo na desiatu.
 • Ale hlavne sa nestresujte tým, že vlastne neviete, čo bude vaším ďalším jedlom z tých piatich denných jedál, ktoré sú vraj podmienkou. Nič také totiž nie je nutné. Nie, vy ženy rozhodne nemusíte jesť zrno a zapíjať ho mliekom. Ale tiež nie je vhodné podľahnúť presvedčeniu, že mojím poslaním je nejesť "mŕtvoly", teda sa musím správať ako králik, krížený so škrečkom.


Špeciálne rady pre mužov?

 • Prestaňte sa výživovo správať ako primitívni „manuáli“.
 • Nenalievajte sa pivom.
 • Nejedzte stále lacné údeniny.
 • Nezajedajte nechutné párky rožkom.

Prestaňte s cynickými vyhláseniami, napríklad, že na niečo umrieť musíte, že správny chlap smrdí a má brucho, ale hlavne - nevyžadujte od svojich polovičiek "poriadnu žranicu" s omáčkou a knedľami. A konečne prestaňte doma „prudiť“ rečami, že: "No mamička, tá teda varila".

Jedenkrát sa naozaj nič nestane. To iste. Ale jedenkrát je to vyprážaný syr s hranolkami, druhýkrát párok v rožku, tretíkrát guláš so šiestimi chlebmi, pre ženy nejaký ten veterník, oblátky, "jahodový" pohár so šľahačkou a výsledkom je nadmerný príjem energie, ktorý však na druhý deň určite nekompenzuje tým, že jete o dosť menej. Nie, jete stále viac, než je nutné.

Špeciálna rada pre všetkých?

 • NIKDY nejedzte hranolky, čipsy, proste všetky "slané pochúťky", ktoré vám ničia zdravie, hoci vás cez noc nezabijú.
 • Nikdy nepite lákavo ochutené a osladené a tak "zdravé" mliečne produkty vrátane "jogurtových" nápojov a ochutených mliek.
 • Nepite lákavé džúsy, plné cukrov, hoci sa chvália obsahom niekoľkých kilogramov ovocia (lož ako veža).
 • Nikdy nejedzte "domácu sekanú v žemli" (pokus o miestny hamburger), zemiakové placky a langoše z bufetu, ak sa máte radi.

Pravá talianska pizza je typicky naše zneužitie originálnej talianskej kuchyne, ktorá úprimne povedané, v mnohých prípadoch nemá so zdravím nič spoločné. Alebo ste si nevšimli, že talianske ženy sú na tom s nadváhou rovnako ako vy, ženy slovenské?

Len ignorant bude tvrdiť, že odsúdenie fast foodu je blbosť, pretože on tam chodí neustále - a pozrite, nie je ani tučný, ani netrpia smrteľnými chorobami (zatiaľ, že?). Až na to, že nepovedal, že má  20 rokov a ten hamburger je jeho jediným jedlom za celý deň.

 

Ďalšia rada pre všetkých? Nejedzte to, čo propagujú reklamy v televízii.

čo jesť keď chcete schudnúť
Je to tak, človek stále potrebuje nejaké rituály, ktoré mu slúžia ako dôkaz toho, že všetko beží tak, ako má. Je to o tom, že potrebuje istotu. A tú istotu hľadá v jedle. Čím plnšia je chladnička, tým lepšie. To je tá istota. Plná chladnička znamená, že ďalší týždeň rozhodne neumriem hladom. Keď už mi život neposkytne iné uspokojenia, chladnička je tou istotou. Možno som príliš "tvrdý". Ale tiež možno že je to jediná cesta k úspechu.

Nie, rozhodne to nie je tak, že by som tu mohol vymenovať od 1 do 10-tich potravín alebo pokrmov, ktoré NIKDY nesmiete jesť, keď držíte "redukčnú diétu". Je to tak, že ukazujem na potraviny a pokrmy, ktoré by ste nemali jesť skoro nikdy. Bez ohľadu na to, či zrovna držíte diétu, alebo ste vo fáze "obnovy", čím mám na mysli stav, kedy ste režim nevydržali a teraz si všetky tie útrapy diéty kompenzujete hodovaním. A potom nasleduje obdobie výčitiek. A to znamená stres. A tak dokola.

Tak si už konečne povedzte, nie som hviezda, ale čo, nikto nie je dokonalý. Mám sa rád, pretože som dobrý v tom či onom. A poznám veľa takých, ktorí dobrí nie sú. Mám sa rád, tak nie je dôvod si ubližovať. Mám sa rád, tak som sa pokúsil pre seba niečo urobiť. Napríklad schudnúť.


Takže vy teraz premýšľajte o sebe a o tom, kde robíte chyby. Keď si nebudete vedieť rady, príďte. Viac hláv viac rozumu. Hlavne prosím nestriedajte redukčné diéty každých 14 dní. No iste, že je dobré si poriadne rozmyslieť, čo urobím, než sa rozhodnem pre nejaké riešenie. Kto však hľadá riešenie v nejakom bulvárnom plátku, v použití nejakých komerčných kokteilov, ten je kandidátom na "rozhodený metabolizmus", na ďalší jojo efekt a na ďalší vzostup váhy.

Tak o tom všetkom premýšľajte. Za to nič nedáte.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment