--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Desiata do školy

02.09.2021 | 34729x Zhliadnutie | Deti

Trápite sa tým, čo dobrého a zdravého pripraviť vašim ratolestiam do školy, aby desiata neskončila v odpadkovom koši? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom!

Raňajkami to začína!

Raňajky sú základom každého dňa, preto by sme na ne nemali zabúdať. Deťom totiž dodávajú potrebnú energiu pre celé dopoludnie. Raňajky by mala pokryť asi 25% denného príjmu energie. Ich vynechanie totiž znižuje pozornosť a sústredenie dieťaťa v škole a následne vedie k rýchlemu zaháňanie hladu sušienkami a inými maškrtami.
 

Ako vyzerá ideálna desiata?

idealna desiata pre deti

Ideálna desiata by mala obsahovať vyvážený pomer všetkých základných výživových prvkov, ako sú komplexné sacharidy, bielkoviny, telu prospešné zdravé tuky, vitamíny, minerálne látky a vláknina.
Desiata by mala tvoriť 15% denného príjmu energie. Ako jej základ je vhodné napr. celozrnné pečivo. To je totiž bohaté na sacharidy a vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre dobre fungujúce trávenie. Biele pečivo obsahuje málo živín i vlákniny a nezasýti na dlho. Zdrojom vlákniny je tiež ovocie a zelenina. Zabudnite na salámy a paštéty, prípadne ich nahraďte kvalitnou šunkou. Pri výbere potom nezabúdajte čítať etiketu výrobku, z ktorej sa dozviete podiel mäsa. Na slovenskom trhu sú dostať kvalitné šunky s podielom mäsa presahujúcim 90%.

 

A čo olovrant?

Olovrant potom v ideálnom prípade tvorí 10% denného energetického príjmu a mal by pokryť všetky popoludňajšie športové aktivity. Vhodnejšie sú potraviny, ktoré majú nižší glykemický index a nie sú príliš energeticky náročné. Pocit sýtosti z nich potom vydrží dlhšie a organizmus nebude mať problém s prebytkom energie i pri väčšom objeme jedla. Pokiaľ ale dieťa popoludní pravidelne športuje, pokúste sa tomu výdatnosť olovrantu prispôsobiť.
 

Čo na to deti?

deti a zdrava desiata

Školáci si všímajú čo majú ostatní na desiatu. Vzájomne si desiaty okukujú a niekedy dokonca aj komentujú. Kritickému hodnoteniu spolužiakov je podrobená nielen desiata samotná, ale dokonca aj vzorky na servítkach alebo desiatový box, ktorý v posledných rokoch vytesnil igelitové vrecúška či papierové sáčky, v ktorých pripravené jedlo ani nemalo šancu príliš dlho prežiť. Desiata by teda nemala byť len nutrične vyvážená, ale aj zaujímavá a pestrá, s čím si väčšina starostlivých mamičiek láme hlavu. U školských detí je potrebné vyvolať záujem o zdravú alternatívu. Väčšina z nich si totiž stále radšej bude chcieť dať čokoládovú napolitánku alebo chlieb so salámou ako obložené celozrnné pečivo. Skúste dieťaťu vysvetliť jednoduché prirovnanie, že do závodného auta, je potrebné tiež naliať špeciálne plnohodnotné palivo, aby dobre išlo a závod vyhralo. Rovnako tak potrebuje aj dieťa dopĺňať energiu (palivo) počas celého vyučovacieho dňa, ak sa má dostatočne sústrediť a podávať skvelé výkony.


Prečo sušienku nie?

Sušienka, napolitánka alebo čokoládová tyčinka dieťaťu síce rýchlo energiu dobije, ale bohužiaľ iba krátkodobo. Ide o jednoduché cukry, ktoré rýchlo zdvihnú hladinu krvného cukru, ale rovnako tak rýchlo ju zase nechajú klesnúť. Čo má za následok ďalšiu chuť na sladké, hlad, hyperkativitu i nepozornosť... taká desiata rozhodne nie je ani zdravá.


Súčasťou desiaty by mal byť aj nápoj!

Okrem správnej stravy je dôležité aj dodržiavať pravidelný pitný režim. Pre deti sú najvhodnejšie nesladené ovocné čaje alebo voda s trochou citrónovej šťavy. Veľkou motiváciou k pravidelnému dopĺňanie tekutín im bude pekná farebná fľaša, ktorú budú rady nosiť všade so sebou. Ak dieťa samotnú vodu odmieta, skúste mu riediť 100% ovocné džúsy, prípadne do vody pridať trošku ovocného biosirupu, najlepšie domáceho.

 

Tipy a triky

    desiata pre deti farebny box

U detí rozhoduje pri výbere jedla nielen chuť, ale aj vzhľad. Každé jedlo by teda malo byť aj oku lahodiace a čo najviac farebné.

 • Nebojte sa svoje deti zapojiť do prípravy desiaty. Vaša ratolesť potom bude mať o desiatu oveľa väčší záujem, pretože sa podieľala na jej príprave a napríklad si aj sama určila ako by mohla vyzerať.
 • Snažte sa pri spoločných prípravách jedla čo najviac spoznať jedálenske návyky vášho dieťaťa. V prípade, že doma zje iba krájané ovocie a do školy mu dáte celé jablko, je dosť pravdepodobné, že ovocie nezje.
 • Raz týždenne nechajte svojho potomka, aby si desiatu pripravilo samo podľa vlastnej voľby. Potom desiatu skontrolujte a vysvetlite mu, ktoré potraviny sú v poriadku a ktoré by v zdravej desiate nemali byť a z  akého dôvodu. Uvidíte, že si bude snažiť pripraviť tú najvhodnejšiu desiatu, keď zistí, že mu dôverujete.
 • Choďte dieťaťu príkladom, pripravujte si desiatu so sebou do práce aj vy.

 

Príklady vhodných desiat
 priklady vhodnych desiat   

 • celozrnné pečivo s tvarohovou nátierkou, kvalitnou šunkou ak tomu cherry paradajky
 • celozrnné pečivo s tvarohovo - tuniakovou nátierkou a prúžky farebných paprík
 • celozrnné pečivo s lučinou, plátkami reďkoviek a paradajok
 • celozrnný pita chlieb naplnený zeleninou a domácim hummusom (cícerová nátierka)
 • tortillové wrap - plnený zeleninou, potretý jogurtovým dressingom, pečenými kúskami kuraťa (z večere) alebo so syrom a kvalitnou šunkou
 • celozrnný chlieb s arašidovým nesladeným maslom a pokrájaným ovocím
 • biely jogurt s nastrúhaným alebo na kúsky nakrájaným jablkom, či bobuľovitým ovocím (čo je mimochodom jediný spôsob, ako napriek reklamným tvrdeniam naozaj  získate  jogurt s veľkými kúskami ovocia)
 • ovocný šalát s nasekanými orechmi a plátkami celozrnného chleba
 • biely jogurt s vločkami a pokrájaným ovocím (napr. banán jogurt prirodzene osladí)
 • syr cottage so zeleninovými prstami (zelenina nakrájaná na prúžky, ktorými sa syr naberá) a ryžovými chlebíčkami
 • biely jogurt, hrsť mandlí a nakrájané jablko
 • mix sušeného ovocia (nesladené, nesírené) a orieškov (nepražených a nesolených)
 • šalát zo strúhanej mrkvy a jablkami s hrozienkami a kokosom
 • ovocný šalát pokvapkaný citrónovou šťavou a s vlašskými orechmi
 • rozmixovaný banán s kefírom
 • jablkové pyré so slnečnicovými semienkami a bielym tvarohom alebo jogurtom
 • ovocné smoothie: obilné alebo orechové mlieko (napr. ryžové alebo mandľové) rozmixované s rôznym ovocím
 • domáci koláč s tvarohom alebo bielym jogurtom
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment