--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Čo je dobré vedieť o bielkovinách a chudnutí?

12.11.2018 | 3227x Zhliadnutie | Chudnutie

Štíhly pás, bruško, zadok aj boky je možné dosiahnuť aj vďaka dostatočnému príjmu bielkovín, len treba vedieť ako nato! Dopracovať sa k vysnívanej postave sa dá nielen vďaka cvičeniu ale aj vhodne zvolenému jedálničku. Prečo by v ňom bielkoviny nemali chýbať?

 

Bielkoviny patria k základným stavebným látkam, ktoré sa podieľajú na regenerácii všetkých tkanív a orgánov, tiež pri hojení rán a ak sa snažíte cvičiť, pomáhajú pri budovaní štíhlej svalovej hmoty. Svaly tvoria aktívnu telesnú hmotu a ak sú zdravé a v dobrej kondícii, pomáhajú spaľovať prijatú energiu z potravy oveľa efektívnejšie a najmä rýchlejšie. 

 

Ak sa snažíte vyformovať svoju postavu, snahu dostať sa do formy môže brzdiť nesprávny pomer makroživín. Odborníci vo všeobecnosti totiž odporúčajú, aby bol denný príjem energie rozložený na príjem 55 – 60 % kalórií zo sacharidov, 10 – 15 % z bielkovín a približne 30 % z tukov. Preto je pri cvičení dôležité dbať na pestrú stravu, ktorá dokáže zabezpečiť dostatočné množstvo proteínov. Ak pravidelne cvičíte, denný príjem bielkovín by sa mal pohybovať približne v rozpätí 100 – 150 gramov, pri sedavom spôsobe života je príjem znížený cca na polovicu, teda okolo 60 gramov. 

 

Zdroje rastlinných bielkovín sú:

  • Orechy
  • Obilniny
  • Semená
  • Strukoviny

 

Bielkoviny sa skladajú z jednoduchých látok, známych pod názvom aminokyseliny. Niektoré z nich si ľudský organizmus nedokáže sám vytvoriť (ide o esenciálne aminokyseliny) a sú to napr. leucín, izoleucín a valín. Tieto tri esenciálne aminokyseliny majú rozvetvený reťazec a známejšie sú pod skratkou BCAA, ktoré športovci dobre poznajú a používajú ich na ochranu svalovej hmoty pri náročnom cvičení. 

 

Živočíšne vs. rastlinné bielkoviny?

Vo všeobecnosti sa častejšie stretávame s názorom, že kvalitnejšie sú bielkoviny živočíšneho pôvodu v podobe mäsa, vajíčok či mliečnych výrobkov. Lenže nie každému vyhovuje príjem živočíšnych bielkovín, ktoré potrebujú dlhší čas trávenia. Oproti tomu, bielkoviny z rastlinných zdrojov tento problém nemajú a navyše orechy, semená, strukoviny a obilniny obsahujú zdravé nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia cievy aj srdce a tiež sa v nich nenachádza žiaden cholesterol. 

 

Zhrnutie 

AK ste sa rozhodli zaradiť pohyb do vašich pravidelných aktivít a zároveň obmedziť príjem stravy bohatej na bielkoviny, napr. výrazným znížením dávok jedla, je pravdepodobné, že o svaly skôr prídete ako ich získate. Denný príjem bielkovín sa vo všeobecnosti odporúča na úrovni 0,8 gramu na 1 kilogram váhy. V prípade aktívneho cvičenia ale aj namáhavej fyzickej práci, spotreba bielkovín výrazne rastie a niekedy ani pestrá strava nemusí zabezpečiť dostatočný prísun  bielkovín. V tomto prípade je vhodné poradiť sa s výživovým špecialistom a poobzerať sa po proteínových suplementoch, ktoré obsahujú kvalitné ryžové, hrachové či konopné bielkoviny.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment