--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---
Upozornenie na stiahnutie výrobku BELLY CARE z predaja
 

Schudnite. Pred Vianocami, pred svadbou, po pôrode...

06.12.2016 | 4930x Zhliadnutie | Chudnutie

Ste na stránkach Sveta zdravia a je teda zrejmé, že sa budeme venovať problematike nadváhy a chudnutia. Veď drvivá väčšina klientov prichádza s prianím schudnúť.

Prečo tomu tak je? V prípade, že by sa našiel taký režim alebo diéta, ktoré by účinkovali a hlavne ich efekt by pretrval významne dlhú dobu, my výživári by sme nemali čo robiť.

Nadváha či obezita trápia ľudí všetkých vekových kategórií, mužov aj ženy. Aj keď žien je prevaha. Nie je to preto, že muži by netrpeli nadváhou, ale preto, že oni problém toľko neriešia. Pritom sú to práve oni, ktorí na výraznú nadváhu po zdravotnej stránke doplácajú viac ako ženy. Máme tu zaujímavý fenomén - ženy sa dožívajú vyššieho veku napriek vyššej frekvencie výskytu nadváhy. Vysvetlenie? Ženy sú (hormonálne a tiež metabolicky) iné. S postupujúcim vekom sa však rozdiely zmenšujú a nepriaznivá situácia sa otáča v neprospech mužov. O tom, prečo tomu tak je, už boli napísané stohy papiera. Venujme sa skôr praktickým záležitostiam.

 

Ide o vaše zdravie

Prvým paradoxom chudnutia je, že zaujíma každého - s výnimkou medicíny. Keby fungovali osvetové, výchovné a preventívne programy, nemuseli by sme konštatovať, že obezitológa je kritický nedostatok rovnako ako špeciálne terapeutické zariadenia (ktoré takmer neexistujú). Niet teda divu, že máloktorý klient prichádza na odporúčanie lekára. Praktickí lekári na obézneho pacienta nemajú čas a väčšinou mu to ani pacient nepripomína. Väčšina z nich neverí diétam (to sa dá pochopiť) a stavia sa odmietavo aj k odbornej úrovni poradcov pre výživu. Tiež sa to dá pochopiť, ak sledujete v médiách alebo na internete šírené nezmysly a predovšetkým reklamy na zázračné prostriedky na chudnutie. V prvom prípade je to dôsledok nezodpovednosti médií, v druhom rade ide v drvivej väčšine o podvod. Avšak ako medzi autormi výživových odporúčaní a redukčných diét, tak medzi poradcami a výrobcami doplnkov stravy existujú sympatické výnimky. Ostatne, ako v akomkoľvek inom odbore.

Možno odporučiť odborne vierohodné zdroje, ale odkaz na konkrétnych odborníkov by bol možný iba pri objektívnom zhodnotení spôsobu ich činnosti a ich úspešnosti. Uveďme teoretický príklad: Klient, ktorý úspešne schudne o 10% alebo o 20% pôvodnej telesnej nad-hmotnosti, je asi spokojný. Jedno je schudnúť pod dozorom a niečo iné je zníženú váhu udržať trvalo alebo aspoň po významne dlhú dobu. Čo je minimálne 3 - 5 rokov, ideálne trvalo. Prečo sa klientom nedarí si zredukovanú hmotnosť udržať? To by predsa malo byť podmienkou pozitívneho hodnotenia práce poradcu. Väčšina ľudí totiž považuje redukčný režim (diétu) za dočasnú nutnosť. To preto, lebo medicína nás naučila riešiť zdravotné problémy farmakologicky, rýchlo a (relatívne) účinne. V poradniach sa poradcovia stretávajú s predstavou klientov, že dostanú akúsi diétu, prípadne podporu doplnkami a v krátkej dobe bude nadváha preč. Ale pritom sa tešia, že keď schudnú, zase sa dobre najedia. Preto má väčšina klientov, ktorí prídu do poradne, už niekoľko pokusov za sebou. Tí, ktorí rezignovali, logicky už neprídu.

Vysvetlenie tohto fenoménu? Psychológia o tom vie svoje. A do hry vstupuje niekoľko ďalších faktorov. Predovšetkým nesprávna práca poradcu. A to v prípade, že klientovi nevysvetlí reálne riziko relapsu, čiže jo-jo efektu, v prípade, že sa nebude riadiť vysvetlenými princípmi. Ďalšou chybou je, keď poradca klienta nenaučí pracovať s psychikou a so stravovacím režimom. A potom ešte hrozí situácia, keď klient postupne stratí ťah na bránku a skĺzne do pôvodného režimu (zlozvykov). Psychológ by vám vysvetlil, že stravovacie zlozvyky sú to isté ako akékoľvek iné - ide o závislosť.

Všetky negatívne javy súvisiace so spôsobom stravovania nie sú nič iné ako neznalosť, nepochopenie a závislosť. Okrem prípadov nezavinenej obezity.

To všetko znamená, že v ideálnom prípade by človek, ktorému sa nedarí schudnúť, mal dochádzať ako k poradcovi pre výživu, tak k psychológovi. Pochopiteľne je nutné riešiť aj reálne súvislosti s jeho zdravotným stavom. Teda spolupráca s lekárom je žiadúca. Ľudia šetria na potravinách rovnako ako na starostlivosti o vlastné zdravie, rozmaznaní "bezplatnou" zdravotnou starostlivosťou.

Vráťme sa k už spomínanému vplyvu médií. Stovky neznámych "odborníkov" radia, čo je pre vás najlepšie. Citujú postupy úspešne použité schudnutými celebritami alebo nehanebne odporúčajú alternatívne výživové smery, o ktorých princípoch nemajú po odbornej stránke ani poňatia. Hodnotia všetky možné redukčné diéty a citujú odborné inštitúcie, ktoré tie hodnotenie prezentujú v odbornej tlači. K problému sa vyjadrujú aj lekári všetkých špecializácií (málokedy obezitológovia alebo dietológovia), nutričné ​​terapeutky (diétne sestry), nutriční ​​špecialisti (absolventi VŠ lekárskeho smeru) a tiež stúpenci všetkých možných výživových smerov. Vysvetľujú dôležitosť konzumácie super-potravín, obhajujú vedecky nepreskúmanie alternatívne výživové smery a zverejňujú univerzálne "efektívne jedálničky", opísané z internetu alebo zostavené rovnakým spôsobom mediálne známymi "odborníkmi". To všetko bez rešpektovania odlišných životných podmienok a zdravotného stavu každého z vás. Hlavne - ľahko a rýchlo. S jednotlivcami v poradni je veľa dlhodobej práce za relatívne málo peňazí, a okrem toho, aj keď klienti uspejú, z pohľadu populácie je to kvapka v mori.

Je samozrejmosťou, že čakáte jednoduché, ľahko realizovateľné a pritom účinné rady. Teória alebo vedecká analýza príčin ešte nikdy nikomu nepomohla. Tu je uvedených pár odporúčaní. V celej šírke sa môžete zoznámiť s problematikou redukčných diét a s individuálnymi postupmi, vychádzajúcimi z vášho metabolického typu v knižke "Na čo sú diéty". Tiež vám môžem odporučiť služby špecialistov v poradniach, pretože málokto je schopný samoliečby, a okrem toho všetci potrebujú supervízorov. Ako nám hovorí väčšina klientov "nemám vôľu, odhodlanie, vedomosti, potrebujem dozor". Problém je v tom, že nič z uvedeného vám do hlavy žiadny, hoci možno verejne známy odborník, nenaleje. Nakoniec, vybavení odporúčaniami, znalosťami a osobnými skúseností, to musíte zvládnuť len vy sami.

 

Stručný prehľad najdôležitejších odporúčaní

1. Neexistuje univerzálna diéta. Môžete venovať čas samoštúdiu a sebahodnoteniu (váš metabo-typ s prihliadnutím k zdravotnému stavu, vrodeným dispozíciám a životnému štýlu). Jednoduchšie riešenie je konzultácia a dlhodobý servis špecialistov v poradni.

2. Nedbajte na to, čo jedna pani povedala a nebežte od jedného poradcu či lekára k druhému. Zistili by ste, že každý radí niečo iné. Lekári majú vo zvyku používať chemický koktail, ktorý funguje len po dobu jeho používanie a má rad rizík alebo navrhnú chirurgické riešenie, ktoré budú obhajovať napriek mnohým rizikám.

3. Môžete si na internete nájsť odborné aj populárne stránky venované alternatívnej medicíne a výžive. Vždy sú dočasné, nenaučia vás normálne jesť, budú vás kŕmiť koktailami, instantnými pokrmami, svojráznymi tyčinkami, prípadne doplnkami a akonáhle skončíte, nastane jo-jo efekt .

5. Ak hľadáte alternatívny výživový smer, môžete. Ponúka sa ich celý rad, ale máloktorý je vedecky obhájiteľný, skôr ide o akúsi výživovú vieru. Vyžaduje to podrobné štúdium a kritické myslenie. Jedno vám radím veľmi dôrazne - NIKDY nesmiete zmeniť výživový štýl zo dňa na deň. To by nedopadlo dobre. To neznamená, že si nemôžete na raňajky urobiť niektorý z proteínových kokteilov (vrátane vegánskeho) namiesto nevhodného sladkého pečiva alebo cereálií zaliatych netučným mliekom alebo zelený fresh či smoothie (ak nie ste vyslovene proteínový typ).

6. Ak chcete konzumovať výlučne bio potraviny, prečo nie? Nič tým nepokazíte, naopak. Ale je ťažké ich zohnať. K tomu pridajte doteraz známe super-potraviny - a je to. Super-výživa je na svete. Napriek tomu ani tá nezaručí, že schudnete. Nuž, možno áno, pretože ak si rovno nenájdete druhé zamestnanie, z realizácie zíde alebo to bude tiež redukčná diéta, pretože super-potravín zo svojej výplaty nenakúpite dostatok.

7. Verte mi, že nikto nezomrel po tom, čo si dal 24 hodinový pôst alebo 48 hodinovú hladovku. Naopak. Prerušované hladovanie (nastavené podľa vášho typu a zdravotného stavu) je jednou z možných ciest k redukcii. Len sa nemusia hodiť pre každého. Tento postup sa veľmi dobre hodí ako riešenie dôsledkov diétnej chyby.

8. Info v bode 7 sa hodí v prípade osláv čohokoľvek. Úplne bezkonkurenčné je obdobie okolo Vianoc, iste súhlasíte.

Okrem toho, 1 mesiac prísnej diéty toho veľa neurobí a ďalší mesiac po svadbe to máte späť.

10. Nemusíte raňajkovať ani jesť päťkrát denne (ak nie ste diabetik alebo, ak nemáte pankreatitídu), ak to organizačne nezvládate! Jesť viackrát denne je užitočné a správne. Samozrejme, celkový súčet prijatej energie a živín v dôsledku častej konzumácie potravy nesmie byť nadmerný. Pokiaľ vám to ale robí problém možno nastaviť režim s menšou frekvenciou jedál. Jesť musíte hlavne kvalitne, nie veľmi často.

11. Nejedzte žiadne priemyselne spracované potraviny a rýchle občerstvenie, polotovary, zmesi obilnín so sušeným mliekom, vyhnite sa chemizovaným potravinám, lacným údeninám, margarínom, sladeným mliečnym vychytávkam, sladkým cereálnym produktom typu bábovka, vianočka, šiška, lacným zákuskom. Rovnako tak - a to hlavne - akýmkoľvek sladeným nápojom (vrátane nápojov sladených umelými sladidlami), cukríkom, ale rade ďalších - zoznam nemožno vyčerpávajúcim spôsobom prezentovať.

 
12. Nesmiete zabúdať na príjem vhodných tekutín (to nie sú konvenčné džúsy) - pre dospelého denne minimálne 1,5 litra.

 
13. Jedzte veľa zeleniny všetkého druhu ako tepelne upravenej, tak surovej.

 
14. Nemusíte bezpodmienečne zjesť kilo ovocia denne. Vyhnite sa sušenému sírenému ovociu. Pozor na chémiu, používanú ako na pestovanie ovocia, tak na jeho konzerváciiu - veľmi veľa alergií spôsobujú chemické látky, nie ovocie. Odporúčam melóny, kvalitné banány, čučoriedky, samozrejme bio jablká, slivky alebo avokádo - ale aj rad ďalších.

 
15. Bez obáv jedzte oriešky a čokoládu - ale len kvalitné orechy v malom množstve (sú nabúchané energiou vďaka vhodným tukom), tiež čokoláda je super, ak je minimálne 75 % horká (žiadne lacné náhrady), pokojne aj s chilli (ako príklad náplne alebo, ak chcete príchute).

 
16. Používajte hojnosť kvalitného korenia - chilli, bylinky čerstvé rovnako ako sušené, nešetrite kurkumou a zázvorom.

 
17. Keď sa rozhodnete schudnúť, nesmiete nekriticky použiť akúsi "odbornú literatúru" (najčastejšie sa stretávam s istou slovenskou "odborníčkou" - šikovnou opisovačkou). Ak sa po týždni takej diéty budete cítiť veľmi zle, je jasné, že ste sa netrafili do tej správnej. Jedinou správnou redukčnou diétou však je - personalizovaná výživa!

 
18. Určite vám neublíži vegetariánstvo (ak nie ste športovec špecializovaný na vrh guľou alebo vzpierač a ešte ku všetkému krvnej skupiny 0 Rh +), ale dobre si rozmyslite, či je pre vás optimálne vegánstvo či raw-food (vitariánstvo). Extrém je frutariánstvo (jete len ovocie a orechy), pred tým vás priamo varujem.

Viac odporúčaní sa mi nezmestí do určeného rozsahu, nieto aby som dokázal podrobne vysvetliť dôvody a tie obhájiť. Ale nie je všetkým dňom koniec.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí
a vitamínový doplnok na posilnenie imunity zdarma.

Rezervačný formulár

Ringsegment