Prečo priberajú ženy a prečo muži

08.04.2015

 

Petr Fořt

TOP TEN najčastejších dôvodov priberania – bez rukavičiek.

preco priberajuZákladnou myšlienkou NUTRIADAPT je individuálny prístup – každý z nás je iný. Máme rozdielne genetické predpoklady, iný metabolizmus, rôzne krvné skupiny, líšime sa vekom, pohlavím aj svojimi návykmi. Čo pomáha jednému, môže druhému uškodiť.

Zaujímavé sú napríklad odlišnosti nárokov na výživu medzi pohlaviami. Dr. Petr Fořt, ktorému počas jeho praxe prešlo rukami viac ako 2 000 klientov, trpiacich obezitou, hovorí: „Muž sa nemôže stravovať rovnako ako žena – a naopak. Dôvodom je odlišná fyziológia. Muž nerodí, nedojčí, ovládajú ho iné hormóny.“

 

Muži chudnú ľahšie ako ženy

Podľa Dr. Fořta muži chudnú ľahšie ako ženy: „Je to dané vyššou produkciou testosterónu a teda aj schopnosťou tvoriť svalovú hmotu – obézny muž môže napríklad cvičiť 2x týždenne a schudnúť, žena často cvičí aj 5x týždenne s minimálnym výsledkom.” Napriek tomu však ženy nachádzajú k chudnutiu motiváciu výrazne častejšie ako muži a to aj napriek tomu, že u mužov sú zdravotné riziká obezity závažnejšie.

Dr. Fořt dodáva: „Muži nadbytočný tuk ukladajú predovšetkým v oblasti pásu a v okolí vnútorných orgánov a to je ďaleko nebezpečnejšie ako „tukové vankúše“ žien. Už mierna nadváha v prípade niektorých mužov výrazne zvyšuje riziko vzniku zdravotných komplikácií. Ide predovšetkým o poruchy metabolizmu lipidov (“škodlivý” LDL cholesterol a tukové látky v krvi) a dnu, prípadne diabetes 2. typu.”

Hlavné dôvody vzniku obezity sa u mužov a žien výrazne líšia. Petr Fořt formuluje tie najdôležitejšie nasledujúcim, hoci svojím svojráznym spôsobom:

 

Najčastejšie dôvody prečo priberajú ženy

zeny priberaju a chudnuV priebehu tehotenstva priberú aj viac ako 20 kg, ktoré po pôrode nedokážu zhodiť (nedostatok fyzickej aktivity, nedojčia, dojedajú po deťoch, konzumujú sladkosti, málo spia, strácajú motiváciu o seba starať).

S postupujúcim vekom sa im zhoršuje hormonálna regulácia (vplyv dlhodobého užívania hormonálnej antikoncepcie, nedostatok esenciálnych látok napr. kvalitných bielkovín, jódu, vitamínu D a stopových prvkov).

Podliehajú stresu a frustrácii a kompenzujú to nevhodnými potravinami a stimulantami (maškrtia sladkosti, neraňajkujú, pijú sladené nápoje a kávu s mliekom).

Podriadia sa spôsobu stravovania svojho partnera, ktorý vyžaduje mäsitú stravu bez zeleniny a ovocia.

Držia „praštené“ diéty podľa kamarátok či publikované v lifestylových časopisoch, danú diétu dodržiavajú 2 týždne a potom rezignujú.

Konzumujú „zázračné“ prípravky na chudnutie namiesto toho, aby problém riešili komplexne.

Trpia (často bez toho, aby to vedeli) zníženou činnosťou štítnej žľazy. Tento jav je možné sledovať po celom svete a nie je vylúčené, že negatívny vplyv tu hrá hormonálna antikoncepcia.

Nepochopili, že v priebehu dospelosti klesá potreba príjmu energie, teda je na mieste znižovať príjem a zvyšovať kvalitu stravy.

Nepripustili si, že pravidelná fyzická aktivita je veľmi dôležitá aj pre ženy a to po celý život.

 

Najčastejšie dôvody prečo priberajú muži

muz pribera pizzaVo veku približne do 25-30 rokov boli aktívnymi športovcami a náhle prestali. Oženili sa a rodinný život spôsobil, že “spohodlneli”. Vyžadujú stravu “ako od mamičky”, racionálnu výživu považujú za zženstilosť, domáhajú sa predovšetkým mäsa.

Podľahnú workoholizmu, nenachádzajú čas na fyzickú aktivitu, pohybujú sa len v autách.

Stravujú sa v reštauráciách a fast foodoch, kvalitu stravy neriešia. Konzumujú veľké množstvo nevhodných druhov tukov, piva a kofeínových limonád.

Nezadržateľne priberajú v oblasti brucha, s množstvom vnútorného tuku klesá produkcia testosterónu, ale tiež to býva naopak. Časť testosterónu sa mení na estradiol, čo je ženský pohlavný hormón, ktorý zvyšuje riziko vzniku depresií. Tie muži často riešia alkoholom.

Sú náchylní k vzniku inzulínovej rezistencie. Pretože často konzumujú príliš veľa sacharidov a nešportujú, nedokážu cukry premeniť na energiu. Organizmus ich potom použije na tvorbu tuku. Podliehajú intenzívnej “starostlivosti” svojich žien, ktoré ich vykrmujú cielene, pretože sú presvedčené, že “láska prechádza žalúdkom” a navyše obézny muž im neutečie za inou. :)

Rozdiely sú potom individuálne aj medzi samotnými ženami a mužmi, záleží na tom, ako Vaše telo spaľuje tuky a sacharidy a preto je vhodné získať individuálne tipy od nutričného špecialistu.

Další články

Chudnutie
Smoothie vám pomôžu schudnúť. Ale musíte si dobre vybrať!

Zdá sa, že tohtoročným hitom, pokiaľ ide o chudnutie a diéty, sú smoothie. Mixované nápoje z ovocia či zeleniny, ktoré si…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
Strava
Kokosový olej: jed aj všeliek

Kokosový olej môžete bežne používať. Treba však stále myslieť na pestrosť stravovania a tak ho nemožno odporučiť ako jediný…

Vaše premeny

Lucia Absolonová

S tým, čo som pribrala v tehotenstve, som márne bojovala. Teraz mám o 20 kg menej a chudnem ďalej

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Dagmar Pflegerová

Ako hovorím známym a príbuzným: jem všetko, ale v inom zložení a iné veľkosti porcií