Objavte spôsob, akým budete chudnúť

02.02.2016

 

Anna Tobiášová

Zabudnite na to, že sa Vám tento rok podarí zhodiť kilá rovnakým spôsobom ako vlani Vašej susedke. Samozrejme, základná rada „menej energie prijať, viac vydať“ platí pre každého, ale je potrebné spôsob chudnutia vybrať podľa veku, pohlavia, aktivity či napr. typu postavy.

Jedným zo spôsobov, ako nájsť ideálny prostriedok na chudnutie, vďaka ktorému skutočne zhodíte kilá navyše, je zamyslenie sa nad tým, prečo ste vlastne pribrali. Niekomu zostala vyššia váha po pôrode, inému kilá pribudli potom, ako prestal športovať, ďalšiemu sa nachytali postupne počas rokov tak, ako sa mu spomaľoval metabolizmus a ubúdalo pohybových aktivít. Príčin nadváhy či obezity existuje oveľa viac. Preto, keď vážite viac, než by ste chceli, musíte nájsť príčinu a pre úspešné chudnutie vychádzať z toho.

Muži vs. ženy

Počítajte s tým, že muži väčšinou chudnú ľahšie než ženy. Zvyčajne im stačí ubrať z jedla, pridať pohyb a výsledky sa prejavia skoro. Umožňuje to nielen nastavenie mužského metabolizmu a vyšší podiel svalov v tele, ktorý ženy majú od prírody nižší, ale tiež to, že máloktorý muž je notorický „dietár“. Nemajú, na rozdiel od mnohých žien, spomalené spaľovanie.

Ženy po pôrode

V prípade žien po pôrode je však potrebné mať na mysli, že kým dojčia, mali by zabudnúť na extrémne diéty či hladovanie. Odľahčený jedálniček a nenáročný pohyb v podobe dlhších výletov s kočíkom sa hodí aj pre ne. Ich handicapom býva nedostatok spánku, ktorý sa prejavuje únavou a zvýšenou chuťou na sladké. Na to je vhodné sa pripraviť, mať v jedálničku dostatok bielkovín a zložitých cukrov (celozrnné pečivo, tmavú ryžu a podobne), ktoré chute na sladké obmedzia.

Kilá po skončení športovania

Záleží od toho, akými aktívnymi športovcami ste boli a koľko ste od ukončenia športovej činnosti pribrali. Výhodou býva dlhodobo zvýšený podiel svalov. Malo by stačiť udržiavať sa v pohybe, napr. rýchlou chôdzou, plávaním, cvičením a pod., aby ste sa kíl lepšie zbavili.

Sedavý spôsob zamestnania

To býva veľmi častou príčinou vzostupu váhy, spolu s tým, že sa počas rokov spomaľuje spaľovanie. Udáva sa, že jeho výkonnosť klesne zhruba o 500 kilojoulov denne každých desať rokov. Na druhej strane to nie je zase toľko, aby sme mali dôvod na výhovorky, ak máme v januári o päť, alebo dokonca desať kíl viac než pred rokom. Hlavnou príčinou bude skôr fakt, že dlhodobo jeme viac, ako by sme mali. V tom prípade je nutné ubrať zhruba dvetisíc kilojoulov denne.

Kilá zo stresu a nepravidelného režimu

Tu Vám pomôže jedine disciplína. Ak pol dňa hladujete a potom po popoludňajšej roztržke so šéfom zjete tabuľku čokolády a deň práve z dôvodu nedostatočného príjmu jedla zakončíte výdatnou večerou, budete musieť svoje stravovanie od základov zmeniť. Takto vôbec nemáte prehľad o tom, koľko toho zjete, navyše Vám pravdepodobne môžu chýbať živiny. Je veľmi dôležité naučiť sa jesť pravidelne aspoň trikrát, či ešte lepšie päťkrát až šesťkrát denne.

Emočné prejedanie

To býva predovšetkým ženský problém. Siahame po jedle vo chvíli nepohody, najmä duševnej, odmeňujeme sa tým preto, že sa nám niečo podarilo, rovnako ako keď sa nám nedarí. Niekedy je to ťažké zmeniť bez pomoci psychoterapeuta, ideálne takého, ktorý sa zameriava aj na chudnutie.

Zvýšené ukladanie tuku v niektorých partiách

Môžete mať väčší zadok alebo stehná, ale nemusíte mať nadváhu, nieto byť obézny. Je však bohužiaľ pravda, že ak ste zdedili genetické dispozície k zvýšenému ukladaniu tuku napríklad na bokoch, diétou alebo cvičením to len ťažko ovplyvníte. Ak Vás postava trápi zásadne, skúste zvážiť niektorý zo zásahov plastickej chirurgie, napríklad liposukciu, prípadne niektoré menej invazívne výkony s podobným efektom.

Další články

Chudnutie
SOS: Ako na ploché bruško do silvestrovských šiat ?

Ak hľadáte funkčné rady ako na nafúknuté bruško, ktoré ostalo po vianočnom prejedaní tento článok je práve pre vás. Navyše…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
Nechudneme kvôli maličkostiam. Keď sa ich ale spojí viac ...

Zdá sa, že všetci chcú schudnúť. Nie je to podozrivé? Je to dôkaz, že väčšina populácie skutočne schudnúť potrebuje! Kde sú…

Vaše premeny

Petra Speváčková

Nemala som žiadnu motiváciu a namiesto chudnutia som iba priberala

Peter Vall

Schudol som 15 kg a cítim sa oveľa lepšie

Martin Bartys

Tlak sa mi vrátil do normálu a omladol som o 10 rokov