Barbora Šebeková

Dopriať svojmu telu to, čo potrebuje - o tom je chudnutie

Sedenie v kancelárii, únava, stres a večery trávené doma v posteli, s chipsami a vínom pred Netflixom. Tak vyzeral môj život pred rokom. Nemala som motiváciu, životný cieľ, strácala som sebaúctu a uzatvárala sa do seba. Chrbát a krk ma už boleli permanentne a kondíciu som mala na bode mrazu.

V januári, po vianočných a silvestrovských oslavách, ma seklo v krížoch a tým sa začal môj príbeh. Prvé, čo ma napadlo bolo, že vyhľadám pomoc od fyzioterapeuta. Keď som ho navštívila, spravil mi vstupnú prehliadku a už len jeho výraz v tvári hovoril za všetko. Vzhľadom na to, že som vôbec necvičila a svaly som mala ochabnuté, okolo chrbtice, najmä krčnej, sa mi začal ukladať tuk, ktorý sa márne snažil chrániť chrbticu. Fyzioterapeut mi povedal, že je to naozaj nebezpečné a že by som mala začať cvičiť, alebo sa aspoň viac hýbať. Vtedy sa vo mne niečo zlomilo. „Mám 25 rokov a cítim sa takto? Ako sa asi budem cítiť za 10 rokov, ak nič nezmením?“ Rozhodla som sa to riešiť okamžite a rázne.

Už od začiatku som mala obrovskú podporu od mojich kamarátov, ale najmä rodičov. Na základe odporúčaní a recenzií som si vybrala kliniku NUTRIADAPT a svoj výber rozhodne neľutujem, práve naopak. Prístup všetkých zamestnancov na klinike bol od začiatku veľmi priateľský a profesionálny. Poslali ma na krvné testy a spravili všetky potrebné vstupné vyšetrenia.

Výsledky vyšetrení boli pre mňa veľkým šokom. Všetky hodnoty boli červené! Váha presahovala 88 kg, cholesterol som mala mierne zvýšený, metabolický vek až 48 rokov a najviac ma vystrašil viscerálny tuk, ktorý sa ukladá okolo orgánov a je veľmi nebezpečný. Ten som mala až na hodnote 7, pričom optimálny stupeň v tele by nemal v mojom prípade presahovať 3. Od toho momentu som vedela, že sa nezastavím, pokiaľ nebudú všetky hodnoty zelené a už nikdy sa nechcem dostať na inú farbu.

Nemôžem tvrdiť, že prvé 2-3 mesiace sú ľahké. Vôbec som si nevedela predstaviť koľko je 100 g ryže, na aké rôzne spôsoby sa dá urobiť 150 g kuracieho mäsa, alebo ako sa dá prijať 300 kcal namiesto 2 000 kcal bez toho, aby som si to vôbec všimla. Tieto a mnoho ďalších vecí som sa musela naučiť, čo zabralo veľa času a energie. Prvý mesiac som asi nehovorila o ničom inom ako o strave a cvičení. Po približne 2-3 mesiacoch som sa už ale prichytila pri tom ako varím bez váženia, v reštaurácii som nikdy nezjedla celú porciu, bez váhania som si objednávala zdravé a nízkokalorické jedlá a cvičiť som chodila aj sama od seba, hoc si len zabehať alebo sa rýchlou chôdzou prejsť po lese.

Teraz je to 10 mesiacov, čo sa môj život diametrálne zmenil. Všetky hodnoty mám podľa výsledkov zelené. Váha mierne presahuje 67 kg, metabolický vek zodpovedá môjmu veku a viscerálny tuk je zastabilizovaný na optimálnom stupni 3. Neobmedzuje ma bolesť hlavy, chrbta, brucha, či krku. Neviem si predstaviť večer zjesť pri Netflixe balík chipsov, ale nie preto, že nemôžem, ale nechcem. Namiesto toho idem s kamarátmi alebo s rodinou na výlet, do mesta, na večeru a podobne. Z diskotéky neodchádzam prvá, lebo už nevládzem tancovať, ale posledná a smutná, že nemôžem tancovať dlhšie, pretože mi nestačí už ani 5 hodín na parkete. Teším na každú kontrolu v NUTRIADAPT klinike, kde ma moja usmiata špecialistka Katka vždy privíta s novými výsledkami a so slovami „Vy ste proste úžasná!“

Pochopila som, že to nie je o tom si niečo odopierať, ale dopriať svojmu telu to, čo potrebuje, aby som mohla svoj život naplno žiť a nie len prežívať.

Začnite ešte dnes

PRÍĎTE SA PORADIŤ,
AKO BUDE VYZERAŤ VAŠE CHUDNUTIE

Diagnostická konzultácia
s nutričným špecialistom

Presvedčte sa sami. Špecialista v rámci nezáväznej konzultácie vykoná základnú diagnostiku, preberie vaše stravovacie návyky a odporučí riešenie pre vašu konkrétnu situáciu.

  • 45-minútová konzultácia
  • Vrátane analýzy kompozície tela
  • S individuálnymi odporúčaniami

Diagnostická konzultácia
s nutričným špecialistom

To všetko
teraz iba
za 9,90 €

Presvedčte sa sami. Špecialista v rámci nezáväznej konzultácie vykoná základnú diagnostiku, preberie vaše stravovacie návyky a odporučí riešenie pre vašu konkrétnu situáciu.

  • 45-minútová konzultácia
  • Vrátane analýzy kompozície tela
  • S individuálnymi odporúčaniami
Vyplňte rezervačný formulár a naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodne termín nezáväznej konzultácie.
Rezervačný formulár