Čo robiť, aby chrbát nebolel?

26.11.2018

 
Spôsob života, nesprávne návyky, niektoré ochorenia ale aj proces starnutia môžu byť príčinou problémov s pohybovým aparátom, ktoré sa najčastejšie prejavia vo forme bolestivého chrbta. Existuje spôsob, ktorý je účinným pomocníkom pri bolestiach chrbta aj pri problémoch svalového aparátu. Spoznajte, na akom princípe funguje stabilizačný a mobilizačný systém cvikov.

 

Ako stabilizačný a mobilizačný systém funguje?

Tento prepracovaný systém vychádza z anatómie človeka a anatómie chôdze, ktorá sa považuje za základný a prirodzený pohybový prejav. Celý systém sa skladá z 12 základných cvikov, ďalšie variácie základných cvikov a pri cvičení sa používa špeciálne elastické lano, ktoré udržuje odpor a aktivuje svaly. 

 

Počas cvičenia prichádza k naťahovaniu a vyrovnávaniu tela smerom hore do vertikálnej polohy a tým vzniká priestor na rozširovanie v oblasti medzistavcových platničiek, čo následne vedie k ich prirodzenému uvoľňovaniu. Týmito cvikmi sa uvoľňuje pôsobenie tlaku a uvoľňujú už vzniknuté blokády. Odstránenie problému závisí od konkrétneho problému a tiež aj veku. Zvyčajne sa však zlepšenie dostaví už po 3 mesiacoch pravidelného cvičenia, potom je však vhodné pokračovať v tzv. stabilizačnom režime, na čo človeku zvyčajne stačí cca 15 minút denne. Počas takéhoto krátkeho stabilizačného cvičenia sa svaly, ktoré zaťažujete uvoľnia a medzistavcové platničky majú čas na regeneráciu.

 

Výsledky cvikov stabilizačného a mobilizačného systému nielen pocítite, ale aj uvidíte, lebo vďaka týmto cvikom schudnete z pása, chôdza bude vzpriamenejšia a údajne narastiete aj o 2 či 3 cm práve kvôli naťahovaniu a teda budete pôsobiť štíhlejšie. 

 

Ak však chcete dosiahnuť výsledky a benefity chrbtice, ktorá nebolí, vhodné je obrátiť sa na certifikovaného trénera, ktorý vás do cvikov stabilizačno – mobilizačného systému spoľahlivo uvedie, upozorní na nesprávne techniky. Trénerov nájdete na internete podľa lokalizácie vášho bydliska, do vyhľadávača zadajte zoznam trénerov SM systému.

 

Viete, že ochorenia a bolesti chrbtice trápia aj mladých ľudí? Štatistiky dokonca hovoria o tom, že vo vyspelých krajinách takéto problémy trápia až 80 % populácie, čo je už skutočne obrovské číslo. 

 

Stabilizačno-mobilizačný systém účinne pomáha pri: 

  • Bolestiach chrbta
  • Skolióze
  • Hernii disku – údajne sa môže cvičiť aj v akútnej fáze ochorenia a prináša úľavu
  • Spondylolistéze – ide o prípad posunutého stavca
  • Stuhnutom svalstve krku
  • Bolesti v oblasti lopatiek
  • Pri plochých nohách a problémoch s klenbou nôh
  • Pri sedavom spôsobe života, kedy prichádza k oslabeniu svalového korzetu
  • Spinálnej stenóze – teda pri zúžení miechového kanála
  • Bolestiach kolenného, bedrového i ramenného kĺbu
  • A celkovo pri nesprávnom držaní tela, ktoré následne vedie k bolestivej chrbtici

 

 

 

 

 

 

Další články

Zdravie
Recept pre podporu zdravia aj krásy – rakytník

Malé oranžové plody rakytníka poskytujú vysoké množstvo vitamínu C i ďalších vitamínov, antioxidanty či bioflavonoidy s…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Nový seriál o uchovávaní potravín: Džemy, zaváraniny a tie ostatné

Čo máte z detstva spojené s vrcholom leta? Hory marhúľ, hromady jabĺk a nekonečné zástupy paradajok čakajúce na spracovanie,…

Vaše premeny

Monika Vlčková

Začala som chudnúť sama, ale veľmi mi to nešlo

Roman Maljacek

Som spokojný sám so sebou, cítim sa oveľa lepšie

Daniela Huráková

Treba to vyskúšať, stojí to za to!