--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---
Upozornenie na stiahnutie výrobku BELLY CARE z predaja
 

6 prekvapivých benefitov omega-3 mastných kyselín pre naše zdravie

28.03.2022 | 675x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie, Strava

Trpíte bolesťou kĺbov, vysokým krvným tlakom, alergiami alebo nekvalitným spánkom? Pokiaľ aspoň raz bola vaša odpoveď kladná, potom by vás mal zaujímať váš denný prísun omega-3 mastných kyselín, ktorých nedostatkom v strave trpí väčšina Slovákov. Tieto dôležité živiny sú pre naše zdravie nevyhnutné a dokážu s ľudským telom takmer zázraky, a to ako v prípade asistencie liečby rozličných neduhov, tak aj v rámci ich prevencie. Preto zbystrite pozornosť aj v prípade, že vás momentálne žiadne zdravotné problémy neťažia.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú zložky tuku nevyhnutné pre naše zdravie. Ľudské telo si ich nedokáže samo vyprodukovať v potrebnom množstve, a preto hovoríme, že sú esenciálne. Je teda potrebné, aby sme ich prijímali stravou alebo si pomohli s výživovými doplnkami.

Odporúčaný denný príjem sa pohybuje okolo 1 000 mg na deň, čo sa dá prirovnať k 90 gramom lososa alebo 350 litrom olivového oleja.

Pre naše telo sú omega-3 mastné kyseliny nepostrádateľné z mnohých dôvodov a prinášajú celý rad benefitov. K šestici vybraných benefitov, ktoré sú jedny z tých najdôležitejších a najzaujímavejších, si povieme niečo viac.

 

Benefity omega-3 mastných kyselín

 1. Zdravšie srdce a cievy
  Medzi ochorenia srdca a ciev patrí vysoký krvný tlak, ktorým trpí takmer každý druhý Slovák, infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda. Omega-3 mastné kyseliny majú preukázaný pozitívny vplyv na prevenciu týchto nebezpečných ochorení, pričom pravidelným a dostačujúcim príjmom dokážu dokonca prispieť k zníženiu vysokého krvného tlaku. Ovplyvňujú totiž zloženie tukov v krvi; napríklad zvyšujú hladinu HDL alebo „dobrého” cholesterolu, ktorý odvádza nánosy tuku z tepien preč a chráni ich tak pred upchatím. Tiež pomáhajú udržiavať cievy v dobrom stave a zabraňujú vzniku krvných zrazenín, teda aj vzniku infarktu.
 2. Zmiernenie bolestí kĺbov
  Je dokázané, že u ľudí, ktorí mali stravu dostatočne bohatú na omega-3 mastné kyseliny alebo užívali výživové doplnky, došlo k výraznému zlepšeniu bolestí kĺbov. Omega-3 mastné kyseliny kĺby a kosti posilňujú a podieľajú sa na prevencii rednutia kostí a zápalov kĺbov.
 3. Lepší spánok
  Kvalitný spánok je jedným zo základných pilierov nášho zdravia. Nedostatok spánku vedie k mnohým problémom ako sú zhoršená pamäť, problémy s koncentráciou, výkyvy nálad, zhoršená imunita, väčšia náchylnosť k chorobám. Podieľa sa dokonca aj na vzniku obezity alebo depresie. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú celkovú kvalitu samotného spánku a podľa štúdií môžu byť nápomocné aj pri nespavosti, vďaka čomu tiež napomáhajú tomu, aby sme mali počas dňa viac energie a mohli byť aj oveľa aktívnejší.
 4. Zlepšenie psychickej pohody
  Depresie a úzkosti sú tie najbežnejšie a najrozšírenejšie psychické poruchy. Podľa niekoľkých štúdií majú omega-3 mastné kyseliny priaznivý vplyv na psychickú pohodu a tým aj na prevenciu týchto porúch. U ľudí s dostatočným príjmom týchto mastných kyselín sa tieto poruchy objavujú v oveľa menšej miere. Navyše v prípade, keď už týmito poruchami ľudia trpeli a začali omega-3 mastné kyseliny prijímať v potrebnom množstve, ich stav sa celkovo zlepšil.
 5. Podpora imunity
  Imunita je pre nás dôležitý ochranný štít, vďaka ktorému sme schopní brániť sa celému radu vírusov a baktérií, s ktorými sa stretávame prakticky denne. Omega-3 mastné kyseliny výrazne podporujú optimálnu funkciu imunitného systému, ktorý funguje ako akýsi orchester. Tieto mastné kyseliny sú nepriamo jeho súčasťou. Sú schopné podporne pôsobiť na jednotlivé bunky tohto systému a navyše majú protizápalový účinok.
 6. Zmiernenie prejavov alergií a astmy
  Omega-3 mastné kyseliny sú známe predovšetkým pre svoj protizápalový účinok, ktorý zužitkujú okrem iného aj v prípade, keď trpíte alergiami alebo astmou. Práve vďaka ich protizápalovému účinku sú schopné tlmiť prejavy týchto neduhov. Alergie sú totiž neprimeranou reakciou organizmu, ktorá sa prejavuje zápalom a omega-3 mastné kyseliny túto odpoveď dokážu korigovať. Podobne je to aj s astmou, aj pri chronickom zápale dokážu byť tieto mastné kyseliny nápomocné. Okrem toho pôsobia proti alergii a astme preventívne.

Benefitov existuje celý rad a toto sú iba niektoré z nich. Keby sme mali v skratke spomenúť ešte pár ďalších, tak ide napríklad o protizápalový účinok, pozitívny vplyv na zdravie pokožky a očí, podporu prevencie Alzheimerovej choroby, správnu funkciu a zdravie mozgu alebo zlepšenú výkonnosť pri športe.

 

Bonus: Vplyv na redukciu hmotnosti

Pokiaľ sa o túto tému alebo celkovo zdravú výživu aspoň trochu zaujímate, určite vás neminuli články, kde autori neochvejne tvrdia, že omega-3 mastné kyseliny sú takmer svätým grálom chudnutia. Pravda je ale trochu zložitejšia.

Podľa štúdií sú tieto mastné kyseliny nápomocné pri redukcii hmotnosti v prípade, že hovoríme o ľuďoch trpiacich obezitou, ktorých BMI dosahuje hodnotu 30 a vyššie. Počty týchto ľudí v poslednom čase neustále rastú a obezita je veľkým problémom modernej civilizácie. U ľudí s obezitou dochádza k problémom na bunkovej úrovni, ktoré sa podieľajú na priberaní na hmotnosti. Podľa niektorých štúdií dokážu omega-3 mastné kyseliny pozitívne ovplyvniť práve tieto problémy a tým uľahčiť aj samotné chudnutie. Pokiaľ teda vaše BMI nedosahuje hodnotu 30, omega-3 mastné kyseliny vám pravdepodobne s chudnutím príliš nepomôžu, ale rozhodne vám ani neublížia, naopak stále budete čerpať z ich ostatných benefitov.

 

Zdroje omega-3 mastných kyselín

Najlepšími zdrojmi omega-3 mastných kyselín sú ryby z chladných vôd. Ide napríklad o lososa, tuniaka, makrelu či sardinky. Čo sa týka rastlinných zdrojov, môžete zvoliť ľanové semienka, vlašské orechy alebo morské riasy nori. Nesmieme zabudnúť repkový a ľanový olej. Naopak olej olivový so svojím obsahom omega-3 mastných kyselín veľmi zaostáva, obsahuje ich dokonca 10x menej ako olej repkový či ľanový. Preto by sme ho mali v kuchyni používať s rozvahou, najlepšie práve v kombinácii s rybami. Pri príprave väčšiny jedál by sme mali dávať prednosť repkovému alebo ľanovému oleju.

Ideálne je živočíšne a rastlinné zdroje kombinovať s tým, že živočíšne by vždy mali prevažovať nad rastlinnými. Nezabúdajte, že zdroje omega-3 mastných kyselín by sme mali konzumovať každý deň.

 

Čo robiť pri nedostatočnom príjme

Položte sami sebe otázku, ako často máte na tanieri vyššie spomínané potraviny. Je váš prísun týchto nevyhnutných mastných kyselín pravidelný a dostatočný? Pokiaľ je vaša odpoveď záporná, je na čase zamyslieť sa nad zmenou stravovania. V prípade, že ryby jesť nemôžete, nechutia vám alebo ich odmietate z iného dôvodu, je potrebné omega-3 mastné kyseliny do tela dostať inou cestou. Vhodným riešením sú výživové doplnky, o ktorých sa môžete poradiť so svojim nutričným špecialistom.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí
a vitamínový doplnok na posilnenie imunity zdarma.

Rezervačný formulár

Ringsegment