--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

5 zaujímavých faktov o prejedaní sa

15.02.2024 | 4324x Zhliadnutie | Chudnutie

Jedným z dôležitých krokov ako zastaviť prejedanie sa, je upriamenie pozornosti na jedenie ako také, ale tiež na to, čo si na tanier nakladáme. Ak sa totiž na tieto dve veci sústredíme, máme veľkú šancu dopracovať sa k porciám, ktoré nás nielenže zasýtia ale aj upravíme počet frekvencií jedenia na odporúčané hodnoty. A to stojí za úvahu, čo poviete?

Prečo sa mylne domnievame, že automaticky prestaneme jesť okamžite, keď máme plný žalúdok? Pozrime sa na faktory, ktoré najčastejšie ovplyvňujú to, ako a či sa cítime najedení.

 

Naozaj záleží na veľkosti porcie

Vizuálny aspekt potravy v podobe veľkosti porcie vo veľkej miere ovplyvňuje to, koľko toho skutočne zjeme. Podľa jednej americkej štúdie posadili účastníkov za stôl s miskou polievky. Polovici účastníkov tajne, hadičkou ukrytou v stole, postupne dopĺňali objem polievky v miske. Táto polovica v skutočnosti zjedla v priemere až o 73 % viac polievky ako druhá polovica účastníkov, ktorí mali možnosť doplniť si polievku sami. Tento experiment dokazuje, že sme schopní zjesť takú porciu, akú máme naloženú. Aj preto sa odporúča, aby sme si nenaberali veľké porcie, ale radšej si priložili. To isté platí aj v prípade používania riadu menších rozmerov - na menší tanier sa nám menej vojde :)

 

Pestrosť – áno, ale pozor na úskalia!

Je zrejmé, že keď jeme jedlo špecifickej chuti, po istom čase nás chuť tohto pokrmu omrzí. Ak si však doprajeme rozmanitosť na tanieri, pričom stále niečo nové konzumujeme, podľa výskumníkov vraj dokážeme zjesť až štyrikrát viac ako pri známom jedle. Nechajte sa inšpirovať výživovými poradcami, ktorí pestrú stravu odporúčajú, ale zároveň vás upozornia aj na úskalia v podobe vhodného výberu jednotlivých potravín. Cesta mať vždy niečo nové na tanieri nemusí byť tá správna. Ide skôr o lákadlo, niečo nové a nepoznané, čo nám zachutí a možno sa až "nevieme dojesť".

Jedálniček treba mať bohatý a pestrý, ale aj na dostatok živín. Preto nie je vhodné zjesť iba napríklad zeleninové jedlá, vymýšľať stále nové a nové a pritom zabúdať na kvalitný prísun bielkovín.

 

Rozptyľovanie pri jedle škodí viac ako ste si mysleli

Počítač, tablet, televízia či mobil v ruke k jedeniu skutočne nepatria, pretože ak sa počas jedenia rozptyľujete surfovaním po internete či chatovaní s priateľmi, v tomto prípade nie ste schopní vnímať signály, ktoré vám telo vysiela a tak, v konečnom dôsledku, zjete toho oveľa viac. Keďže vaša spomienka na jedenie je značne oslabená, je viac ako pravdepodobné, že v daný deň budete jesť viac ako zvyčajne.

 

Alkohol

V prvom rade alkohol obsahuje veľké množstvo prázdnych kalórií, okrem toho dokáže zvýšiť príjem stravy hneď niekoľkými spôsobmi – zníženou sebakontrolou, vyššou impulzivitou a taktiež aj zlepšenou chuťou do ďalšieho jedla. Počuli ste už, že po pive bývajú konzumenti skôr hladní, skôr im vytrávi? A platí to nielen pri pive...

 

Jedenie v spoločnosti

Je pravdepodobné, že vaši spolustolovníci môžu mať vplyv na veľkosť vašej porcie a tiež aj na to, že si vyberiete rovnaké jedlo, aké si vyberú oni. V tomto prípade stavte na istotu a obklopte sa zdravo stravujúcimi priateľmi :) Veď uznajte sami. Nie vždy sme schopní odolať "tlaku", keď ideme väčšia skupinka na obed / večeru a všetci uprednostia knedle, vyprážané jedlo a podobne. Ťažko sa vtedy objednáva zeleninový bulgur. Na druhej strane to však neznamená, že sa máte takémuto sociálnemu kontaktu vyhýbať. Dôležité je len vedieť, čo chceme dosiahnuť a akú cesru zvolíme, či si prekážky budeme sami korigovať a trošku sa im budeme vyhýbať, alebo pôjdeme strmhlav cez ne. 

 

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment