--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

5:2 alebo diéta, ktorá funguje

21.03.2017 | 10844x Zhliadnutie | Chudnutie

Nebojte, diéta má síce trochu matematický názov, ale rozhodne nie je zložitá. Má hneď dve významné plus: skutočne funguje, a navyše ju kvitujú s vďakou i odborníci. Jej princíp je jednoduchý - päť dní v týždni jete normálne, dva dni držíte pôst. Pričom je dôležité, aby pôstne dni nešli hneď po sebe. Že sa pôstu bojíte? Nebojte, len o vode pri tejto diéte nebudete.

Výhodou je aj to, že diéta je sama o sebe jednoduchá, nepotrebujete žiadny špeciálny jedálniček na mieru, ktorý býva v bežnom živote ťažké dodržať. Samozrejme, predpokladá sa, že ani v dňoch s normálnou stravou sa nebudete prejedať a rozhodne sa oplatí, keď zároveň pridáte pohyb. Zvýši sa tak váš energetický výdaj a zároveň tým prinútite svoj metabolizmus k vyšším výkonom.

 

Kde sa vzala?

I keď tu zaznieva slovo "pôst", nemusíte sa báť, pretože aj počas odľahčovacích dní si môžete niečo zjesť, rozhodne nejde o nejaké dlhodobé alebo dokonca nebezpečné hladovanie. Napriek tomu sa neodporúča, aby diétu 5: 2 držali ľudia so zdravotnými problémami, dlhodobo chorí či tehotné a dojčiace ženy. Tieto skupiny potrebujú predsa len celkom vyrovnaný príjem energie.

Najväčším propagátorom diéty je britský televízny novinár Michael Mosley, ktorý o nej spolu s publicistikou Mimi Spencerovou napísal knihu. Obaja sa dlhodobo zaoberajú vplyvom výživy na zdravie a vyšli z moderných vedeckých poznatkov, preto ich odporúčania väčšinou schvaľujú aj lekári a odborníci na výživu.

Radia, aby ste päť dní v týždni jedli ako obvykle, ale zvyšné dva dni by ste nemali zjesť viac ako 2 100 kilojoulov (ženy) alebo 2 500 (muži). Je to necelá polovica toho, čo sa odporúča ako redukčný jedálniček pri dlhodobej diéte. Je pritom vcelku jedno, akým spôsobom si tých necelých dva a pol tisíc kilojoulov rozložíte do jedného dňa, môžete ich zjesť naraz, rovnako ako na tri alebo päť porcií. Samotní autori ako najosvedčenejší spôsob odporúčajú, aby ste si nechali polovicu na raňajky a polovicu na večeru tak, aby medzi nimi bolo približne dvanásť hodín hladovania. Podľa nich to prospieva rýchlosti spaľovania aj v nasledujúcich nepôstných dňoch. Ak napríklad fyzicky ťažko pracujete, môžete si diétu modifikovať a tiež v pôstne dni si dať zhruba tritisíc kilojoulov.

 

Čo napríklad utorok a piatok?

Dôležité je, aby dva odľahčovacie dni nešli hneď po sebe. Naopak, mali by byť čo najvzdialenejšie, ideálne sa k tomu hodí napríklad pondelok a štvrtok. Prípadne utorok a piatok, ak mávate napríklad pondelky náročnejšie kvôli pracovným poradám. Odporúča sa, aby pôstne dni nepripadali na víkend, kedy sa dajú čakať rôzne návštevy a podujatia, na ktorých sa bude servírovať jedlo či piť alkohol.

V pôstne dni by ste sa mali snažiť o to, aby bola vaša strava síce ľahká, ale zároveň bohatá na živiny - mohli by ste vynechať napríklad sacharidy, ale zjesť dosť ovocia, zeleniny a k nim nejaké bielkoviny, na pitie sa najlepšie hodí voda bez bubliniek.

Diéta sa dá držať nejaký čas, ale tiež z nej môžete urobiť trvalý spôsob stravovania s tým, že odľahčovacie dni nemusia byť tak prísne. Pokiaľ si budete strážiť príjem bielkovín a zároveň cvičiť, nemusíte sa báť ani toho, že síce schudnete, ale tiež stratíte svaly.

 

Monika Bartolomějová, hlavná nutričná špecialistka Sveta zdravia

Výhodou stravovania 5: 2 je, že necháva metabolizmus stále na pozore a nenechá ho zaspať. Výkyvy energetického príjmu ho nútia stále pracovať. Na druhej strane, ale diéta 5 : 2 nič nehovorí o zložení stravy a zastúpení jednotlivých živín (sacharidy, tuky, bielkoviny), čo je dôležité sledovať. Pozor je však tiež nutné dávať na to, aby v dňoch bez pôstu nebol príjem absolútne nekontrolovaný a aby jedálniček nevyzeral tak, že zjete všetko, čo vám príde pod ruky. V tom prípade by vám ani deň s nízkym príjmom nemusel vykompenzovať to, čo ste zjedli predošlé dni.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment