--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

20 faktov o jahodách, o ktorých ste možno netušili

12.06.2018 | 5270x Zhliadnutie | Zdravie

Malá jahoda, ale viete, aký veľký prínos má pre zdravie? Jahody sú nielenže prvým ovocím, ktoré dozrieva na jar, ale tiež sú prínosom pre naše zdravie – pre svaly, mozog, srdce, pomáhajú pri prevencii rakoviny a dokonca zlepšujú kognitívne funkcie.

 

Jahody sú sladké, šťavnaté a chutné .Traduje sa o nich, že sú kultivované od čias starého Ríma. Dnes sa jahody pestujú na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy a existuje viac ako 100 druhov týchto viacročných rastlín, špeciálne vyšľachtených pre širokú paletu podnebí a podmienok pestovania.

 

Toto sú tie najzaujímavejšie fakty o jahodách:

 

 1. Jahody sú vhodné pre tehuľky, pretože ich pravidelná konzumácia počas tehotenstva výrazne znižuje spinu bifidu – stav, keď sa miecha plodu nevyvíja správne.

 

 1. Obsahujú viac vitamínu C ako pomaranče a pomáhajú eliminovať zápaly. Dokonca pomáhajú pri liečbe katarakty a iných ochorení očí.

 

 1.  Myslíte si, že jahody bývajú iba červené? Ste na omyle, lebo niektoré kultivary jahôd môžu byť žlté, biele aj fialové. Niektoré môžu dokonca dosahovať veľkosť menšieho jablka, záleží na odrode.

 

 1. Už starí Rimania milovali jahody nielen pre ich chuť a vôňu, taktiež verili, že pomáhajú vyliečiť melanchóliu, horúčku, zlý dych, poruchy sleziny či pečene aj chronické mdloby.

 

 1. Počas stredoveku sa o jahodách tradovalo, že ich podávanie pri významných ceremóniách prinesie mier a prosperitu.

 

 1. Indiáni v Amerike vyrábali kukuričný chlieb s rozdrvenými jahodami a podávali ho spolu s kukuričnou krupicou aj kolonizátorom, čo ich inšpirovalo k vzniku prvého jahodového koláča.

 

 1. O jahodách sa hovorí, že sú aj dobrým afrodiziakom a vraj novomanželia vo Francúzsku ráno konzumujú polievku z jahôd.

 

 1. Jahody sú jediné ovocie, ktoré má zrniečka na vonkajšej strane (na rozdiel od hrozna, malín či iného bobuľového ovocia) a na jednej jahode môžete napočítať aj 150 až 200 drobných zrniečok. Preto sa nečudujte, ak vám nejaké drobné zrniečko uviazne medzi zubami. 

 

 1. V Belgicku dokonca objavíte múzeum, ktoré je venované iba jahodám.

 

 1. Hoci jahody majú mnoho zdravotných benefitov, tiež bývajú aj veľkým alergénom pre mnohých ľudí. Alergia na jahody sa líši od miernej formy až po závažnú, ako je anafylaktický šok, ktorý je už naozaj závažnou alergickou reakciou.

 

 1. Legendy uvádzajú, že ak dvojitú jahodu prekrojíte na polovicu a necháte ju zjesť svojmu milovanému/milovanej, zamiluje sa do vás. :)

 

 1. POZOR! Jahody pomáhajú aj pri znižovaní hmotnosti, predovšetkým pomáhajú redukovať problematický brušný tuk. Takže, konzumovať  jahody sa oplatí.:)

 

 1. Aj Madame Tallien, dáma z kráľovského dvora Napoleóna si aspoň raz ročne dopriala kúpeľ z jahôd. Kúpeľ pozostával minimálne z 10 kilogramov jahôd.

 

 1. Jahody sú rozdelené do niekoľkých kategórií, najchutnejšie sú tie, ktoré plodia v júni, ale existujú aj také, ktoré plodia viackrát počas leta. Tvary jahôd sa odlišujú a ich tvary závisia nielen od odrody ale aj od podmienok, v ktorých sa pestujú.

 

 1. Jahody tolerujú akúkoľvek záhradnú pôdu, no čím je pôda úrodnejšia, tým jahody narastú väčšie. Pre 4-člennú rodinu je ideálne mať 125 rastín, ktoré bohato pokryjú dostatok ovocia nielen na priamu konzumáciu ale aj na mrazenie či konzervovanie.  

 

 1. Jahody sú “trvalky”. Ak prinesú prvú úrodu, prodúktívne budú minimálne ďalších 5 rokov.

 

 1. Američania zjedia v priemere cca 3 kg jahôd ročne a v štúdii si viac ako polovica detí vo veku 9 rokov vybrala jahody ako svoje najobľúbenejšie ovocie.

 

 1. Predpokladá sa, že jahody pomáhajú znížiť riziko srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny. Majú nízky obsah kalórií a majú vysoký obsah vitamínov C, B6, K, ale aj kyseliny listovej, draslíka či aminokyselín.

 

 1. Jahody obsahujú vysokú hladinu dusičnanov, čo poukazuje na zvýšený prietok krvi a kyslíka do svalov. Výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí si doprajú jahody pred cvičením, dosahujú väčšiu vytrvalosť a spália viac kalórií.

 

20. Jahody umývajte tesne pred konzumáciou. Ak ich chcete konzumovať neskôr, v chladničke ich uskladnite neumyté, vtedy dlhšie vydržia.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment